Przepiękne górskie widoki i mnóstwo zabytkowych budowli! Te cechy sprawiają, że do Doliny Aosty przybywa mnóstwo turystów. Miejsca te mogą też być idealnymi plenerami filmowymi. Z tego powodu nie brakuje więc twórców, którzy decydują się nagrywać swoje dzieła właśnie w tym rejonie. Przygotowałam dla Was listę filmów i seriali, do których sceny powstawały w Dolinie Aosty.

Avengers: Czas Ultrona

Avengers: Czas Ultrona to film, w którym trudno byłoby przegapić miejsca z tego rejonu. Tereny Doliny Aosty pojawiają się w nim jako fikcyjne miasto Sokovia. Sceny do Avengersów nagrywano w gminach Bard, Donnas, Pont-Saint-Martin, Verrès, Hône i Aosta. Pont-Saint-Martin pokryto sztucznym śniegiem i gruzem podczas kręcenia filmu, w miejscowości dodano też kilka sklepów z napisami cyrylicą. Jednak najbardziej charakterystycznym miejscem, które pojawia się w filmie jest malowniczo położony Ford di Bard. Odgrywa on Twierdzę Hydry, w której Ultron planuje zniszczenie Ziemi.

Dom Gucci

Dolina Aosty pojawia się również w filmie Dom Gucci opowiadającym o małżeństwie Patrizii Reggiani i Maurizio Gucci, które kończy się tragedią. Film w całości kręcono we Włoszech, chociaż akcja toczyła się także poza granicami tego kraju. Sceny, które rozgrywają się w szwajcarskim kurorcie St. Moritz, tak naprawdę nagrywano w dolinie Gressoney w miejscowościach Gressoney-Saint-Jean i Gressoney-La-Trinité. Sceny narciarskie nagrywano głównie na stokach Weismatten. W filmie można dostrzec również restaurację Punta Jolanda w Gressoney-La-Trinité.

Kingsman: Złoty Krąg

Dolina Aosty pojawia się również w drugiej części brytyjskiej komedii o tajnych agentach. W Kingsman: Złoty Krąg pojawia się jedna z największych atrakcji Doliny Aosty, czy kolejka SkyWay Monte Bianco. Nagrywano w niej emocjonujące sceny obejmujące strzelaninę i ucieczkę z kabiny. Sceny do filmu powstawały również na Punta Helbronner, a także w miejscowości Courmayeur.

Broad Peak

5 marca 2013 roku czwórka polskich himalaistów – Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego – wyruszyła na położony w Karakorum szczyt. Broad Peak to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada historię Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, który zapragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. To właśnie z jego perspektywy poznajemy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na groźny szczyt, którym jest Broad Peak. Cześć zdjęć do filmu powstała w Karakorum na wysokości 5600 metrów. Jednak były one bardzo wymagające i niektóre ujęcia powstały Alpach w masywie Mont Blanc na wysokości 3600 metrów.

Rocco Schiavone

Ostatni na mojej liście jest włoski serial Rocco Schiavone. Opowiada on historię rzymskiego policjanta, który został zesłany dyscyplinarnie do alpejskiej Aosty. Serial doczekał się 4 sezonów i można w nim podziwiać wiele krajobrazów z tego regionu. Zdjęcia były nagrywane m.in. w Aoście (często pojawiające się miejsca to Piazza Severino Caveri, Piazza Chanoux, krużganek Sant’Orso, Teatr Rzymski), Pile (stok narciarski nad miastem Aosta), Champoluc, czy Parku Narodowym Gran Paradiso. Aktualnie trwają prace nad sezonem piątym, w którym dodatkowo pojawią się SkyWay Monte Bianco, Punta Helbronner, Rifugio Torino, a także lodowiec Gigante.


Inne filmy, do których część scen nagrywano w Dolinie Aosty: Urlop w więzieniu (1971), La moglie in vacanza…l’amante in citta (1980), Fracchia contro Dracula (1985), Mia moglie e una bestia (1988), Il mio West (1998), Prima la musica, poi le parole (2000), Czarna Strzała (2006), Śledztwo na cztery ręce (2008), Dzieci Gwiazd (2010), Il peggior natale della mia vita (2012), Aspirante Vedovo (2013), One Year Later (2016), Morderstwo w Orient Expressie (2017), Diabolik (2021), Osiem Gór (2022).

Majówka 2023 za granicą

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Dolina Aosty to niezwykle urokliwy zakątek i twórcy filmów dobrze o tym wiedzą. Lista filmów, które zostały w niej nakręcone jest naprawdę imponująca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *