W wakacje to okres, w którym częściej podróżujemy. Każdy z nas ma inne oczekiwania, część osób chce poleniuchować na plaży lub popływać w morzu, inni wolą zwiedzać i poznawać kulturę danego kraju. Są też tacy, którzy lubią łączyć różne czynności. Jednak większość z nas łączy jedno – zależy nam na tym, aby mieć tani i udany wyjazd. Przedstawiam listę 10 państw, w których jest to możliwe:

1. Czarnogóra

Czarnogóra to niewielkie państwo, które zachwyci różnorodnymi krajobrazami. Podczas zwiedzania tego kraju w ciągu jednego dnia możemy podziwiać zróżnicowane widoki – górskie szczyty, słoneczne plaże, pustynie, gaje oliwne, jaskinie, a także jeziora. Czarnogóra kusi również niskimi cenami, które są porównywalne do polskich. Dlatego w czasie pobytu spokojnie możemy pozwolić sobie na wizyty w różnych lokalach bez obaw, że wydamy majątek. Koszty noclegu są zróżnicowane, a najtańsze pokoje dwuosobowe kosztują 45 zł.

2. Serbia

Serbia fascynuje bogatą mieszanką kulturową, widoczne są tam wpływy tureckie, węgierskie i bałkańskie. Przyciągają też liczne rezerwaty i parki przyrody oraz interesujące zabytki. Jednak Serbia kusi nie tylko pięknymi krajobrazami, ale też wyjątkowo niskimi cenami. W restauracjach zapłacimy nieraz dwukrotnie mniej niż w Polsce. Natomiast koszty komunikacji są zbliżone do tych w naszym kraju, podobnie jest z zakupami w sklepach. Noclegi również są bardzo tanie – na terenie całego kraju znajdziemy pokoje dwuosobowe już od kwoty 45 zł. Nawet w stolicy możemy trafić na nocleg dla dwóch osób za 50 zł, czyli 25 zł od osoby.

3. Macedonia

Macedonia jest jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów bałkańskich, więc nawet w sezonie nie natkniemy się na chmarę turystów. Nie znaczy to jednak, że państwo jest pozbawione atrakcji. Macedonia przyciąga świetną kuchnią, doskonałymi winami, ciekawymi zabytkami oraz wspaniałymi krajobrazami. Szczególnie warto wybrać się do miasta Ochryda, określanego perłą Bałkanów. W Macedonii, podobnie jak w innych państwach w tym rejonie, ceny są bardzo niskie. W sklepach ceny podobne są to polskich, a pozostałe koszty są znacznie tańsze. Za pokój dwuosobowy zapłacimy ok. 49-62 zł.

4. Albania

Albania to kolejne bałkańskie państwo, które kusi niskimi cenami oraz wspaniałymi widokami. Ten górzysty kraj z dostępem do morza bywa nazywany „Ostatnim sekretem Europy”. Jeszcze do niedawna Albania nie była zbyt popularna wśród turystów, więc jest tam wiele ciekawych miejsc do odkrycia. Ceny w sklepach oraz restauracjach są zbliżone do polskich, a czasem niższe. Jednak warto pamiętać, że na wybrzeżu będzie znacznie drożej niż w innych częściach kraju. Za pokój dwuosobowy zapłacimy ok. 63 zł za noc, jeżeli chcemy tańszy nocleg możemy zdecydować się na hostel lub pobyt pod namiotem.

5. Węgry

Węgry mogą się poszczycić bogactwem wód termalnych, w tym kraju znajdziemy ogromną ilość kąpielisk, plaż i aquaparków. Jednak to nie wszystkie atrakcje, znajdziemy tam również niezwykłe zabytki oraz wyśmienite wino. Ceny na Węgrzech mogą być zbliżone do polskich lub nieco wyższe. Za to w wielu regionach można znaleźć tanie wino wyrabiane na miejscu. Ceny noclegów są zróżnicowane, w mniejszych miejscowościach nawet w sezonie znajdziemy pokoje dwuosobowe w cenie 50 zł za noc. W większych miastach trzeba się liczyć z wydatkiem 100 zł, ale jeżeli zarezerwujemy z większym wyprzedzeniem możemy trafić na niezwykłe okazje.

6. Czechy

Czechy słyną z pięknej stolicy, ale to niejedyne miejsce, które warto odwiedzić. Nasi sąsiedzi mogą się pochwalić wieloma atrakcjami, które przyciągają turystów z całego świata. Czechy kuszą ciekawymi zabytkami (np. Kaplica Czaszek w Kutnej Horze) oraz wspaniałą przyrodą, m.in. skalnymi miastami, pasmami górskimi, lasami poprzecinanymi dolinami rzecznymi oraz jeziorami i wodospadami. Ceny w Czechach również przyciągają w restauracjach dostaniemy smaczne i tanie dania oraz piwo. Z noclegami jest podobnie jak na Węgrzech – w małych miejscowościach znajdziemy pokój dwuosobowy za ok. 60 zł, a w dużych miastach za ok. 90 zł.

7. Słowacja

Nasz kolejny sąsiad jest niedoceniany przez turystów, a to błąd. Słowacja to kraj zamków, jaskiń i gór, które mogą oczarować wielu zwiedzających. Jednak nie wszystkie atrakcje, u naszych sąsiadów znajdziemy też unikatowe wioski oraz kąpieliska termalne. Kiedyś Słowacja była rajem zakupowym dla Polaków, odkąd wprowadzono euro ceny podskoczyły, ale nadal nie jest bardzo drogo, więc w czasie zakupów nie wydamy majątku. Z noclegami też nie jest źle. Pokoje dwuosobowe, a nawet apartamenty można znaleźć za 60 zł, w stolicy za ok. 100 zł.

8. Litwa

Litwa kojarzy nam się głównie z Wilnem oraz najsłynniejszym polskim wieszczem Adamem Mickiewiczem. Podczas pobytu w tym kraju zdecydowanie warto zwiedzić stolicę, ale są też inne miejsca, które nas zachwycą, np. Kowno czy Mierzeja Kurońska. Litwa to nasz kolejny sąsiad, w którym ceny nieco wzrosły po wprowadzeniu euro, ale nadal jest to tani kraj. Ceny w sklepach i restauracjach są zbliżone do polskich, zakupy spożywcze najlepiej robić w dobrze nam znanym Lidlu. Noclegi też są w przystępnych cenach – pokoje dwuosobowe wynajmiemy już za 80 zł w Wilnie, a w innych miastach za 60 zł.

9. Rumunia

Rumunia kojarzy nam się głównie z hrabią Draculą oraz Morzem Czarnym. W Polsce nadal jest mało popularnym kierunkiem, ale coraz więcej osób decyduje się na wyjazd w te rejony. Jeżeli chcemy odpocząć od tłumu turystów, warto wybrać się do tego kraju, a na pewno się nie rozczarujemy. W Rumunii możemy podziwiać skarby natury, niezwykłe zabytki, zdobywać górskie szczyty oraz odpocząć na plaży. Ceny w sklepach są zbliżone do polskich, a zakupy najlepiej robić w Lidlu. W mniejszych miejscowościach znajdziemy pokoje dwuosobowe już od 42 zł, a w stolicy od 80 zł.

10. Gruzja

Większość terytorium Gruzji położone jest w górach, tylko niewielka powierzchnia jest płaska. Kraj ten zaskakuje niezwykłą różnorodnością – w czasie podróży zmienia się nie tylko krajobraz i architektura, ale też strefa klimatyczna, język oraz religia.  Gruzja zaskakuje również gościnnością mieszkańców, którzy chętnie wskażą drogę oraz zaproszą na tradycyjną ucztę. Kolejną zaletą tego kraju są wyjątkowo niskie ceny, czasami nawet niższe niż w Polsce. Dlatego warto skosztować gruzińskiego jedzenia, które nie dość, że tanie to wyjątkowo smaczne. Na noclegi również nie wydamy majątku – pokoje dwuosobowe w atrakcyjnych turystycznie rejonach znajdziemy już od 31 zł.

 

Wszystkie ceny noclegów dotyczą sierpnia, więc poza sezonem mogą być jeszcze tańsze 🙂

 

Może Cię również zainteresować:

4 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *