W okresie świątecznym w wielu miejscach na świecie pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe. Ich historia sięga XIV wieku, a pierwszy z nich odbył się w niemieckim Dreźnie. Chociaż obecnie jarmarki bożonarodzeniowe możemy znaleźć na całym świecie, to do najpopularniejszych nadal należą niemieckie oraz austriackie. W Polsce ich tradycja nie jest jeszcze tak bogata, ale stale się rozwijają. Obecnie może je spotkać w większości miejsc – w niektórych odbywają się codziennie, w innych w wyznaczonym terminie. W tym roku miałam okazję zobaczyć jarmarki bożonarodzeniowe w trzech dużych miastach Polski – w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Każdy z nich miał nieco inny charakter, ale każdy warto zobaczyć jeśli mamy okazję.
Warszawski jarmark bożonarodzeniowy
23 listopada-6 stycznia
W Warszawie znajdziemy dwa jarmarki bożonarodzeniowe. Pierwszy z nich znajduje się na rynku Starego Miasta – to właśnie tam możemy napić się grzanego wina (niestety z plastikowych kubeczków), zjeść kiełbasę, a także pojeździć na łyżwach. W dodatku rynek jest pięknie oświetlony i towarzyszy nam muzyka (jednak w czasie mojego pobytu były to nieświąteczne piosenki). Natomiast jeśli mamy ochotę coś kupić, powinniśmy iść na spacer wzdłuż barbakanu, gdzie znajduje się Jarmark Rzemiosłem Zdobiony – tam również możemy kupić grzane wino i kiełbasę, ale też trafimy na oscypki, słodkości, gorące napoje oraz ozdoby świąteczne.
Krakowski jarmark bożonarodzeniowy
30 listopada-26 grudnia Jarmark bożonarodzeniowy
27 grudnia-6 stycznia Targ Noworoczny
Krakowski jarmark bożonarodzeniowy oczywiście odbywa się na krakowskim rynku. Spędziłam na nim niewiele czasu, ale zaskoczyła mnie ilość stoisk. Kilka lat temu, gdy spacerowałam w trakcie przerwy w trasie po krakowskim rynku było ich niewiele. W tym roku wyglądało to zupełnie inaczej i krakowski jarmark ma naprawdę wiele do zaoferowania. Możemy tam kupić oczywiście grzane wino, różne smakołyki, futra, kożuchy, a także wiele innych rzeczy. W dodatku cały czas towarzyszy nam muzyka świąteczna, więc trudno nie poczuć klimatu świąt. To wszystko sprawia, że krakowski jarmark jest doceniany na świecie – 2008 roku został uznany przez „Times” za jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie, a w 2016 roku podobny tytuł przyznał mu CNN.
Poznański jarmark bożonarodzeniowy
17 listopada- 21 grudnia Plac Wolności
1-21 grudnia Stary Rynek
W Poznaniu, podobnie jak w Warszawie, jarmark odbywa się w dwóch miejscach – na Starym Rynku i Placu Wolności. Poznańskie Betlejem obfituje w wiele atrakcji. Przede wszystkim znajdziemy tutaj wiele smakołyków i win. Jednak to nie koniec atrakcji w Poznaniu! Na rynku odbywał się festiwal rzeźby lodowej (niestety nie przetrwały one do mojego przyjazdu). W dodatku można wybrać się na przejażdżkę jedną z wielu karuzel oraz Diabelskim Młynem, z którego możemy podziwiać cały jarmark z całej perspektywy. Poznański jarmark bożonarodzeniowy również zostaje doceniany zagranicą i był nominowany do Najładniejszych Jarmarków w Europie. Trudno się temu dziwić, bo naprawdę wygląda bajkowo.