Dzisiaj Mikołajki, a w czasie mojego ostatniego wyjazdu miałam okazję odwiedzić Bazylikę Św. Mikołaja, więc to doskonały moment na wpis na ten temat. W trakcie wizyty w Bari koniecznie trzeba wstąpić do tej świątyni. Znajduje się ona w rejonie Starego Miasta blisko innych atrakcji tego miasta, a w środku czeka wiele ciekawych zabytków.

Kult Św. Mikołaja

Warto pamiętać, że Św. Mikołaj to patron Bari, a mieście obchody ku jego czci odbywają się dwa razy do roku: w maju i grudniu. Te grudniowe trwają trzy dni, a w czasie mojego listopadowego pobytu w wielu częściach miasta wisiały plakaty przedstawiające dokładny program uroczystości. Niestety nie znam włoskiego, więc się nie wczytywałam. Miałam też okazję zobaczyć postępy dotyczące rozkładania choinki na głównym placu miasta Piazza Mercantile, która ma być gotowa właśnie w mikołajki.

choinka na głównym placu Bari - Piazza Mercantile

Skupmy się jednak na samej świątyni. Z zewnątrz budynek nie wyróżnia się na tle innych zabytków Bari, ale nie powinniśmy jej przeoczyć, ponieważ naprzeciwko znajduje się pomnik Św. Mikołaja. To doskonały znak, że jesteśmy w dobrym miejscu. Bazylikę możemy zwiedzać bezpłatnie, więc to kolejny powód, dla którego warto do niej wstąpić.

Bazylika Św. Mikołaja w Bari

Bazylika Św. Mikołaja w Bari

Wnętrze na pewno nas nie rozczaruje. Najważniejsze są oczywiście relikwie Św. Mikołaja, które przewieziono do Bari 9 maja 1087 roku (stąd obchody majowe). Natomiast w 1105 roku rozpoczęto budowę Bazyliki, aby grób świętego znajdował się godnym miejscu, a jej konsekracja nastąpiła 22 czerwca 1197 roku.

W świątyni znajduje się wiele przedmiotów związanych z kultem Św. Mikołaja, głównie dzieła sztuki związanego z jego postacią. Nie brakuje też cennej figury świętego rozdającego prezenty, która jest wnoszona do Bazyliki w czasie majowej procesji.

Polski akcent w Bazylice Św. Mikołaja

Bazylikę Św. Mikołaja w Bari powinien odwiedzić każdy Polak, który przebywa w tym mieście. Wszystko dlatego, że poza relikwiami Św. Mikołaja, znajdują się również mazoleum królowej Bony. To właśnie w Bari królowa Bona spędziła ostatnie lata życia i tam właśnie została pochowana – początkowo w Katedrze, a następnie jej córka Anna Jagiellonka uzyskała od papieża zgodę na przeniesienie ciała do Bazyliki Św. Mikołaja. Ufundowała też nagrobek, na którym Bona jest przedstawiona w pozycji klęczącej, a po jej dwóch stronach znajdują się Św. Mikołaj i Św. Stanisław.

Mauzoleum królowej Bony, Bari
Mauzoleum królowej Bony, Bari

Może Cię również zainteresować:

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *