Kadyks to bardzo malownicze miejsce, ale jak się okazało nie jest zbyt doceniane przez filmowców. Pod tym względem zdecydowanie przegrywa z bardziej znanymi hiszpańskimi miastami. Znalazło się kilka filmów, do których sceny były kręcone w samym Kadyksie lub w prowincji Kadyks. Jednak miasto najbardziej sprawdza się w roli Hawany.

Śmierć nadejdzie jutro

O tym, że sceny do jednej części Jamesa Bonda nagrywano w Kadyksie, już wspomniałam we wcześniejszym poście. W filmie Śmierć nadejdzie jutro ma miejsce scena, w której bohaterka grana przez Halle Berry wychodzi z wody i pojawia się na w jednym z kubańskich barów. Tak naprawdę scena została nakręcona na plaży La Caleta w Kadyksie, a James Bond w tym czasie patrzy na nią z Zamku San Sebastian. W filmie można też zobaczyć słynną katedrę. 

Kuba

Kuba skupia się na historii brytyjskiego najemnika wynajętego przez generała Batistę do stłumienia rewolucji kubańskiej. Jednak w tym filmie również nie zobaczymy prawdziwej Hawany. Zdjęcia do Kuby były kręcone w studio filmowym, a także Kadyksie, który bywa nazywany europejską Hawaną. W filmie można też zobaczyć sceny nagrywane w innym mieście znajdującym się w prowincji Kadyks, czyli Jerez de la Frontera. 

Imperium słońca

W czasie II wojny światowej syn brytyjskich arystokratów, zostaje rozdzielony z rodziną i trafia do obozu dla internowanych. W ekstremalnych warunkach chłopiec przechodzi przyspieszaną szkołę życia. Spielberg na główne miejsce kręcenia wybrał bagna w Trebujenie w prowincji Kadyks. Zdecydował się na nie ze względu na wspaniałe zachody słońca, a także pustynny krajobraz dobrze połączony z bardziej rozwiniętymi obszarami.

Wybuchowa para

Tym razem film o szpiegach w nieco komediowych wydaniu. Agent Roy wplątuje atrakcyjną June w niebezpieczną intrygę i razem muszą uciekać przed niebezpiecznymi przestępcami. Wybuchowa para była kręcona w wielu miejscach w Europie. Jednak wśród nich nie zabrakło też Kadyksu. Scena pościgu na motocyklu odbywa się właśnie w tym mieście, ale również w Sewilli. 

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *