Ten tydzień był wyjątkowo ciepły, więc postanowiłam wykorzystać pogodę. W piątek wybrałam się na kilkugodzinną wycieczkę na Jezioro Rożnowskie. W tym rejonie znajduje się wiele ciekawych miejscowości, mi w czasie tego krótkiego wypadu udało się odwiedzić dwie – Rożnów oraz Gródek nad Dunajcem.

Jezioro Rożnowskie

Spacer po Rożnowie

Na początku swojej wycieczki pojechałam do Rożnowa. Jest to miejscowość atrakcyjna turystycznie, a jej główną atrakcją jest jezioro, nad którym znajduje się wiele domków do wynajęcia. Jednak Rożnów sprzyja nie tylko leniwemu wypoczynkowi, w czasie pobytu możemy też pospacerować górskimi i leśnymi dróżkami, a także zobaczyć kilka zabytków. Znajdziemy tam przede wszystkim ruiny dwóch zamków. Pierwszy z nich to Zamek Dolny, czyli jedna z pierwszych w Polsce budowli o nowożytnej fortyfikacji obronnej, której możemy przyjrzeć się bliżej. Konstrukcja w XVIII wieku uległa zniszczeniu, ale nadal zachowały się dość duże fragmenty muru. Ruiny jednak są zaniedbane, więc warto zachować szczególną ostrożność w trakcie spaceru pomiędzy nimi. Trochę szkoda, że nikt się nimi nie interesuje, bo marnuje się duży potencjał tej budowli. W sąsiedztwie Zamku Dolnego znajduje się klasycystyczny dwór Stadnickich, który obecnie jest własnością prywatną, więc możemy go podziwiać jedynie z daleka.

Zabytki Rożnowa

Fortyfikacja obronna w Rożnowie

W galerii możecie zobaczyć więcej fragmentów Zamku Dolnego

Pałac Stadnickich

Po obejrzeniu tych zabytków ruszyłam w stronę zapory. Jednak po drodze mijałam jeszcze dwa warte uwagi budynki. Pierwszy z nich to drewniany kościół św. Wojciecha z XVII wieku. Kolejny to Zamek Górny, który należał kiedyś do Zawiszy Czarnego. Dawniej była to gotycka budowla na planie czworoboku z wieżą obronną, ale XVII wieku uległa zniszczeniu – obecnie możemy zobaczyć jedynie fragmentu murów.

drewniany kościół św. Wojciecha w Rożnowie

ruiny zamku Zawiszy Czarnego

Jezioro Rożnowskie

W końcu dotarłam do zapory – to właśnie po jej wybudowaniu na Dunajcu utworzono sztuczny zbiornik wodny, czyli Jezioro Rożnowskie. Jezioro ma powierzchnię ok. 20 km2, a jego kształt zarysem przypomina literę „S”.  Znajduje się nam nim wiele atrakcyjnych turystycznie miejscowości. W każdej z nich znajdziemy knajpki, domki letniskowe i hotele.

Jezioro Rożnowskie Jezioro Rożnowskie Jezioro Rożnowskie Jezioro Rożnowskie Zapora w Rożnowie

Jezioro Rożnowskie Jezioro Rożnowskie

W Rożnowie i Gródku nad Dunajcem możemy wypożyczyć rowerki wodne, a także wybrać się na rejs statkiem. Bilety kosztują 22 zł w 2 strony, a rejs w jedną stronę trwa pół godziny, następnie jest przerwa półgodzinna, w trakcie której możemy pospacerować po drugiej miejscowości. Mi nie chciało się wracać ok. 20 minut na przystanek, więc popłynęłam do Gródka nad Dunajcem, gdzie miałam tylko kilka minut na przystanek, skąd miałam autobus do domu.

Kilka zdjęć z rejsu po jeziorze:

Małpia wyspa - obszar szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwat ptaków
Małpia wyspa – obszar szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwat ptaków
Rożnowskie skałki
Rożnowskie skałki

Może Cię również zainteresować:

2 komentarze

  1. Uwielbiam Rożnów, jest piękny! szkoda tylko, że jezioro jest tak zasmiecone po ulewach. Widzę jednak duże zaangazowanie, jezeli chodzi o utrzymanie czystosci. Mozna tam naprawdę się wyciszyć i odpocząć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *