W trakcie pobytu w Skopje warto wybrać się na wycieczkę do Krzyża Milenijnego, który ma upamiętniać 2000 lat chrześcijaństwa na świecie. Wybudowano go w 2002 roku i jest to prawdopodobnie najwyższy krzyż chrześcijański na świecie. Millennium Cross znajduje się na górze Wodno i widać go z wielu części Skopje. Przyznam szczerze, że w przewodniku, który miałam ze sobą nie było żadnej wzmianki o krzyżu, ale w trakcie zwiedzania trudno byłoby go nie zauważyć. Doskonale widać go nawet wieczorami, ponieważ jest pięknie oświetlony.

Krzyż milenijny widziany z miasta

Krzyż milenijny nocą

My miałyśmy dwa podejścia do Milenijnego Krzyża, za pierwszym razem nie udało nam się dotrzeć, ponieważ zaginął mój portfel i musiałyśmy załatwić inne sprawy. Jednak los dał nam drugą szansę na to, aby dotrzeć na górę Wodno. Do Krzyża Milenijnego najlepiej dojechać autobusem nr 25, który odjeżdża z zajezdni koło dworca. Przejeżdża on również przez centrum, więc możemy wybrać inny przystanek, który będzie na trasie naszego zwiedzania. Bilet na 2 przejazdy kosztuje 250 denarów i można go kupić u kierowcy, w kiosku lub biletomacie, który widziałam tylko na zajezdni.

Autobus w Skopje

 

Autobusem dojeżdżamy do ostatniego przystanku, a stamtąd mamy dwie możliwości dotarcia pod sam krzyż: kolejka gondolowa lub pieszo. My nie mamy za dużo czasu, więc decydujemy się na kolejkę. Bilet kosztuje 100 denarów, można też kupić tylko bilet powrotny za 50 denarów. Ważne, żeby kupić go od razu, ponieważ na górze nie ma kasy.

Droga na górę Wodno

Kolejka gondolowa na górę Wodno

Po kilku minutach jazdy byłyśmy na miejscu. Krzyż milenijny to niewątpliwa atrakcja góry Wodno, ale nie jedyna. Kolejna to wspaniałe widoki, które możemy podziwiać siedząc na ławeczce lub spacerując po szczycie góry. Pod krzyżem znajduje się też sklep, w którym możemy kupić coś do picia lub jedzenia.

Krzyż milenijny

Góra Wodno

Góra Wodno

Widok z góry Wodno

Widok z góry Wodno

Widok z góry Wodno

W końcu nadszedł czas powrotu.

Kolejka gondolowa z góry Wodno

Widok z kolejki gondolowej

Widok z kolejki gondolowej

Na koniec nie poszłyśmy od razu do autobusu, tylko pospacerowałyśmy koło parkingu.

park

park

park

Wyjście na parking

 

 

Może Cię również zainteresować:

6 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *