Włochy to niezwykle piękny i przyjazny dla turystów kraj. Pyszne jedzenie, niesamowite widoki, klimatyczne miasteczka i wspaniałe plaże przyciągają tłumy. Jednak warto pamiętać, że Włochy to nie tylko kolebka sztuki i kultury, ale też istotne miejsce dla katolików. Na terenie tego kraju znajduje wiele ważnych świątyń. Oto 8 miasteczek, które z pewnością powinni odwiedzić pielgrzymi.

Asyż

Na liście miasteczek, które powinni odwiedzić pielgrzymi nie może zabraknąć, leżącego w Umbrii, Asyżu. Jest on znany przede wszystkim jako miejsce narodzin św. Franciszka i św. Klary. W tym przepięknym, włoskim miasteczku odbywają się również Światowe Dni Modlitw o Pokój. W czasie zwiedzania oczywiście największą uwagę przykuwa Bazylika św. Franciszka, w której znajdują się relikwie tego świętego, a także piękne freski. Pielgrzymi z pewnością odwiedzą też inne świątynie, m.in. Bazylikę Matki Bożej Anielskiej oraz Bazylikę św. Klary. Warto jednak pamiętać, że Asyż to miasteczko, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i wywrze niesamowite wrażenie nie tylko na katolickich turystach. 

Asyż

Asyż

Asyż

[ngg src=”galleries” ids=”14″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”5″]

Cascia

Cascia to kolejne miasteczko leżące w Umbrii ważne dla pielgrzymów. Wydawało by się, że mała, górska miejscowość nie będzie miała nic do zaoferowania, ale można się pomylić. To właśnie w tej miejscowości znajduje się sanktuarium św. Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Do miejscowości co roku przybywa wielu Polaków, więc na tablicach informacyjnych można znaleźć również opisy w języku polskim.

Cascia

Cascia

Cascia

[ngg src=”galleries” ids=”15″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”3″]

Loreto

W przypadku Loreto to właśnie Sanktuarium przyczyniło się do rozwoju miejscowości. To właśnie późnogotyckie Sanktuarium Santa Casa przyciąga tysiące turystów z całego świata. To miejsce kultu maryjnego składa się z XV-wiecznej bazyliki oraz starożytnego Santa Casa, która wg legendy stanowi nazaretański domek Maryi. Podobno został przewieziony do Włoch przez rodzinę De Angelis, która chciała go ocalić przed zniszczeniem. W Loreto nie brakuje też polskich akcentów. W Bazylice Santa Casa znajduje się kaplica Najświętszego Serca z przedstawieniem Bitwy Warszawskiej. W Loreto znajduje się również Polski Cmentarz Wojenny, na którym zostali pochowani polscy żołnierze 2 Korpusu Polskiego z okresu II wojny światowej. 

Loreto Loreto Loreto Loreto

Monte Cassino

Monte Cassino to właściwie wzgórze, a nie miejscowość. Jednak słyszał o nim chyba prawie każdy Polak. To właśnie tam, w czasie II wojny światowej, rozegrała się największa i jedna z najkrwawszym lądowych bitew w Europie. Bardzo ważną rolę odegrali w niej Polacy – to oni zdobyli klasztor. Dlatego Monte Cassino na pewno powinno się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia przez polskiego pielgrzyma.

Monte Cassino Monte Cassino Monte Cassino Monte Cassino

Monte Sant’Angelo

W Apulii również nie brakuje ważnych miejsc kultu religijnego. Wśród miejscowości, którą powinni odwiedzić pielgrzymi nie może zabraknąć Monte Sant’Angelo. To właśnie tam znajduje się Sanktuarium św. Michała Archanioła, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedno z najsłynniejszych katolickich sanktuariów znajduje się na szczycie wzgórza, a to dostarcza turystom niezapomnianych widoków.

Monte Sant Angelo Monte Sant Angelo Monte Sant Angelo Monte Sant Angelo

San Giovani Rotondo i Pietrelcina

Z Ojcem Pio większość osób łączy włoską miejscowość, oddaloną o 20 km od Monte Sant’Angelo, San Giovani Rotondo. To właśnie tam duchowny przebywał przez pół wieku. Jednak ważnym miejscem w jego biografii jest Pietrelcina, w której się urodził. Obydwie miejscowości przyciągają mnóstwo turystów, którzy chcą lepiej zrozumieć fenomen człowieka, który porwał tłumy. 

Pietrelcina Pietrelcina Pietrelcina Pietrelcina

Padwa

Padwa zalicza się do miast, w których na sto osób przypada jeden kościół. Jednak najważniejszą, ale dopiero trzecią pod względem wielkości świątynią jest Bazylika św. Antoniego. Znajdują się tam nie tylko relikwie św. Antoniego, ale też św. Jana Pawła II i św. Faustyny. Padwa to nie tylko świątynie – powinno się też zwrócić uwagę na architekturę miasteczka, a także najstarszy na świecie ogród botaniczny. Ciekawostkę stanowi fakt, że to właśnie w tym mieście wynaleziono niezwykle modny w tym roku alkohol Aperol. Dlatego warto go zamówić w czasie pobytu w Padwie. 

Padwa Padwa Padwa Padwa

Padwa

Rzym – Watykan

Na liście włoskich miast, które powinni odwiedzić pielgrzymi nie może zabraknąć Rzym. To właśnie na jego terenie znajduje się jedno z najmniejszych miast na świecie, ale kryjące w sobie mnóstwo atrakcji. W końcu jest to najważniejsze miejsce dla katolików – mieści się tam przecież siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego. Na terenie Watykanu znajdują się istotne obiekty, m.in. Bazylika św. Piotra, Kaplica Sykstyńska, czy Groty Watykańskie. Jeżeli jednak turyści poczują niedosyt, to zostaje im do zwiedzaniu cały Rzym. 

Watykan Watykan Watykan

[ngg src=”galleries” display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”4″]

Może Cię również zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *