Arezzo to niewielkie miasto położone we wschodniej części Toskanii, w którym nakręcono „Życie jest piękne” – film nagrodzony 3 Oskarami. Mimo, że jest to bardzo smutna historia, to jednak w Arezzo kręcono początkowe sceny, które stanowią prawdziwą idyllę. I rzeczywiście wędrując uliczkami tego włoskiego miasteczka aż ma się ochotę krzyknąć, że „Życie jest piękne!”.

Arezzo

Kilka słów o Arezzo

Arezzo to niewielkie miasto położone we wschodniej części Toskanii, do którego warto wstąpić podczas zwiedzania tego regionu Włoch. Historia miasta sięga czasów etruskich, a największy rozkwit przypada na XIV wiek. Współcześnie największą sławę Arezzo zawdzięcza filmowi „Życie jest piękne”. Jednak to niejedyny powód, dla którego każdego roku przybywa tam mnóstwo turystów. Do Arezzo dojedziemy samochodem, pociągiem lub autobusem. Z Polski najlepiej lecieć samolotem do Florencji, a stamtąd już bez problemu dojedziemy dowolnym środkiem komunikacji. Inną alternatywą jest bezpośredni autobus do Arezzo linii Eurores. Ja spędziłam w Arezzo tylko kilka godzin i niestety miałam ustaloną trasę na objazdówce, ale udało mi się znaleźć kilka perełek.

Arezzo

Arezzo

Arezzo

Arezzo

Arezzo

Arezzo, podobnie jak inne toskańskie miasteczka, od początku urzeka swoją architekturą. W czasie wędrówki po wąskich, krętych uliczkach nikogo nie zdziwi, że Roberto Benigni właśnie tutaj zdecydował się nakręcić swój film. Nie musimy się martwić, że przegapimy miejsca nagrywania różnych scen, ponieważ są one oznaczone tabliczkami. To sprawia, że bez problemu możemy wybrać się na wędrówkę filmowym szlakiem.

Arezzo

Piazza Grande – jeden z najpiękniejszych włoskich placów

Piazza Grande, ArezzoNajważniejszym punktem Arezzo jest Piazza Grande. To najstarszy plac w mieście, który przez wiele osób uznawany jest za najpiękniejszy w całej Toskanii, a nawet Włoszech. Chociaż otaczają go budynki pochodzące z różnych epok, a mimo to szczyci się doskonałą harmonią. Inną ciekawą cechą placu jest jego nieregularny kształt. Swój obecny wygląd utrzymuje od XVI wieku, to wtedy w jego najwyższej części wybudowano wspaniały Palazzo delle Logge projektu Giorgio Vasariego. W każdy pierwszy weekend miesiąca odbywają się tam jedne z najważniejszych we Włoszech Targi Antyków. Ponadto, w przedostatnią sobotę czerwca oraz pierwszą niedzielę września na Piazza Grande ma miejsce Giostra del Saracino, czyli historyczne wydarzenie przypominające turniej rycerski. W tym czasie można zobaczyć mieszkańców w prawdziwych strojach z epoki.

Piazza Grande, Arezzo Piazza Grande, Arezzo

Piazza Grande, Arezzo Piazza Grande, Arezzo

Piazza Grande

Piazza Grande, Arezzo

Bazylika Św. Franciszka

Bazylika św. Franciszka, Arezzo

Bazylika św. Franciszka to jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątyni w Arezzo. Jej budowę rozpoczęto w 1200 roku, ale w XIV wieku została przebudowana. Inspirację tego działania stanowiła prostota estetyki franciszkańskiej, od tamtego czasu jedynymi ozdobami budynku są ramka biegnąca wokół krawędzi dachu, okna ze spiczastym łukiem oraz różane okno nad wejściem. Wewnątrz znajdują się przepiękne freski przedstawiające 15 scen z legendy o prawdziwym krzyżu wykonane przez Piero della Francesco.

Bazylika św. Franciszka, Arezzo
Rzeźba Św. Franciszka znajdująca się przed Bazyliką

Bazylika św. Franciszka, Arezzo

Wnętrze Bazyliki Św. Franciszka, w trakcie mojej wizyty była tam wystawa związana z różnymi religiami świata. Niestety, było to 3 lata temu, więc nie pamiętam, o co dokładnie chodziło.

Bazylika św. Franciszka, Arezzo

Bazylika św. Franciszka, ArezzoBazylika św. Franciszka, Arezzo

Na koniec jeszcze mała galeria z tego pięknego miejsca:

Może Cię również zainteresować:

5 komentarzy

  1. „Życie jest piękne” to wspaniały film, który dostarcza wielu wzruszeń, a Arezzo wydaje się przepięknym miasteczkiem, aż chce się tam jechać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *