W ostatnim poście wspomniałam, że nie przepadam za muzeami. Jednak to nie znaczy, że całkiem ich unikam i nie zaglądam do żadnego z nich. Jeśli mam czas i uda mi się znaleźć muzeum, w którym są interesujące eksponaty, to z wielką przyjemnością do niego się w wybieram. W zeszłą sobotę w ramach Nocy Muzeów byłam w Muzeum Narodowym w Warszawie. Początkowo miałam o tym nie pisać, bo w sumie, co ciekawego można napisać na ten temat. Jednak zmieniłam zdanie i postawiłam podać kilka powodów, dlaczego warto je odwiedzić.

Na początek kilka słów o Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Zostało otwarte w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Początkowo mieściło się w jedynym budynku ze Szkołą Sztuk Pięknych, a jego zbiory były niewielkie. W 1916 roku przekształcono je w Muzeum Narodowe m.st. Warszawy, a w 1918 w Muzeum Narodowe. W tym czasie zbiory przeniesiono do budynku przy ulicy podwale, dopiero w 1923 roku podjęto decyzję o budowie gmachu muzeum przy Al. Jerozolimskich, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce w 1938 roku. Następnie nadeszły trudne czasy, w czasie wojny gmach został kilka razy uszkodzony, a zbiory rozkradziane. Powojenna rzeczywistość również nie była łatwa, ale stopniowo udało się powiększać zbiory. Obecnie Muzeum Narodowe w Warszawie to największe muzeum w stolicy i jedno z największych w Polsce. W jego murach znajduje się kilka wystaw stałych, a co jakiś czas organizowane są wystawy czasowe. Dlatego na jego zwiedzanie warto zarezerwować trochę czasu, mi przejście całego zajęło około 2 godzin. Warto pamiętać, że we wtorki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, więc można obejrzeć piękne eksponaty nie wydając pieniędzy.

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie?

Jest wiele powodów, dla których warto wybrać się do Muzeum Narodowego w Warszawie. W końcu spędzenie kilku chwil ze sztuką może świetnie na nas wpłynąć. Oto kilka ciekawych eksponatów, które moim zdaniem zachęcają do odwiedzenia warszawskiego muzeum:

 • Dzieła Jana Matejki

  W muzeum możemy podziwiać dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy historycznych, czyli Jana Matejki. Wśród zbiorów w centralnym punkcie znajduje się „Bitwa pod Grunwaldem” – obraz, który kojarzy niemal każdy z nas. Dzieło w czasie wojny ukryto przed Niemcami, dzięki czemu od razu po jej zakończeniu zostało odrestaurowane i zawieszone w Muzeum Narodowym, gdzie znajduje się do dziś.
  "Bitwa pod Grunwaldem", Jan Matejko

 • Obrazy innych wybitnych polskich malarzy

  Matejko to nie jedyny polski malarz, którego dzieła warto zobaczyć. W warszawskim Muzeum Narodowym zobaczymy prace wielu wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Simmlera, Henryka Siemiradzkiego.

  "Śmierć Barbary Radziwiłłówny" Józef Simmler
  „Śmierć Barbary Radziwiłłówny” Józef Simmler
  "Babie Lato" Józef Chełmoński
  „Babie Lato” Józef Chełmoński
  "Autoportret" Stanisław Wyspiański
  „Autoportret” Stanisław Wyspiański

  "Dirce chrześcijaństwa" Henryk Siemiradzki
  „Dirce chrześcijaństwa” Henryk Siemiradzki
 • Zabytki sztuki średniowiecznej

  Warszawskie Muzeum Narodowe dysponuje najbogatszą i najbardziej zróżnicowaną kolekcje sztuki średniowiecznej w Polsce. Znajdują się w niej obrazy, rzeźby, a nawet ołtarze.
  Galeria Sztuki ŚredniowiecznejGaleria Sztuki ŚredniowiecznejGaleria Sztuki ŚredniowiecznejGaleria Sztuki Średniowiecznej

 • Elementy sztuki dekoracyjnej
  W Muzeum Narodowym w Warszawie możemy podziwiać nie tylko wybitne dzieła, ale też Kolekcję Sztuki Zdobniczej. Możemy tam zobaczyć wiele pięknych przedmiotów, wśród których znajdują się meble, tkaniny, ceramika, szkło, porcelana, a także monety, czy biżuteria.
  Galeria Sztuki ZdobniczejGaleria Sztuki ZdobniczejGaleria Sztuki ZdobniczejGaleria Sztuki ZdobniczejGaleria Sztuki Zdobniczej Galeria Sztuki ZdobniczejGaleria Sztuki Zdobniczej Galeria Sztuki Zdobniczej
  Galeria Sztuki Zdobniczej

Może Cię również zainteresować:

4 komentarze

 1. Do Warszawy mam 330 km, jednak bardzo chciałabym pokazać to muzeum moim dzieciom gdy tylko podrosną. Muzea są dobrym pomysłem na uczenie się o historii naszego kraju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *