Pod koniec wakacji skupiłam się na zwiedzaniu podwarszawskich miejscowości. Jedną z nich był Żyrardów, który dawniej określano jako polską stolicę lnu. W czasach swojej świetności miasto zyskało światową sławę, a nawet zdobyło Grand Prix na wystawie światowej w Paryżu. Obecnie Żyrardów jest trochę zapomniany, ale warto je odwiedzić, aby zobaczyć ślady dawnej świetności.

Żyrardów – położenie i dojazd

Żyrardów leży 45 km od Warszawy, ale do tej pory mnie ta miejscowość niezbyt interesowała. Dopiero, gdy w jednym programie usłyszałam, że Mediolan niczym nie różni się od Żyrardowa. Z ciekawości zaczęłam sprawdzać to miasto. Oczywiście żadnych podobieństw się nie doszukałam, ale uznałam, że miejscowość jest warta uwagi i można ją odwiedzić. Dla osób niezmotoryzowanych doskonałą opcją dojazdu jest pociąg. Bilet kosztuje tylko kilkanaście złotych, a podróż trwa około 40 minut. Natomiast ze stacji w miarę blisko do zabytkowej części miasta oraz nad Zalew Żyrardowski, który jest świetnym miejscem na jednodniowy, letni wyjazd.

Dworzec w Żyrardowie
Dworzec w Żyrardowie
Dworzec w Żyrardowie
Dworzec w Żyrardowie

Żyrardów dawna stolica lnu

Historia Żyrardowa jest ściśle związana z Fabryką Wyrobów Lnianych, która powstała w 1833 roku. Jej pierwszym dyrektorem był Filip de Girard – francuski inżynier i twórca maszyny do mechanicznego przędzenia lnu. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa miasta.

Filip de Girard
Filip de Girard

W 1857 roku fabryka została wykupiona przez dwóch Karolów: Hiellego i Dittricha, którzy rozbudowali fabrykę oraz osadę fabryczną. Jej największy rozkwit przypada na lata 1910-1914. Po wojnie jeszcze działa, ale nie udaje jej odzyskać dawnej świetności aż w końcu całkiem upadła. Ostatecznie zakłady lniarskie zlikwidowano je w 1990 roku. Chociaż fabryka już nie funkcjonuje, to główne zabytki Żyrardowa związane są z jej działalnością. W dodatku od 2015 roku organizuje się w nim dwudniowe Święto Lnu, które przypomina o tradycji przemysłu lniarskiego. Większość zabytków Żyrardowa mieści się na terenie osady fabrycznej z XIX i początku XX wieku. Żyrardowska osada fabryczna jest obecnie jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z tego okresu.

Osada fabryczna Osada fabryczna Osada fabryczna Osada fabryczna Osada fabryczna Osada fabryczna Osada fabryczna Osada fabryczna

Osada fabryczna

Osada fabryczna

Osada fabryczna

Osada fabryczna

Osada fabryczna Osada fabryczna Osada fabryczna

W 2003 roku obiekty poddano rewitalizacji. Obecnie w Starej Przędzalni mieści się centrum handlowe oraz hotel. Ta część została połączona mostkiem z Nową Przędzalnią, gdzie znajdują się teraz Lofty de Girarda.

Stara Przędzalnia

Stara Przędzalnia Stara Przędzalnia Stara Przędzalnia Stara Przędzalnia Stara Przędzalnia Stara Przędzalnia

Park im. Karola Augusta Dittricha

Park im. Karola Augusta Dittricha został założony w latach w latach 1886-1896 według projektu Saksończyka Karola Sparmana, a jego pomysłodawcą był Karol Dittich. Rozległy, zielony teren, o powierzchni 6 ha, znajduje się w granicach rezydencjonalnej części dawnej osady fabrycznej. Przez park przepływa rzeka Pisia Gogolina, a kilkanaście z drzew, które rosną na jego terenie zostało uznanych za pomniki przyrody. Na tym obszarze mieści się również willa Karola Dittricha, która obecnie stanowi siedzibę Muzeum Mazowsza Zachodniego. Niestety w czasie mojej wizyty była remontowana.

Żyrardów

Park im. Karola Augusta Dittricha Park im. Karola Augusta Dittricha Park im. Karola Augusta Dittricha

[ngg src=”galleries” ids=”24″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”5″ use_imagebrowser_effect=”1″]

Kościoły w Żyrardowie

Kościół św. Karola Boromeusza w Żyrardowie
Kościół św. Karola Boromeusza w Żyrardowie
Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie
Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie

Zalew Żyrardowski – letnia atrakcja

Zalew Żyrardowski to doskonałe miejsce na odpoczynek w letnie, słoneczne dni. Kąpielisko i plaża w tym miejscu zostało otwarte w 2018 roku i szybko znalazło mnóstwo fanów. Wejście na jego teren jest bezpłatne, a na miejscu na miłośników wodnych szaleństw czeka 20 000m2 powierzchni wody oraz 750m2 piaszczystej plaży. Nie zabraknie również wypożyczalni rowerków wodnych oraz kajaków, a także restauracji, w której można się czegoś napić lub przekąsić. Nad Zalewem Żyrardowskim znajdują się również parasole wzorowane na tych, które znajdują się za granicą.

[ngg src=”galleries” ids=”23″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”4″ use_imagebrowser_effect=”1″]

Może Cię również zainteresować: