Wiele osób odwiedzających Neapol, wybiera się na wycieczkę na Wezuwiusza. Często obejmuje ona również jedno z miast zniszczone przez wulkan, czyli Pompeje lub Herkulanum. My również wybraliśmy się na Wezuwiusza, a przy okazji zwiedziliśmy Pompeje. W tym wpisie znajdziecie informacje, które warto wiedzieć przed taką wyprawą.
Kilka informacji na temat Wezuwiusza
Wezuwiusz jest jednym z trzech największych włoskich wulkanów i jedynym aktywnym, który leży bezpośrednio na kontynencie europejskim. Wznosi się na wysokość 1281 metrów, średnica krateru ma ponad 500 metrów, a głębokość 230 metrów. Jego najbardziej znany wybuch miał miejsce w 79 roku. To właśnie wtedy zostały zniszczone rzymskie miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Z kolei ostatni duży wybuch Wezuwiusza nastąpił 13 marca w 1944 rok. Od tamtego czasu nie daje oznak aktywności. Mimo to uchodzi za jeden z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. W 1984 roku powstało Obserwatorium Vesuviano, które do dziś prowadzi całodobowy monitoring oraz dostarcza dane dotyczące działalności wulkanicznej i sejsmologicznej.
5 czerwca 1995 roku teren wulkanu i okolice ustanowiono Parkiem Narodowym Wezuwiusz. Jego celem jest ochrona form geologicznych unikatowych w skali europejskiej, gatunków roślin i zwierząt żyjących u podnóża wulkanu, a także stanowisk archeologicznych. Najważniejsze z nich znajdują się w starożytnych miastach zniszczonych przez wulkan – Pompejach, Herkulanum i Stabie.
Godziny wstępu:
- kwiecień, maj, czerwiec oraz wrzesień – od 9.00 do 17.00
- lipiec oraz sierpień – od 9.00 do 18.00
- marzec i październik – od 9.00 do 16.00
- styczeń, luty, listopad i grudzień – od 9.00 do 15.00
Ceny biletów
Normalny: 11.68 euro
Ulgowy: 9.55 euro
W trakcie mojego pobytu bilet można było kupić online na stronie: https://www.vivaticket.com/it/biglietto/visita-guidata-al-gran-cono-del-vesuvio/79785
Warto pamiętać, że na górze może już nie być zasięgu i lepiej kupić bilet z wyprzedzeniem. Kupujemy go na konkretną godzinę, a za bramy Parku możemy wejść od 30 min przed i do 30 min po wybranym slocie czasowym. Dlatego my kupowaliśmy bilety dopiero na stacji w Pompejach, aby mieć pewność, że dotrzemy na wulkan w określonym czasie.
Jak dotrzeć na Wezuwiusza z Neapolu?
W przypadku podróży na Wezuwiusza z Neapolu mamy kilka opcji. Najbardziej leniwi turyści mogą skorzystać z oferty prywatnych firm autobusowych, np. Tramvia Napoli. Firma oferuje bilety w jedną stronę lub obydwie, a z Neapolu odbierze nas z kilku miejsc. Opcja jest wygodna, ale nie należy do najtańszych. Bilet z Neapolu na Wezuwiusz i z powrotem kosztuje ok. 20 euro i nie obejmuje bilety wstępu do parku. Poniżej opisuję najbardziej popularne i znacznie tańsze sposoby dotarcia na Wezuwiusza.
Kolejką Circumvesuviana do Ercolano Scavi lub Pompeje Scavi
Najpopularniejszym środkiem transportu z Neapolu w stronę Wezuwiusza jest kolejka Circumvesuviana w kierunku Sorrento. Turyści często zaczynają podróż ze stacji przy Piazza Garibaldi, ale warto podejść kilka minut do pierwszej stacji kolejki Napoli Porta Nolana. Wówczas unikniemy tłumów na stacji, a nawet mamy spore szanse, żeby zająć miejsce siedzące.
Bilet na przejazd kupimy w okienku na stacji lub biletomacie, a przed wejściem na peron należy je skasować. Dobrze też od razu kupić bilet powrotny. Jeżeli mamy kartę Artercard Campania 3 dni, to nie musimy kupować biletu. Żeby dojechać do Wezuwiusza, należy wysiąść na jednej ze stacji:
- Ercolano Scavi – cena biletu 2.50 euro,
- Pompei Scavi – cena biletu 2.80 euro.
Z Ercolano na Wezuwiusz
Z Ercolano Scavi do Wezuwiusza można dotrzeć linią Vesuvio Expres. Bilety kupimy online lub w biurze po lewej stronie stacji. Bilet dla jednej osoby kosztuje 10 euro, można też kupić bilet łączony (autobus + wstęp do parku) za 20 euro. Po dotarciu pod bramy parku mamy 90 minut na zwiedzanie.
Z Pompeii na Wezuwiusz
Ze stacji Pompeje Scavi na Wezuwiusza można dotrzeć autobusem EAV. Odjeżdża on z przystanku znajdującego się naprzeciwko stacji kolejowej. Po zwiedzeniu Wezuwiusza na Pompei można wrócić dowolnym autobusem tej samej linii. Przed wejściem do parku warto sprawdzić rozkład jazdy autobusów powrotnych, aby zdążyć na ostatni autobus. Bilet w jedną stronę kosztuje 3.10 euro. W punktach na stacji kolejowej można również wykupić wycieczkę u prywatnego przewoźnika.
Samochodem
Autostradą A3 do Centro Commerciale Neapolis, następnie skręcamy w drogę E45, a przy Centrum Don Orione w wąską Via Cupa Monti. Trasa nie należy do najłatwiejszych i lepiej poradzą sobie na niej doświadczeni kierowcy. W pewnym momencie droga robi się wąska i kręta, więc należy zachować szczególną ostrożność. Warto również pamiętać, że parking dla samochodów nie znajduje się pod samą bramą do parku, więc czeka Was jeszcze ok. 30-40 minut wędrówki. Cena parkingu to 6 euro.
Zwiedzanie Wezuwiusza
Zwiedzanie krateru rozpoczyna się od bramy wejściowej, która znajduje się obok niewielkiego parkingu dla autobusów. Droga nie jest zbyt wymagająca i powinni sobie z nią poradzić nawet turyści w kiepskiej kondycji. Nie trzeba mieć specjalnych, trekkingowych butów, ale warto założyć sportowe, wygodne obuwie. Dobrze też zabrać kurtkę lub ciepłą bluzę. Nawet, gdy na dole jest upalnie, na szczycie temperatura będzie niższa i może pojawić się silny wiatr. Po drodze miniemy kilka sklepików z pamiątkami, a także jedzeniem i napojami. Są też ławki ze stolikami, przy których można usiąść, odpocząć i coś przekąsić.
Niestety moja wycieczka na Wezuwiusza okazała się trochę pechowa. Tego dnia była gęsta mgła i niewiele było widać. Dlatego widoki miasta z góry mam tylko z autobusu. Na szczęście kilka fotek wyszło dobrych.
Niestety na pewnej wysokości pojawiła się mgła jak z horroru. Przez cały czas się łudziłam, że w końcu minie i uda nam się coś zobaczyć. Niestety tak się nie stało. Nie udało się więc podziwiać widoków ani zajrzeć w głąb krateru, którego podobno co jakiś czas wydobywa się dym i sadza. Niestety w czasie mojego pobytu wszędzie było widać tylko mgłę. Dlatego przed wyprawą warto dokładnie sprawdzać pogodę i obserwować sytuację na bieżąco. Jeżeli z dołu widać chmury na wysokości szczytu, to widok z wulkanu będzie ograniczony. Może się też okazać, że z powodu złych warunków atmosferycznych wejście na krater będzie zabronione.
Pompeje
Wycieczkę na wulkan połączyliśmy ze zwiedzaniem Pompejów. Początkowo zastanawialiśmy się, czy nie wziąć jednego noclegu w Pompejach i poświęcić cały dzień na zwiedzanie ruin miasta. Jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się zarezerwować wszystkie noclegi w Neapolu. Jednak jeśli ktoś rozważa opcję całodziennego zwiedzania Pompejów, to zapewniam, że miejsc do oglądania na pewno nie zabraknie. My zwiedzaliśmy ruiny ok. 4 godzin i sporo fragmentów ominęliśmy.
Godziny otwarcia:
- Od 1 kwietnia do 31 października – 9.00-19.00 (ostatnie wejście 17.30),
- Od 1 listopada do 31 marca – 9.00-17.00 (ostatnie wejście 15.30).
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 16 euro,
- Bilet ulgowy – 3.50 euro.
W każdą pierwszą niedzielę miesiąca Pompeje można zwiedzić za darmo. Jeżeli kupimy Artercard Campania, to warto wykorzystać jeden darmowy wstęp właśnie na Pompeje. Więcej informacji na temat kart znajdziecie we wpisie: https://zusmiechemprzezswiat.pl/neapol-co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem/
Jeżeli marzysz o dalekich podróżach, koniecznie sprawdź stronę veturo.pl