Nie jestem wielką fanką muzeów, więc rzadko je zwiedzam. W czasie wizyty w Wilnie skupiłam się na spacerach po mieście i podziwianiu architektury. Jednak jedno muzeum przyciągnęło moją uwagę, czyli Park Europy. Wszystko dlatego, że sztuka współczesna ulokowana na świeżym powietrzu wydała mi się ciekawym pomysłem.
Kilka słów o Parku Europy
Park Europy istnieje od 1991 roku i rozpościera się na powierzchni 55 ha. W trakcie spaceru po nim możemy zobaczyć aż 100 rzeźb autorstwa twórców z różnych krajów, m.in. najsłynniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej S. Le Witta, M. Abakanowicz, D. Oppenheima. Na terenie parku, poza rzeźbami, znajdziemy również restaurację oraz sklep z pamiątkami. Zwiedzanie jest możliwe codziennie od 10 do zachodu słońca. Park Europy to ciekawe połączenie muzeum z parkiem. W trakcie spaceru na świeżym powietrzu możemy podziwiać różne eksponaty. Rzeźby rozmieszczone są na malowniczym terenie pośród wzgórz, lasów i łąk. Przyznam szczerze nie wszystkie przypadły mi do gustu i nie bardzo rozumiałam „co autor miał na myśli”, gdy tworzył niektóre z nich. Jednak udało się zobaczyć kilka naprawdę ciekawych i godnych uwagi. W 2000 roku jedna z najbardziej przyciągających uwagę rzeźb, czyli telewizyjna została uznana za jedną z największych tego typu na świecie, a w 2006 roku Gintaras Karosas otrzymał nagrodę za utworzenie europejskiego muzeum na świeżym powietrzu.
Jak dojechać do Parku Europy?
Park Europy znajduje się 20 minut jazdy samochodem od centrum Wilna. Możemy też do niego dojechać komunikacją miejską. Z przystanku „Žalgirio” odjeżdża autobus numer 66, który dojeżdża pod sam park. Do „Žalgirio” z dworca autobusowego dojedziemy liniami 1G, 53 lub 34, a z centrum 10, 33 lub 6.
Ceny biletów:
Dorośli – 9 euro
Studenci – 7 euro
Uczniowie – 5 euro
Ja osobiście lubię Muzea, szczególnie te interaktywne 🙂
Nie miałam pojęcia, że w taki sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym. Świetne miejsce. Pozdrawiam
Mnie osobiście to miejsce chyba by nie zachwyciło, ale fajnie, że jest na świeżym powietrzu
Witam. Czyli takie dziwności z betonu na świerzym powietrzu, można zobaczyć jak ktoś w okolicy, przejazdem. U mnie w parku podobne dali, wogöle nie wiadomo co to jest, co tam w głoeie aryysty siedziało. Pozdrawiam
Nie tylko z betonu, są też rzeźby z metalu, czy chociażby z telewizorów. Niektóre są całkiem fajne i ciekawe 🙂 inne wyglądają tak jakby je umieścili, żeby mieć więcej eksponatów. Również pozdrawiam 🙂
Dla mnie dziwne są te rzeźby chyba nie rozumiem współczesnej sztuki.