Peru to jedno z moich największych marzeń podróżniczych, ale na razie nie planuję jeszcze wyjazdu do tego państwa. Obecnie stawiam na zwiedzanie Europy. Chociaż kto wie, może wyląduję w Peru wcześniej niż mi się wydaje 🙂 Jednak zanim to nastąpi mogę je podziwiać w filmach. Niewielu reżyserów docenia to państwo, ale czasami można je podziwiać na ekranie.
Dzienniki motocyklowe
„Dzienniki motocyklowe” to film drogi opowiadający o podróży młodego Ernesta „Che” Guevary oraz jego przyjaciela Alberta Granady. Młodzi studenci pokonują tysiące kilometrów, a w trakcie podróży przekonują się, że mieszkańców poszczególnych krajów Ameryki Południowej więcej łączy niż dzieli. To wszystko sprawia, że w trakcie oglądania filmu możemy śledzić nie tylko fascynującą historię, ale też podziwiać przepiękne widoki. Film kręcono w pięciu państwach: w Argentynie, Chile, Peru, Wenezueli oraz na Kubie. Wśród peruwiańskich miejsc warto wspomnieć Cuzco, Iquitos, Limę oraz najsłynniejszy rejon tego państwa, czyli Góry Machu Picchu.
Tajemnica Inków
„Tajemnica Inków” to film przygodowy z 1954 roku, którego inspirację stanowiła opowieść Hirama Binghama – odkrywcy Machu Picchu. Ten hollywoodzki obraz w dużym stopniu przyczynił się do wzrostu turystyki w Peru. „Tajemnicę Inków” nagrywano w Cuzco oraz Machu Picchu, a tym samym stał się on pierwszym amerykańskim filmem pełnometrażowym kręconym na tym słynnym stanowisku archeologicznym.
Fitzcarraldo
Historia głównego bohatera oparta została na prawdziwej postaci, czyli peruwiańskim magnacie gumowym Carlosie Fitzcarraldzie. „Fitzcarraldo”, w przeciwieństwie do poprzednich pozycji, był głównie nagrywany w amazońskiej dżungli. Część zdjęć powstała też w Iquitos oraz Limie. Warto też dodać, że produkcja filmu trwała aż 12 lat, a samo kręcenie 2 lata.
Pozostałe filmy kręcone w Peru:
„Nowe szaty króla” (to wprawdzie kreskówka, ale również możemy w niej podziwiać peruwiańskie widoki), „Aguirre, gniew boży” (Cuzco, okolice rzek Huallage i Nanay, dolina Urubamba), „Pod prąd” (Cabo Blanco i El Alto), „Strefa zbrodni” (Lima), „The Last Movie” (Chinchero, Cuzco), „Królewskie polowanie na słońce”