Pod koniec wakacji skupiłam się na zwiedzaniu podwarszawskich miejscowości. Jedną z nich był Żyrardów, który dawniej określano jako polską stolicę lnu. W czasach swojej świetności miasto zyskało światową sławę, a nawet zdobyło Grand Prix na wystawie światowej w Paryżu. Obecnie Żyrardów jest trochę zapomniany, ale warto je odwiedzić, aby zobaczyć ślady dawnej świetności.
Żyrardów – położenie i dojazd
Żyrardów leży 45 km od Warszawy, ale do tej pory mnie ta miejscowość niezbyt interesowała. Dopiero, gdy w jednym programie usłyszałam, że Mediolan niczym nie różni się od Żyrardowa. Z ciekawości zaczęłam sprawdzać to miasto. Oczywiście żadnych podobieństw się nie doszukałam, ale uznałam, że miejscowość jest warta uwagi i można ją odwiedzić. Dla osób niezmotoryzowanych doskonałą opcją dojazdu jest pociąg. Bilet kosztuje tylko kilkanaście złotych, a podróż trwa około 40 minut. Natomiast ze stacji w miarę blisko do zabytkowej części miasta oraz nad Zalew Żyrardowski, który jest świetnym miejscem na jednodniowy, letni wyjazd.
Żyrardów dawna stolica lnu
Historia Żyrardowa jest ściśle związana z Fabryką Wyrobów Lnianych, która powstała w 1833 roku. Jej pierwszym dyrektorem był Filip de Girard – francuski inżynier i twórca maszyny do mechanicznego przędzenia lnu. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa miasta.
W 1857 roku fabryka została wykupiona przez dwóch Karolów: Hiellego i Dittricha, którzy rozbudowali fabrykę oraz osadę fabryczną. Jej największy rozkwit przypada na lata 1910-1914. Po wojnie jeszcze działa, ale nie udaje jej odzyskać dawnej świetności aż w końcu całkiem upadła. Ostatecznie zakłady lniarskie zlikwidowano je w 1990 roku. Chociaż fabryka już nie funkcjonuje, to główne zabytki Żyrardowa związane są z jej działalnością. W dodatku od 2015 roku organizuje się w nim dwudniowe Święto Lnu, które przypomina o tradycji przemysłu lniarskiego. Większość zabytków Żyrardowa mieści się na terenie osady fabrycznej z XIX i początku XX wieku. Żyrardowska osada fabryczna jest obecnie jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistycznym miasta przemysłowego z tego okresu.
W 2003 roku obiekty poddano rewitalizacji. Obecnie w Starej Przędzalni mieści się centrum handlowe oraz hotel. Ta część została połączona mostkiem z Nową Przędzalnią, gdzie znajdują się teraz Lofty de Girarda.
Park im. Karola Augusta Dittricha
Park im. Karola Augusta Dittricha został założony w latach w latach 1886-1896 według projektu Saksończyka Karola Sparmana, a jego pomysłodawcą był Karol Dittich. Rozległy, zielony teren, o powierzchni 6 ha, znajduje się w granicach rezydencjonalnej części dawnej osady fabrycznej. Przez park przepływa rzeka Pisia Gogolina, a kilkanaście z drzew, które rosną na jego terenie zostało uznanych za pomniki przyrody. Na tym obszarze mieści się również willa Karola Dittricha, która obecnie stanowi siedzibę Muzeum Mazowsza Zachodniego. Niestety w czasie mojej wizyty była remontowana.
[ngg src=”galleries” ids=”24″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”5″ use_imagebrowser_effect=”1″]
Kościoły w Żyrardowie
Zalew Żyrardowski – letnia atrakcja
Zalew Żyrardowski to doskonałe miejsce na odpoczynek w letnie, słoneczne dni. Kąpielisko i plaża w tym miejscu zostało otwarte w 2018 roku i szybko znalazło mnóstwo fanów. Wejście na jego teren jest bezpłatne, a na miejscu na miłośników wodnych szaleństw czeka 20 000m2 powierzchni wody oraz 750m2 piaszczystej plaży. Nie zabraknie również wypożyczalni rowerków wodnych oraz kajaków, a także restauracji, w której można się czegoś napić lub przekąsić. Nad Zalewem Żyrardowskim znajdują się również parasole wzorowane na tych, które znajdują się za granicą.
[ngg src=”galleries” ids=”23″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”4″ use_imagebrowser_effect=”1″]