Majówka już niedługo, a w tym roku jest szansa na aż 9 dni wolnego. Dlatego w tym czasie warto się wybrać na dłuższy wyjazd. Większość pewnie już ma jakieś plany na ten okres. Jednak jest dużo osób, które wszystko planują na ostatnią chwilę. Mam dla Was krótką listę miast, do których warto się wybrać chociaż na kilka majowych dni.

Ryga

Ryga

Stolica Łotwy jest raczej niedoceniana przez polskich turystów, ale warto się tam wybrać. W Rydze na pewno znajdziemy dużo miejsc, które trzeba zwiedzić. Na pierwszym miejscu powinna się znaleźć starówka pełna architektonicznych perełek – przez wielu uważana za najpiękniejszą wśród krajów nadbałtyckich. Nie wolno też zapomnieć Zamku Kawalerów Mieczowych będącego jednocześnie siedzibą króla łotewskiego oraz kilku muzeów. Warto też dodać, że niegdyś rezydował tam król Polski – Stefan Batory. Miłośnicy zieleni się tam odnajdą, w Rydze znajdują się 22 parki, a także ogród zoologiczny i botaniczny.

Kowno

Kowno

Kowno przyciąga turystów pięknym położeniem, zabytkami oraz ciekawą historia. Dawniej stanowiło centrum ekonomii, nauki i kultury, a prawie połowę mieszkańców stanowili Polacy. Dziś zostało ich niewielu, ale w trakcie zwiedzania na pewno poczujemy się swojsko. W czasie pobytu w tym mieście, nie można pominąć Doliny Mickiewicza – miejsca, które uwielbiał nasz słynny wieszcz, gdy zamieszkiwał Kowno. Warto też odwiedzić ruiny zamku, starówkę, Muzeum IX Fortu oraz Pomnik upamiętniający Ofiary Zagłady.

Wilno

Wilno

W czasie pobytu na Litwie nie można zapomnieć o odwiedzeniu jej stolicy. Wilno przez długi czas było miastem wielonarodowym i wielokulturowym, czego ślady można zobaczyć podczas zwiedzania. W mieście znajduje się jedna z największych starówek w Europie oraz jedna z najdroższych ulic na świecie – Aleja Giedymina, a także wiele zabytków, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego. Warto też odwiedzić Cmentarz na Rossie, gdzie pochowano matkę Piłsudskiego oraz jego serce. O Wilnie wkrótce napiszę trochę więcej 🙂

Lwów

Lwów

Lwów to miasto, które z pewnością zachwyci wielu turystów swoim niepowtarzalnym klimatem, a największą perełkę architektury stanowi gmach Opery, z którym wiąże się wiele legend. Znajdziemy tam też wiele innych ciekawych budynków np. Kasyno Szlacheckie, nie powinniśmy też pominąć Cmentarza Łyczakowskiego, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków m.in.: Konstanty Julian Ordon, Karol Szajnocha, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Zygmunt Gorgolewski, Seweryn Goszczyński. Znajduje się też na nim też miejsce szczególne, czyli Cmentarz Orląt Lwowskich.

Eger

Eger

Eger to jedno z najpiękniejszych miast północnych Węgier. Turystów przyciąga pięknymi miejscami, wspaniałym winem oraz termami. Najsłynniejszą budowlą w mieście jest wielowiekowy zamek, który z pewnością wywrze ogromne wrażenie na wielu osobach. Na uwagę zasługują też Pałac Biskupi, Biblioteka Archidiecezjalna, Plac Dobo, czy Ogród Arcybiskupi. Natomiast, po dniu pełnym wrażeń można się zrelaksować podczas kąpieli w termach lub przy winie w Dolinie Pięknej Pani.

Budapeszt

Budapeszt

Do odwiedzenia położonej nad Dunajem węgierskiej stolicy raczej nikogo nie trzeba namawiać. Najważniejszym terenem Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe wpisane na listę UNESCO. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, wśród których należy wymienić Zamek Królewski, Labirynt Zamku Królewskiego, Kościół Macieja oraz Baszta Rybacka. W Budapeszcie znajdziemy też jedną z najpiękniejszych ulic Europy, czyli Aleję Andrassyego oraz budynek, który wielu z nas doskonale kojarzy chociażby ze zdjęć, czyli węgierski Parlament – najważniejszy symbol miasta zapierający dech w piersiach.

Bratysława

Bratysława

Słowacja to chyba najmniej doceniany z naszych sąsiadów, a jest naprawdę ciekawy kraj. Warto odwiedzić Bratysławę, która w odróżnieniu od innych europejskich stolic, nie będzie pełna turystów. Ogromną zaletą tego miasta jest samo jego położenie u podnóża Karpat nad malowniczym Dunajem, więc pięknych widoków na pewno nam nie zabraknie. Jednak atrakcje przyrodnicze to nie wszystko, Bratysława może się też poszczycić pięknym Starym Miastem oraz Zamkiem Bratysławskim.

Koszyce

Koszyce

Kolejnym słowackim miastem wartym odwiedzenia są Koszyce. Ich głównymi walorami są piękne widoki, piękne zabytki oraz wspaniałe jaskinie. Najważniejszymi miejscami w mieście są Katedra św. Elżbiety z imponującym wnętrzem oraz Kulturpark Koszyc. Na uwagę zasługuje też Koszycki Złoty Skarb znaleziony w 1935 roku przez dwóch robotników, można go podziwiać w sejfie w Muzeum Wschodniej Słowacji. W pobliżu Koszyc znajduje się również Park Narodowy Słowacki Raj, który kusi turystów wąwozami, pomostami oraz szlakami turystycznymi.

Brno

Brno - majówkowy wyjazd

Brno uznawane za miasto studenckie to wciąż mało odkryty przez turystów rejon Czech. Jego najważniejszą atrakcją jest Zamek Spillberk, na uwagę zasługuje też Stare Miasto oraz Klasztor Kapucynów, w którym znajdują się krypty z mumiami mnichów. Jednak Brno to nie tylko zabytkowe budowle, ale również modernistyczne – willa Tugendhatów znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto też pamiętać, że chociaż nasi południowi sąsiedzi słyną z piwa, to w Brnie trzeba odwiedzić znakomitą winiarnię.

Praga

Praga

Czeska stolica to jeden z najpopularniejszych punktów na mapach turystycznych. Praga przyciąga miliony Polaków, a jej zabytki uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. W mieście znajduje się mnóstwo mostów, ale każdy turysta musi co najmniej raz przespacerować się przez Most Karola. Na uwagę zasługują też Zamek Królewski, Katedra św. Wita, słynna ściana Johna Lennona, a także Tańczący Dom. Poza tym, Czesi słyną pysznego jedzenia oraz dobrego piwa.

 

Może Cię również zainteresować:

3 komentarze

  1. Niektore z tych miast znam i byłam w nich klika razy. Piękny Eger z ruinami zamku i starówka i dolina pięknej Pani, gdzie degustowalismy wino. Budapeszt i jego piękna panoramę. Parlament wygląda wspaniale oświetlony nocą. Czytając post chętnie wybrałabym się w podróż, ale niestety muszę pracować. Dobrze że pisze Pani tego bloga, przynamniej można poczytać o wielu pieknych miastach i powspominać, dziękuję.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *