Ciężkowice, jak każde górskie miasto, przyciąga wielu turystów. Bez wątpienia jego największą atrakcją jest położony 1 km od centrum Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto. Porozrzucane na dużej powierzchni skały uformowane w różne kształty z pewnością wywrą wrażenie na wielu osobach.

Skamieniałe miasto

 

Kilka słów związanych z dziejami Rezerwatu

Dawniej ludzie nie potrafili wyjaśnić, powstania Skamieniałego Miasta, a wszelkie zmiany w przyrodzie wzbudzały strach, ale też zainteresowania. Próbowano je sobie wyjaśnić w jakiś sposób, więc powstały różne legendy. Z każdą skałą znajdującą się na tym terenie łączy się jakaś przypowieść. Nazwa rezerwatu również ma swoją genezę w jednej legendzie, według której skały znajdujące się na jego terenie to skamieniałe domy wraz z ich mieszkańcami. Doszło do tego w wyniku kary za występne życie. Dzisiaj już coraz mniej osób wierzy w te opowieści, ale nie przeszkadza im to w zwiedzaniu tego terenu i podziwianiu niezwykłej siły przyrody. Skamieniałe Miasto zostało uznane za zabytek przyrody w 1931 roku.

Skamieniałe miasto

Teren Skamieniałego Miasta

Na terenie Skamieniałego Miasta byłam kilka lat temu i z pewnością mogę polecić to miejsce. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od parkingu, przy którym znajduje się największa i najbardziej okazała skała „Grunwald”. Jej nazwa została nadana w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, a pierwotnie została nazwana „Piekło”.

Grunwald
„Grunwald”

Dalej szlak prowadzi nas do lasu, w którym znajdziemy kolejne skały o niezwykłych rozmiarach i kształtach. Każda z nich ma swoją nazwę powiązaną z legendą. Jeśli będziemy mieć problem z rozpoznaniem kształtu skał, tabliczki z pewnością nam to ułatwią. A oto opis kilku skał, których zdjęcia udało mi się znaleźć w moich starych zbiorach:

Teren Rezerwatu to nie tylko wspaniałe i okazałe skały, ale też wspaniała przyroda oraz piękne widoki. Znajduje się tam wiele różnorodnych gatunków nie tylko drzew, ale też porostów – niektóre z nich są niezwykle rzadkie w Polsce. W dodatku, Skamieniałe Miasto stanowi środowisko życia wielu motyli, a jaskinie służą jako schronienie dla nietoperzy.

Może Cię również zainteresować:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *