SkyWay Monte Bianco jest jedną z największych atrakcji włoskiego regionu Valle d’Aosta. Kolejka, która przebiega wśród najwyższych szczytów i lodowców Europy, dociera w samo serce masywu Mont Blanc na wysokość prawie 3500 m n.p.m., a inwestycja już w trakcie budowy została nazwana 8 cudem świata. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej atrakcji?

Kilka słów o kolejce SkyWay Monte Bianco

SkyWay Monte Bianco łączy miasto Courmayer (1300 m n.p.m.) ze szczytem Punta Helbronner (3466 m n.p.m.). Jedna z największych atrakcji alp została oddana do użytku 30 maja 2015 roku. Jej stacja początkowa znajduje się w Entreves tuż przy drodze prowadzącej do tunelu Mont Blanc. Budowa nowej kolejki trwała 5 lat i kosztowała 120 mln euro. Cała inwestycja jest bardzo nowoczesna, a do jej wykonania wykorzystano głównie szkło i stal.

Podróż składa się z 2 etapów:

 • 5-minutowa trasa od stacji kolejki Pontal d’Entrèves (1300 m), do stacji pośredniej, Pavillon du Mont Frety (2200)
 • 6-minutowa trasa, która kończy się na górnej stacji Punta Helbronner (3466 m).

Kolejka porusza się z prędkością 9 m/s, a jej długość to w sumie 4,3 km. W kabinie jednorazowo może zmieścić się 80 osób. Warto również wspomnieć, że przeszklona gondola zapewnia panoramiczny widok. Kabiny w trakcie każdego etapu podróży wykonują powolny obrót wokół własnej osi. Dzięki temu nieistotne jest, gdzie zajmiemy miejsce i tak będziemy mogli podziwiać niesamowite widoki.

Pavillon du Mont Frety

Pavillon to nie tylko stacja przesiadkowa do kolejnego etapu podróży kolejką. Tutaj również czekają na nas atrakcje. Przede wszystkim warto wyjść na zewnątrz i pospacerować – w trakcie mojego pobytu na tej wysokości było wyjątkowo ciepło. Na zewnątrz czekają leżaki, a także rzeźby koziorożców. Jednak może się zrobić do nich kolejka chętnych na fotkę.

W budynku natomiast znajduje się wystawa „Hangar 2173”, która pokazuje historię starej kolei istniejącej tu od 1947 r. oraz budowę nowej. Można sobie również zrobić fotkę w wagoniku starej kolejki. Na tej wysokości znajduje się również sala kinowa, piwniczka winiarska, restauracja oraz sklep z pamiątkami.

Punta Helbronner

Punta Helbronner to jedno z najwyżej położonych miejsc dostępnych dla przeciętnego człowieka. W końcu wycieczka kolejką nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.
Pobyt na Punta Helbronner gwarantuje niezapomniane wrażenia. Największą atrakcją tego etapu wycieczki jest okrągły taras widokowy. Możemy z niego podziwiać nie tylko Mont Blanc, ale też inne czterotysięczniki Doliny Aosty, czyli Matterhorn, Gran Paradiso czy Monte Rosa.

Na Punta Helbronner również znajduje się bar-restauracja z widokiem na szczyt il Dente del Gigante. Niestety w trakcie naszego pobytu wszystkie stoliki przy oknach były cały czas zajęte, więc ją sobie odpuściliśmy. Na tej wysokości znajduje się również sala Monte Bianco, gdzie zza przeszklonej ściany można podziwiać górskie szczyty. Tuż obok znajduje się też sala kryształów znalezionych na przestrzeni wielu lat na masywie Mont Blanc przez poszukiwaczy kryształów z Doliny Aosty.

Dodatkowo od końca maja do końca września na Punta Helbronner można wykupić bilet na kolejkę Panoramic Mont Blanc do Aiguille du Midi. Do Aiguille du Midi można się również dostać kolejką z francuskiej miejscowości Charmonix. Jednak to podobno na odcinku Punta Helbronner-Aiguille du Midi widoki są najbardziej zachwycające. Niestety mi nie było dane się o tym przekonać, ale może jeszcze kiedyś latem wybiorę się na taką wycieczkę – tym razem od francuskiej strony.

SkyWay Monte Bianco – ile kosztuje bilet?

Atrakcja nie należy do najtańszych, ale warto się na nią wybrać. Dobrą opcją, aby trochę zaoszczędzić jest zakup biletu z minimum 10-dniowym wyprzedzeniem (Early Booking). Wówczas zapłacimy kilkanaście euro mniej, ale ryzykujemy, że pogoda nam nie dopisze. Niestety biletu w tej taryfie nie możemy zwrócić ani wymienić na inną datę. Nam się tym razem poszczęściło i mieliśmy piękną, słoneczną pogodę.

Ceny biletów

W dwie strony:

 • Courmayeur – Punta Helbronner – online 55,00 euro, w kasie 59,00 euro;
 • Courmayeur – Pavillon – online 23,00 euro, w kasie 25,00 euro;
 • Special Family: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci (8-17 lat) – online 170,00 euro, w kasie 182,00 euro;
 • Bilety zwrotne – 62 euro;
 • Early Booking – 39 euro.

W jedną stronę:

 • Courmayeur – Punta Helbronner – online 42,00 euro, w kasie 46,00 euro;
 • Courmayeur – Pavillon – online 17,00 euro, w kasie 19,00 euro;
 • Pavillon – Punta Helbronner – tylko w kasie 29 euro;
 • Pavillon – Courmayeur – tylko w kasie 13 euro.

Bilety można kupić pod linkiem: https://montebianco.skiperformance.com

SkyWay Monte Bianco – zimą czy latem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Moim zdaniem góry zimą mają wyjątkowy urok, więc cieszę się, że na wycieczce byliśmy akurat w lutym. Jednak mieliśmy szczęście, że pogoda nam dopisała. Mimo śniegu i minusowej temperatury, mocne słońce sprawiło, że było nam bardzo ciepło.

Z kolei latem przy stacji Pavillon znajduje się ogród botaniczny Saussurea – jeden z najwyższych w Europie, w którym znajduje się 900 gatunków roślin. W dodatku cieplejszych miejscach podróż nie musi się kończyć na Punta Helbronner. Można wykupić bilety kolejkę Panoramic Mont Blanc do Aiguille du Midi lub udać się do schroniska Rifugio Torino.

Booking.com

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *