Pisałam już o moim jednodniowym wypadzie do Łodzi w zeszłym tygodniu. Wspomniałam wówczas, że to bardzo interesujące miasto, które z jednej strony może być uznane za brzydkie, ale znajdzie się tam kilka ciekawych obiektów. To właśnie na ich temat postanowiłam napisać dzisiejszy post. Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć w czasie krótkiego pobytu w Łodzi.

Manufaktura

Manufaktura to nie jest zwykłe centrum handlowe. Kompleks, który przyciąga tłumy turystów, powstał na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Twórcy manufaktury zadbali o to, aby zachować w niej dawną atmosferę. To właśnie jeden z powodów, który wyróżnia ją wśród innych centrum handlowych w Polsce. Połączenie typowego łódzkiego budownictwa z nowoczesnością sprawia, że manufakturę powinien odwiedzić każdy turysta przebywający w Łodzi. Na terenie kompleksu znajdziemy nie tylko sklepu i restauracje, ale też muzea, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Manufaktura Manufaktura Manufaktura Manufaktura

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Łódź w czasach swojej świetności stanowiła centrum przemysłu włókienniczego. Namiastkę tamtej atmosfery możemy poczuć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. W tym miejscu znajdziemy kilka stałych wystaw, które pozwolą nam się przekonać, jak funkcjonowały fabryki włókiennicze w XIX-wiecznej Łodzi. Rekonstrukcja tkalni zobaczymy pracę maszyn, a także efekty ich działania. Natomiast w kotłowni możemy zagrać w gry interaktywne, a także obejrzeć filmiki, na których przedstawiono działanie innych maszyn. Na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa znajduje Skansen Architektury Drewnianej, który obecnie jest remontowany. Ciekawą atrakcją tego miejsca są również wystawy czasowe – obecnie miłośników mody przyciąga wystawa Jerzy Antkowiak – Moda Polska.

Centralne Muzeum Włókiennictwa Centralne Muzeum Włókiennictwa Centralne Muzeum Włókiennictwa Centralne Muzeum Włókiennictwa

Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska to wizytówka Łodzi – chyba nie ma turysty, który by ją ominął w czasie wizyty w tym mieście. Ta jedna z najdłuższych ulic w Europie zapewni nam wiele atrakcji. W trakcie spaceru zobaczymy wiele interesujących budynków oraz pomników. Jeżeli się zmęczeni, to możemy odpocząć i zjeść coś smacznego w jednym z lokali znajdujących się wzdłuż ulicy. Na ulicy Piotrkowskiej znajduje się też Aleja Gwiazd wzorowana na tej hollywoodzkiej – pierwsza gwiazda pojawiła się na niej w 1998 roku.

ulica Piotrkowska ulica Piotrkowska ulica Piotrkowska ulica Piotrkowska

ulica Piotrkowska
Fortepian Rubinsteina

Off Piotrkowska i Piotrkowska 217

Off Piotrkowska i Piotrkowska 217 to miejsca znajdujące się przy ulicy Piotrkowskiej, ale warto im poświęcić oddzielną uwagę. W czasie spaceru po głównej ulicy w Łodzi z pewnością będziemy je mijać, ale dopiero, gdy wejdziemy na ich teren możemy poczuć ich niezwykły klimat. Obydwa miejsca stanowią istotny punkt na mapie kulturalno-rozrywkowej Łodzi. Przestrzenie te powstały na terenie dawnych fabryk, a znajdziemy tam różne lokale usługowe oraz sklepy.

Piotrkowska 217
Piotrkowska 217
Piotrkowska 217
Piotrkowska 217
Off Piotrkowska
Off Piotrkowska
Off Piotrkowska
Off Piotrkowska
Off Piotrkowska
Off Piotrkowska

Murale

Łódź to bardzo artystyczne miasto, więc nic dziwnego, że na jej terenie znajdziemy wiele murali. Dlatego w czasie spaceru warto się uważnie rozglądać, aby odkryć ciekawe egzemplarze malarstwa ściennego. Najwięcej z nich znajdziemy oczywiście przy ulicy Piotrkowskiej, ale w innych częściach miasta również ich nie brakuje. Jeżeli wejdziemy w różne uliczki, to może uda nam się odkryć zupełnie nieznane murale.

Mural

Kliknij, aby powiększyć:

Łódzkie świątynie

W Łodzi trafimy również na interesujące świątynie. W pobliżu dworca Łódź Fabryczna znajduje się Parafia katedralna św. Aleksandra Newskiego. Ta prawosławna świątynia z pewnością zachwyci turystów swoją architekturą. Przy ul. Sienkiewicza niedaleko Piotrkowskiej znajdziemy Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża, przy którym znajduje się pomnik poświęcony ofiarom stanu wojennego. Natomiast w czasie spaceru po ulicy Piotrkowskiej warto zwrócić uwagę na Archikatedrę św. Stanisława Kostki. Przed świątynią znajdują się pomniki Jana Pawła II i poświęcony Ignacego Skorupki, a także Grób Nieznanego Żołnierza.

Parafia katedralna św. Aleksandra Newskiego
Parafia katedralna św. Aleksandra Newskiego

Parafia katedralna św. Aleksandra Newskiego

Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża
Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża
Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża - pomnik poświęcony ofiarom stanu wojennego
Pomnik poświęcony ofiarom stanu wojennego

Archikatedra św. Stanisława Kostki

Archikatedra św. Stanisława Kostki

Archikatedra św. Stanisława Kostki

Może Cię również zainteresować: