W okresie świątecznym  w wielu miejscach na świecie pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe. Ich historia sięga XIV wieku, a pierwszy z nich odbył się w niemieckim Dreźnie. Chociaż obecnie jarmarki bożonarodzeniowe możemy znaleźć na całym świecie, to do najpopularniejszych nadal należą niemieckie oraz austriackie. W Polsce ich tradycja nie jest jeszcze tak bogata, ale stale się rozwijają. Obecnie może je spotkać w większości miejsc – w niektórych odbywają się codziennie, w innych w wyznaczonym terminie. W tym roku miałam okazję zobaczyć jarmarki bożonarodzeniowe w trzech dużych miastach Polski – w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Każdy z nich miał nieco inny charakter, ale każdy warto zobaczyć jeśli mamy okazję.

Warszawski jarmark bożonarodzeniowy

Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy

23 listopada-6 stycznia

W Warszawie znajdziemy dwa jarmarki bożonarodzeniowe. Pierwszy z nich znajduje się na rynku Starego Miasta – to właśnie tam możemy napić się grzanego wina (niestety z plastikowych kubeczków), zjeść kiełbasę, a także pojeździć na łyżwach. W dodatku rynek jest pięknie oświetlony i towarzyszy nam muzyka (jednak w czasie mojego pobytu były to nieświąteczne piosenki). Natomiast jeśli mamy ochotę coś kupić, powinniśmy iść na spacer wzdłuż barbakanu, gdzie znajduje się Jarmark Rzemiosłem Zdobiony – tam również możemy kupić grzane wino i  kiełbasę, ale też trafimy na oscypki, słodkości, gorące napoje oraz ozdoby świąteczne.

Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy

Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy

30 listopada-26 grudnia Jarmark bożonarodzeniowy

27 grudnia-6 stycznia Targ Noworoczny

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy oczywiście odbywa się na krakowskim rynku. Spędziłam na nim niewiele czasu, ale zaskoczyła mnie ilość stoisk. Kilka lat temu, gdy spacerowałam w trakcie przerwy w trasie po krakowskim rynku było ich niewiele. W tym roku wyglądało to zupełnie inaczej i krakowski jarmark ma naprawdę wiele do zaoferowania. Możemy tam kupić oczywiście grzane wino, różne smakołyki, futra, kożuchy, a także wiele innych rzeczy. W dodatku cały czas towarzyszy nam muzyka świąteczna, więc trudno nie poczuć klimatu świąt. To wszystko sprawia, że krakowski jarmark jest doceniany na świecie – 2008 roku został uznany przez „Times” za jeden z najpiękniejszych jarmarków w Europie, a w 2016 roku podobny tytuł przyznał mu CNN.

Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy

Poznański jarmark bożonarodzeniowy

Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy

17 listopada- 21 grudnia Plac Wolności

1-21 grudnia Stary Rynek

W Poznaniu, podobnie jak w Warszawie, jarmark odbywa się w dwóch miejscach – na Starym Rynku i Placu Wolności. Poznańskie Betlejem obfituje w wiele atrakcji. Przede wszystkim znajdziemy tutaj wiele smakołyków i win. Jednak to nie koniec atrakcji w Poznaniu! Na rynku odbywał się festiwal rzeźby lodowej (niestety nie przetrwały one do mojego przyjazdu). W dodatku można wybrać się na przejażdżkę jedną z wielu karuzel oraz Diabelskim Młynem, z którego możemy podziwiać cały jarmark z całej perspektywy. Poznański jarmark bożonarodzeniowy również zostaje doceniany zagranicą i był nominowany do Najładniejszych Jarmarków w Europie. Trudno się temu dziwić, bo naprawdę wygląda bajkowo.

Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy

Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy Poznański Jarmark Bożonarodzeniowy

Może Cię również zainteresować: