Przed nami święta wielkanocne, więc to dobry moment na opisanie Matery, którą miałam okazję odwiedzić w zeszłym roku. Jest to jedno z najstarszych miast na świecie, a ze względu na swój wygląd często zastępuje Jerozolimę w filmach o tematyce religijnej. Faktycznie domy wykute w skałach robią niesamowite wrażenie i pozwalają nam odbyć małą podróż w czasie. To sprawia, że wielu turystów pragnie odwiedzić to miejsce.

Matera

Matera – położenie i dojazd

Matera położona jest w rejonie Basilicata, ale ze względu na niewielką odległość odwiedzają ją turyści przebywający w Apulii. W końcu to niezwykłe miejsce jest polecane w wielu grupach podróżniczych, więc warto je zobaczyć na własne oczy. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście historyczna część zwana Sassi, a w 1993 roku miasto wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto również wspomnieć, że w tym roku Matera jest Europejską Stolicą Kultury.

Matera Matera Matera

Z Bari (stolicy Apulii) do Matery dojedziemy pociągiem lub autobusem. W przypadku podróży pociągiem, musimy dotrzeć na dworzec Ferrovie Appulo Lucane, a bilet w cenie 5 euro bez problemu kupimy w biletomacie. Warto też pamiętać, że w niedzielę pociągi w Apulii nie kursują, ale autobusy stanowią komunikację zastępczą. Do Matery można też dojechać autobusami prywatnych przewoźników, które odjeżdżają z Via Capruzzi znajdującego się po drugiej stronie Bari Centrale. Bilety w cenie 7 euro kupimy w okolicznych kioskach (najlepiej dokładnie sprawdzać szyldy w oknach, to z nich dowiemy się, w którym kupimy bilet do konkretnej miejscowości) lub przez internet. Do Matery można też dojechać bezpośrednio z lotniska w Bari, a za bilet zapłacimy 3 euro.

Zwiedzanie Matery

Matera to miejsce, które jeszcze niedawno było ogromnym powodem do wstydu. W mieszkaniach wykutych w skale mieszkali najbiedniejsi, a warunki tam panujące były przyczyną wielu chorób. Jednak z czasem wszystko się zmieniło! Nadal warunki w niektórych domach pozostawiają wiele do życzenia, ale miejsce to zaczęło przyciągać mnóstwo turystów. Obecnie w tych nietypowych domach znajdują się restauracje oraz hotele, więc bez problemu możemy zjeść i przenocować w tym niezwykłym miejscu. Jeszcze zanim ruszymy na odkrywanie uliczek tego niezwykłego miejsca, możemy zobaczyć na z jednego z licznych tarasów widokowych, co nas czeka, a widoki są oszałamiające.

Matera

Gdzieś czytałam, że w trakcie zwiedzania Matery ma się wrażenie, że jeden dom znajduje się na drugim, a dach tego niższego stanowi podwórko tego wyższego. W trakcie spaceru i podziwiania tych niezwykłych konstrukcji trudno się z tym nie zgodzić.

Matera

Matera Matera

Matera Matera

Kliknij, aby powiększyć:

Matera to nie tylko tylko domy wykute w jaskiniach. W tym miejscu możemy również podziwiać wspaniałą przyrodę, a gdy spędzamy tam więcej czasu warto się też wybrać na zwiedzanie jaskiń.

Matera Matera Matera Matera Matera Matera Matera

Matera w popkulturze

Wygląd Matery sprawia, że bez problemu zastępuje Jerozolimę w filmach o tematyce religijnej. To właśnie w tym miejscu nagrywano słynną Pasję. Jednak to niejedyny film, w którym wykorzystano podobieństwo Matery do dawnej Jerozolimy. W tym mieście nagrywano również zdjęcia do filmu o Marii Magdalenie, królu Dawidzie, a także innych obrazów nawiązujących do życia Jezusa.

http://zusmiechemprzezswiat.pl/2019/02/17/filmy-krecone-w-apulii-i-materze/

Może Cię również zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *