W tym roku w czasie wakacji nie wybrałam się na żadne dłuższe wyjazdy, ale to nie znaczy, że siedziałam w domu. Postanowiłam na zwiedzanie bliższych okolic – w końcu w Polsce jest tyle ciekawych miejsc! Jakiś czas temu opisywałam interesujące miejsca w Małopolsce, teraz przyszła pora na okolice Warszawy. W pierwszej kolejności będzie twierdza Modlin.
Twierdza Modlin – położenie i dojazd
Twierdza Modlin to interesujący obiekt militarny, który cechuje malownicze położenie. Pozostałości fortecy znajdują się u zbiegu trzech rzek: Wisły, Narwi i Wkry. Potocznie pod hasłem Twierdza Modlin kryje się jej centralna część. Jednak tak naprawdę obejmuje ona znacznie większe terytoriów i sięga nawet do okolicznych miejscowości.
Centralna i najczęściej odwiedzana przez turystów część Twierdzy Modlin znajduje się na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego – miasta położonego 40 km od Warszawy. Dlatego warto przedłużyć pobyt w stolicy i na jeden dzień wybrać się na jej zwiedzanie. Można do niej dojechać samochodem lub pociągiem. Bilet kosztuje koło 11 zł, a podróż trwa godzinę. Niektórzy sugerują, że można wysiąść na stacji Nowy Dwór Mazowiecki, ale moim zdaniem ze stacji Modlin jest bliżej do obiektów twierdzy. Jeżeli kogoś interesują tego typu zabytki, to warto się pospieszyć, ponieważ czytałam, że na tym terenie głównej części twierdzy w przyszłości ma powstać nowoczesne osiedle.
Zwiedzanie twierdzy Modlin
Twierdza Modlin to jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Składa się ona z cytadeli (najdłuższy budynek w Europie) znajdującej się na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów. To sprawia, że zwiedzający z pewnością znajdą budynki, które ich zainteresują. Twierdzę z zewnątrz można zwiedzać samodzielnie w dowolnych dniach i godzinach. Zanim zaczniemy oglądanie obiektów, warto wstąpić do Punktu Informacji Turystycznej, gdzie można otrzymać mapę całego obiektu. Na terenie twierdzy umieszczono kilka szlaków, ale są one słabo oznaczone, więc może przydać mała ściąga.
W pobliżu Punktu Informacji Turystycznej, a także kilku innych miejscach możemy znaleźć figurki białych niedźwiedzi. Może to wywołać zaskoczenie, ale nie jest to przypadek. Znajdują się tam one na pamiątkę Baśki Murmańskiej – niedźwiedzicy polarnej, która była jednym z żołnierzy w Twierdzy Modlin. Niestety została zabita przez jednego z chłopów, który chciał z niej zrobić futro dla żony.
Większość miejsc możemy zobaczyć za darmo. Wyjątek stanowią:
- Front Poligonalny z podziemnymi przejściami kontrminerskimi (otwarty w weekendy w godz. 11-16, a wakacje codziennie w tych samych godzinach, bilet kosztuje 5 zł);
- Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin (otwarte wtorek-niedziela w godz. 10-17, wstęp – 8 zł);
- Wieża Widokowa (czynna codziennie 10-17, wstęp na samą wieżę kosztuje 5 zł, a ze zwiedzaniem okolicznych terenów 10 zł).
Obiekty militarne rozciągają się na rozległym terenie, więc spacer po twierdzy to niesamowita przygoda. Warto też pamiętać, że Twierdza Modlin to zamieszkała część Nowego Dworu Mazowieckiego, więc niech nas nie zdziwi bardziej współczesna zabudowa pomiędzy zabytkowymi obiektami.
Obiekty warte uwagi
Brama gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Brama gen. Jana Henryka Dąbrowskiego to moim zdaniem jeden z najciekawszych obiektów na terenie twierdzy Modlin. Wykonana została z z cegły z elementami wzmacniającymi z ciosu kamiennego. Dawniej znajdował się tam most, który ułatwiał wydostanie się na zewnątrz. Obecnie zostały po nim murowane filary, które robią niesamowite wrażenie.
Spichlerz
Spichlerz został zaprojektowany jako najpiękniejszy gmach Królestwa Polskiego. Pełnił nie tylko funkcję magazynowe, ale też obronne. Był użytkowany do 1939 roku, niestety został zbombardowany przez wojska niemieckie w czasie ofensywy na twierdzę. Obecnie pozostały po nim ruiny, które świetnie się wpisują w panoramę ujścia Narwi do Wisły.
Wieża Tatarska
Wieża Tatarska (bywa nazywana też czerwoną) pełniła funkcję obserwacyjna i komunikacyjną. Obecnie znajduje się w niej taras widokowy, który pozwala nam podziwiać okolice z wysokości 45 metrów. Jeżeli się dobrze przyjrzymy, możemy również zobaczyć panoramę Warszawy.
Brama Ostrołęcka
Brama Ostrołęcka to kolejna interesująca brama na terenie w Twierdzy Modlin. To trzykondygnacyjna brama z 1836 roku. Kiedyś przeprowadzono przez tory kolejki wąskotorowej, nie brakowało też osi artyleryjskich. Obecnie natomiast brama pełni funkcję pubu dla motocyklistów.
Na koniec jeszcze kilka zdjęć z Twierdzy Modlin:
[ngg src=”galleries” ids=”18″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”4″]