W Bari znajdziemy wszystko to, za co turyści kochają Włochy – pyszne jedzenie, morze, malownicze uliczki i interesujące budynki. Dzięki temu miejsce jest coraz chętniej odwiedzane, a w przyszłości pojawi się w nim pewnie jeszcze więcej gości. A co warto wiedzieć przed wyjazdem do tego niezwykłego miejsca?

Bari z okien samolotu
Bari z okien samolotu

Jak poruszać się po Bari?

Podczas pobytu w Bari najlepiej zatrzymać się w rejonie Starego Miasta, to wszędzie będziemy mieć blisko. Wówczas nie będzie dojeżdżać, wszystkie ciekawe lokale oraz miejsca do zwiedzania, np. Bazylika Św. Mikołaja znajdują się w obrębie Starego Miasta.

Bazylika Św. Mikołaja w Bari
Bazylika Św. Mikołaja w Bari

Bari

Piazza degli Innamorati
Plac Zakochanych w Bari

Port w Bari

Bari

Jedynie latem, gdy przyjdzie nam ochota na plażowanie trzeba będzie dojechać autobusem miejskim lub pociągiem do innych miejscowości. Osobiście mogę polecić Appartamento in centro storico bari, w którym nocowałam. Nie znajdziemy tam luksusów, ale warunki są dobre, a cena niska.

Widok z okna Appartamento in centro storico bari
Widok z okna Appartamento in centro storico bari

A jak dojechać do innych miasteczek?

Jednak zwiedzanie w Bari zajmie 1-2 dni. Dlatego osoby, które jadą na dłużej, a nie bezczynnie spędzać czasu, z pewnością odwiedzą inne ciekawe miejscowości w rejonie Apulii. Tacy turyści z pewnością odwiedzą dworzec pociągowy, a warto pamiętać, że w Bari nie jest on taki sam do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast jednego dworca, z którego odjeżdżają wszystkie pociągi, mamy 4, a z każdego dostaniemy się w różne strony. W mieście znajduje się jeden duży dworzec, na który z pewnością trafimy bez problemu i 3 mniejsze – te może być trochę trudniej odnaleźć.

Główny budynek dworca Bari Centrale
Główny budynek dworca Bari Centrale

Dworce kolejowe w Bari:

 • Główny budynek dworca Bari Centrale/Trenitalia
  Jest to największy dworzec w Bari i do niego trafimy bez problemu, bilety kupimy w kasach lub automatach, które znajdują się w kilku miejscach. To właśnie stąd dojedziemy na południe Apulii, m.in. do Polignano a Mare, Monopoli, czy Lecce. Znalezienie dworca, odpowiedniego pociągu, czy biletomatu jest bardzo proste. Jednak nie może być zbyt pięknie i problem może pojawić się przy szukaniu przechowalni bagażu, która znajduje po lewej stronie budynku od strony peronów. Sama na to nie wpadłam i dopiero, gdy obeszłam cały dworzec, zapytałam kogoś, kto mi wytłumaczył, że muszę wyjść na peron i dopiero skręcić w lewo.
  Główny budynek dworca Bari Centrale Droga do przechowalni w Bari Przechowalnia w Bari
 • Bari Sud Est/Ferrovie Del Sud Est
  Z tego dworca dojedziemy do niezwykłego Alberobello oraz pięknego Locorotondo. Jednak już w czasie jego poszukiwań mogą pojawić się problemu. Dworzec znajduje się 11 peronie Bari Centrale i tylko w tym budynku. Oficjalnie główny dworzec ma tylko 10 peronów, a tylko z jednego przejścia podziemnego dostaniemy się na peron 11. Jeśli nie uda nam się trafić we właściwe przejście, to możemy dojść do końca i wejść na dworzec Bari Sud Est od strony ulicy. Widziałam na innym blogu, że bilety na trasie często trzeba kupić w jakiś barach, ale osobiście w trakcie podróży widziałam biletomaty na każdym dworcu.

  Widoki z pociągu linii Ferrovie del Sud Est
  Widoki z pociągu linii Ferrovie del Sud Est
 • Ferrovie del Nord Barese/Ferrotramviara
  Dworzec znajduje się po prawej stronie głównego budynku i raczej nie powinno być problemu z jego odnalezieniem. To właśnie na ten dworzec przyjedziemy z lotniska i z niego dotrzemy na lotnisko. W czasie mojego pobytu biletów na lotnisko,w przeciwieństwie do innych linii, nie kasowało się. Jednak nie wiem, czy tak jest zawsze. Z tego dworca można też dojechać na północną część wybrzeża Apulii.
 • Ferrovie Appulo Lucane
  Dworzec znajduje się nad dworcem Ferrovie del Nord Barese i kursują do niego pociągi do Matery. Jednak nie mam żadnych doświadczeń z tym miejscem, ponieważ do Matery jechałam autobusem.

Autobusy z Bari

Z Bari do innych miejscowości dojedziemy również autobusami. Jednak nie znajdziemy tam typowego dworca z kasami biletowymi. Autobusy z Bari odjeżdżają z Via Capruzzi znajdującego się po drugiej stronie Bari Centrale. Bilety na autobusy stamtąd odjeżdżające można kupić przez internet lub w różnych kawiarniach znajdujących się w pobliżu – z reguły na drzwiach znajdziemy informacje.

Jak dojechać z lotniska do centrum miasta?

Do Bari większość turystów przylatuje samolotem, a noclegi najczęściej wybierają w rejonie starego miasta. Jak więc się dostać na miejsce? Z lotniska na główny dworzec można dojechać na trzy sposoby: autobusem miejskim (nr 16), autobusem oraz pociągiem. W czasie swojego pobytu miałam okazję przetestować wszystkie możliwości. Która z nich jest najlepsza? Trudno stwierdzić, wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania.

 • Autobus miejski to zdecydowanie najtańsza opcja (1.50 euro), ale też najdłuższa opcja – na miejsce dojedziemy w 40 minut, za to będziemy mogli zobaczyć Bari od zupełnie innej strony. Odjeżdża on z przystanku autobusowego znajdującego się koło wejścia na stację kolejową, a ostatni przystanek ma na Piazza Moro. 16 jechałam z lotniska w niedzielę po powrocie z Matery, więc trudno mi stwierdzić, czy po drodze są korki lub opóźnienia. Moja podróż upłynęła bez żadnych przeszkód.
 • Autobus prywatnego przewoźnika kosztuje 4 euro i jedzie ok. 25 minut – ja niestety miałam pecha i w drodze do Bari pojazd się popsuł, więc moja podróż trwała nieco dłużej. Autobus prywatny podobnie jak miejski wyrusza z przystanku autobusowego znajdującego się koło wejścia na stację kolejową, a ostatni przystanek ma na Piazza Moro.
 • Pociąg to najdroższa opcja (5 euro), za to najszybsza – podróż trwa ok. 16 minut i raczej nie zdarzają się żadne opóźnienia, ale we Włoszech wszystko się może zdarzyć. Pociąg odjeżdża ze stacji znajdującej się tuż obok wyjścia lotniska z hali przylotów, a dojeżdża do dworca Ferrovie Nord Barese znajdującego się tuż obok Bari Centrale.

Może Cię również zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *