Sprawdziliśmy co słychać po sąsiedzku w czeskich kurortach narciarskich. Liczne inwestycje sprawiają, że nowe wyciągi i trasy pojawiły się praktycznie we wszystkich ośrodkach. Odwiedziliśmy, położoną na wschód od Kotliny Kłodzkiej, Dolní Moravę, a także ośrodki położone w sercu Karkonoszy – Černá Hora-Pec, Mala Úpa i Rokytnice nad Jizerou. Każde z tych miejsc oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Każde ma też swoją wyjątkową specyfikę, która przyciągnie odwiedzających. Oto gdzie i dlaczego warto pojechać na narty za naszą południową granicą.

FILM:

Dolní Morava – Nowoczesny kurort z wyjątkowymi atrakcjami

Dolní Morava to nowoczesny kurort położony tuż za polską granicą, niedaleko masywu Śnieżnika, niecałą godzinę jazdy z Kłodzka (ok. 50 km). Jest to największy duży ośrodek narciarski w Czechach położony na wschód od Kotliny Kłodzkiej, dzięki czemu jest dostępny na jednodniowy wyjazd zarówno z Wrocławia, jak i z Katowic czy Opola. Dolní Morava jest kojarzona ze spektakularnych inwestycji turystycznych, takich jak Ścieżka w Obłokach, czy najdłuższy na świecie most wiszący Sky Bridge 721, ale powstało tutaj też sporo nowoczesnej infrastruktury narciarskiej. To doskonałe miejsce na weekendowy wypad, albo całe zimowe ferie. Coś dla siebie znajdą zarówno wytrawni narciarze, gdyż trasy czerwone wspinają się tutaj aż na wysokość 1.200 m n.p.m., ale są też liczne trasy niebieskie, odpowiednie do bardziej rekreacyjnego szusowania oraz stoki przeznaczone dla dzieci i początkujących. Najmłodsi mają szeroką ofertę szkoleniową oraz zapewnioną opiekę animatorów, aby dorośli również mogli wypocząć.

Černá Hora-Pec – Najrozleglejszy ośrodek w sercu Karkonoszy

Černá Hora-Pec to elegancki i najbardziej rozległy czeski kurort, zlokalizowany po południowej stronie Śnieżki, mający do zaoferowania zarówno doskonałe stoki jak i atrakcje après-ski. Położony w dolinie rzeki Upy, wzdłuż której mijamy liczne budynki zabytkowych hoteli i XIX fabryk, często przypominających pałace. Wszytko to składa się na filmowy klimat kultowej miejscowości wypoczynkowej. Pod względem obszaru i różnorodności jest to największy ośrodek narciarski w Czechach, składający się z kilku połączonych ze sobą kompleksów wyciągów – Cerna Hora i Pec pod Sněžkou oraz kolejką linową na Śnieżkę. Narciarze mają do dyspozycji długie, wymagające i zróżnicowane trasy zjazdowe oraz ski-tourowe. Nowoczesne wyciągi o odpowiedniej wydajności zapewniają płynność przejazdów nawet przy dużym zainteresowaniu.

Rokytnice nad Jizerou – Klimatyczny ośrodek tuż za Polaną Jakuszycką

Rokytnice nad Jizerou to urokliwe górskie miasteczko i doskonały ośrodek narciarski o iście bajkowym klimacie i świetnej infrastrukturze. Z Polski najbliżej dostępny przez przejście na Polanie Jakuszyckiej. Do Rokytnic jedziemy malowniczą drogą w dolinie Izery, mijając liczne zabytkowe zakłady przemysłowe i historyczne osady, które zachowały swój klimat np. Jablonec nad Jizerou. Ośrodek narciarski oferuje wyjazd kolejką krzesełkową na wysokość aż 1.300 m n.p.m. oraz liczne trasy czerwone, czarne oraz niebieskie. Do wyboru są też mniejsze wyciągi i łatwiejsze trasy do bardziej rodzinnej jazdy. Połączenie nowoczesnej infrastruktury i zachowanego klimatu dawnej górskiej osady oraz bliskość historycznego miasteczka ze spektakularną zabudową czynią z Rokytnic nad Izerą wyjątkowe miejsce na ferie zimowe.

Malá Úpa – Kameralna osada narciarska niedaleko Śnieżki

Malá Úpa to maleńka wioska narciarka o iście alpejskim klimacie, położona w pobliżu Śnieżki. Z Polski najbliżej dostępna przez przejście graniczne na przełęczy Okraj, niecałe 29 km z Jeleniej Góry kultową drogą 368. Tereny narciarskie w Małej Upie rozłożone na dwóch przeciwległych zboczach wokół kameralnej osady, którą zamieszkuje mniej niż tysiąc osób. Malá Úpa to idealne miejsce dla miłośników narciarstwa blisko natury, niepowtarzalnych widoków i wyjątkowego klimatu z dala od cywilizacji. Mimo kameralnego charakteru, miejscowość jest bardzo przyjazna turystom, a usługi hotelowe i gastronomiczne są tutaj na najwyższym poziomie, podczas kiedy ceny pozostają bardzo konkurencyjne. W miejscowości działają sklepy narciarskie, liczne pensjonaty oraz lokalny browar połączony z restauracja i hotelem.

Nowe Inwestycje widać na każdym kroku

Całkowite inwestycje w czeskich ośrodkach narciarskich wyniosły w tym roku ponad miliard CzK (około 180 milionów zł). Powstały między innymi nowe trasy zjazdowe i kolejki linowe. Znaczne środki przeznaczono na zrównoważone rozwiązania, takie jak wydajniejsze technologie naśnieżania, zbiorniki magazynujące wodę, bardziej ekonomiczne ratraki czy systemy SNOWsat. Kontynuowana jest modernizacja usług w postaci rozbudowy internetowych systemów zakupu karnetów narciarskich lub rezerwacji sprzętu. Znaczna część inwestycji trafiła do ośrodków Szpindlerowy Młyn, Bílá, Špičák Železná Ruda, Zadov, SkiResort Černá hora-Pec i Dolní Morava.

W Szpindlerowym Młynie powstały dwie nowe trasy zjazdowe z najnowocześniejszym systemem naśnieżania. Swą premierę będzie miała czerwona trasa „Přehradní”, która prowadzi od górnej stacji Hromovki i trasa „Lesní” na Medvědínie. Szpindlerowy Młyn zaoferuje narciarzom w nadchodzącym sezonie zimowym około 2,5 km nowych tras.

W Dolní Moravie powstała nowa oświetlona trasa zjazdowa o długości 3,7 km – obecnie najdłuższa w Czechach. W Bílej w Beskidach 16 grudnia zostanie uruchomiona nowa sześcioosobowa kolejka Zbojník, z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przeciwwietrznymi, która zastąpi dotychczasową czteroosobową kolejkę. Jej przepustowość wyniesie 2400 osób na godzinę. W Orlickim Záhoří w Górach Orlickich na narciarzy czeka wyremontowana czteroosobowa kolejka o długości ponad 1400 m. Warto także wspomnieć o inicjatywie kompleksu Černá hora – Pec, który przedłużył trasę saneczkową w Jańskich Łaźniach.

W ośrodkach narciarskich trwa modernizacja systemów odpraw i rozbudowa kas samoobsługowych na stokach, za pomocą których można kupić skipassy lub aktywować te zakupione online. W tym roku kasy samoobsługowe można znaleźć także w Vítkovicach, Zadovie czy w kompleksie narciarskim Černá hora – Pec. Nowością są rodzinne skipassy, które w niektórych ośrodkach obowiązują także na dodatkowe usługi, w tym na atrakcje letnie (np. w Lipnie).

Na narciarzy zakwaterowanych na co najmniej dwie noce w wybranych hotelach i pensjonatach w Beskidach czekają zniżkowe karnety Beskidy Valašsko 2024, obowiązujące w sześciu najpopularniejszych ośrodkach w Beskidach i na Wołoszczyźnie Morawskiej: Ski Bílá, Ski Centrum Kohútka Nový Hrozenkov, Ski Area Synot Velké Karlovice – Kyčerka, Karolinka, Mezivodí i Jezerné Velké Karlovice. Karnety Beskidy Valašsko będą do dyspozycji od 22 grudnia 2023, aż do zakończenia sezonu narciarskiego w 2024 roku.

Źródło: Magazyn Exclusive

Może Cię również zainteresować: