Grudzień to bardzo świąteczny miesiąc. W tym czasie większość miast jest pięknie oświetlone, a wiele osób odwiedza Jarmarki Bożonarodzeniowe. W zeszłym roku udało mi się porównać je w aż 3 polskich miastach. W tym roku odwiedziłam tylko jedno, ale za to jakie – Wiedeń, który każdego roku pojawia się w rankingach na najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe.

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Wiedniu

Jarmarki Bożonarodzeniowe (WeihnachtsmarktChristkindlesmarkt, Christkindlemarkt, Christkindlmarkt, Adventmarkt, Glühweinmarkt) narodziły się w krajach niemieckojęzycznych. Typowe jarmarki można znaleźć na ulicach lub placach starszych części miast. Znaleźć można na nich ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze itp., a także grzany alkohol, który w świątecznej atmosferze smakuje zupełnie inaczej. W Austrii pierwsze Jarmarki Bożonarodzeniowe pojawiły się pod koniec XIII wieku.

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Wiedniu

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Wiedniu

Przed wyjazdem do Wiednia gdzieś przeczytałam, że na w mieście znajdują się jarmarki aż w pięciu miejscach. Na miejscu przeżyłam ogromne zaskoczenie, ponieważ okazało się, że jest ich o wiele więcej. Tak naprawdę trudno nie trafić na przynajmniej jeden Jarmark Bożonarodzeniowy podczas wizyty w Wiedniu. Znajdują się one niemal przy każdym ważniejszym zabytku, więc nawet, gdy zdecydujemy się na samo zwiedzanie prędzej czy później na jakiś z nich trafimy. W moim przypadku głównym celem wizyty było właśnie odwiedzenie przynajmniej jednego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Wiedniu. Na szczęście udało mi się trafić na znacznie więcej z nich. Przy okazji też zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, ale o tym napiszę w innym poście. Natomiast Jarmarków Bożonarodzeniowych w Wiedniu jest mnóstwo i trudno zobaczyć je wszystkie w trakcie kilkudniowej wizyty. Sama odwiedziłam około 10 z nich, po drodze mijałam jeszcze kilka mniejszych, a i tak jeszcze wielu nie zobaczyłam.

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Wiedniu, które odwiedziłam

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Jarmark Bożonarodzeniowy, który znajduje się przy Ratuszu jest największy i chyba najbardziej popularny w Wiedniu. Znajduje się tam wiele atrakcji, a na stoiskach można obejrzeć mnóstwo pięknych ozdób świątecznych. Oczywiście największą popularnością cieszy się punch (to właśnie tam na jednym stoisk udało mi się trafić na najlepszy tego typu trunek o smaku truskawkowym). Na jarmarku znajduje się też ogromna choinka (która postoi do 6 stycznia), a także lodowisko i kilka ciekawych ozdób. 

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Rathausplatz: Wiener Christkindlmarkt

Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn

Zamek Schönbrunn jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Wiedniu. To właśnie tam znajdują się słynne ogrody Sissi. Jednak w zimie również warto odwiedzić to miejsce. Ogrody nawet o tej porze wyglądają ładnie, a przed pałacem znajduje się kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy. Natomiast po świętach zamienia się on w Jarmark Noworoczny. Oferowane są też tam liczne warsztaty dla dzieci, więc można być pewnym, że spotka się tam wielu najmłodszych Austriaków.

Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn Kulturalno-bożonarodzeniowy jarmark pod zamkiem Schönbrunn

Wioska bożonarodzeniowa pod Pałacem Belwederskim

Belvedere to kolejny piękny pałac w Wiedniu, który zachwyca swoim barokowym stylem. W grudniu park pałacowy zamienia się w Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym można znaleźć stoiska z rękodziełami oraz wyjątkowe smakołyki.

Wioska bożonarodzeniowa pod Pałacem Belwederskim

Wioska bożonarodzeniowa pod Pałacem Belwederskim Wioska bożonarodzeniowa pod Pałacem Belwederskim Wioska bożonarodzeniowa pod Pałacem Belwederskim

Art Advent na Placu Karlsplatz

Na Karlsplatz można znaleźć jeden z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Z pewnością przypadnie on do gustu wielu osobom. Można tam stoiska z wyrobami rzemiosła artystycznego, karuzelę, ciekawe ozdoby, a także zagrodę ze zwierzętami. Teren za pewno wygląda jeszcze piękniej wieczorem, ale zabrakło czasu, żeby go odwiedzić po zmroku.

Art Advent na Placu Karlsplatz

Art Advent na Placu Karlsplatz Art Advent na Placu Karlsplatz Art Advent na Placu Karlsplatz Art Advent na Placu Karlsplatz Art Advent na Placu Karlsplatz Art Advent na Placu Karlsplatz

Świąteczna wioska na Maria Theresienplatz

Niewiele brakowało, a tego miejsca w ogóle bym nie odwiedziła, a byłaby to wielka szkoda. Chociaż jarmark sam w sobie niczym się nie wyróżnia, to architektura wokół robi ogromne wrażenie i spacer po stoiskach w takim otoczeniu jest bardzo ciekawy.

Świąteczna wioska na Maria Theresienplatz Świąteczna wioska na Maria Theresienplatz Świąteczna wioska na Maria Theresienplatz Świąteczna wioska na Maria Theresienplatz

Jarmark Bożonarodzeniowy przy Mariahilfer Straße

Mariahilfer Straße to raj dla miłośników zakupów. Wzdłuż bardzo długiej ulicy znajdziemy liczne sklepy, a w okresie świątecznym można tam też znaleźć mały Jarmark Bożonarodzeniowy.

Świąteczna wioska na Maria Theresienplatz

Starowiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Freyung i Am Hof

Tego Jarmarku Bożonarodzeniowego nie zwiedziłam dokładnie. Na szczęście znajdował się na mojej codziennej trasie, więc kilka razy koło niego przechodziłam. W tym czasie udało mi się zrobić kilka zdjęć. Muszę przyznać, że ten Jarmark Bożonarodzeniowy wygląda na najbardziej malowniczy z tych, które miałam okazję zobaczyć w Wiedniu. Warto pamiętać, że ma on długoletnią tradycję – już w 1772 roku odbywał się tu jarmark świąteczny.

Starowiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Freyung Starowiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Freyung Starowiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Freyung Starowiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Freyung Starowiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Freyung

Kilka kroków dalej znajduje się Jarmark Bożonarodzeniowy na Am Hof, gdzie można kupić można także nabyć wysokiej jakości produkty rzemiosła artystycznego.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Am Hof Jarmark Bożonarodzeniowy na Am Hof Jarmark Bożonarodzeniowy na Am Hof

Jarmark zimowy przy Riesenradplatz

Wiedeński Prater jest chętnie odwiedzany przez turystów w ciepłe, słoneczne dni. W końcu to idealne miejsce na dobrą zabawę. Jednak w zimie, a szczególnie w okresie przedświątecznym też warto się tam wybrać. Niewiele osób wie, ale tam również znajduje się Jarmark Bożonarodzeniowy. Wszystkie ozdoby oraz stanowiska doskonale komponują się z resztą wesołego miasteczka, a to sprawia, że jest to jeden z najoryginalniejszych jarmarków w Wiedniu.

Jarmark zimowy przy Riesenradplatz Plater Jarmark zimowy przy Riesenradplatz Jarmark zimowy przy Riesenradplatz Jarmark zimowy przy Riesenradplatz Jarmark zimowy przy Riesenradplatz Plater Plater

Jarmark bożonarodzeniowy przy placu Stephansplatz

Stephansplatz to chyba jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Wiedniu. Teren znajduje się przy Katedrze św. Szczepana, która stanowi dumę i symbol miasta. Niestety obecnie szpecą ją reklamy Coca Coli. Tu również znajduje się jeden z Jarmarków Bożonarodzeniowych.

Jarmark bożonarodzeniowy przy placu Stephansplatz

Jarmark Bożonarodzeniowy w Klosterneuburgu

Jarmarki Bożonarodzeniowe można spotkać w całej Austrii, a nie tylko w Wiedniu. W czasie swojej wizyty w swojej wizyty, podczas powrotu z Kahlenberga (miejsca, gdzie Sobieski zatrzymał Turków), odwiedziłam na chwilę Klosterneuburg. W tym mieście również można było zobaczyć Jarmark Bożonarodzeniowy, ale koło godz. 18 był już zamknięty. Miejscowość wydaje się interesująca, więc może być dobrym wyborem dla osób, które chcą uciec od tłumu turystów.

Jarmark Bożonarodzenio w Klosterneuburgu Jarmark Bożonarodzenio w Klosterneuburgu Jarmark Bożonarodzenio w Klosterneuburgu Jarmark Bożonarodzenio w Klosterneuburgu

Który Wam się najbardziej podoba?

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *