Podróże często nas wyrywają z codziennego rytmu. Zmiana otoczenia, zupełnie inne miejsce do spania, słynne jet lag, czy opuszczenie strefy komfortu mogą wiele osób zniechęcać do wyjazdu. Jednak zły nastrój może niekoniecznie wynikać z faktu, że podróżujemy, ale być spowodowany niezdrowym trybem. Dlatego warto utrzymać zdrowe nawyki w czasie podróży.

Zadbaj o to, aby w hotelu poczuć się, jak w domu

W nowym środowisku, jakim jest np. pokój hotelowy, często nam trudno zasnąć. Niektórzy nawet, gdy są bardzo zmęczeni po podróży, przewracają się z boku na bok i nie mogą wypocząć. Warto więc zatroszczyć się, aby pokój hotelowy wydał nam się znajomy już pierwszej nocy. Można np. za każdym razem rezerwować nocleg w tej samej sieci. Wówczas wystrój będzie ten sam, co zawsze i poczujemy, że to znajome miejsce, dzięki czemu szybciej zaśniemy. Innym sposobem jest zabranie ze sobą w podróż czegoś, co może przypominać dom, np. ulubiony jasiek lub kocyk. Ten prosty trik sprawi, że już pierwszą noc na wyjeździe prześpimy spokojnie.

Przygotuj plan działania

Zanim wybierzemy się podróż powinniśmy odpowiednio się przygotować. Jeśli jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że znamy swój plan wyjazdu, to warto od razu zastanowić się, kiedy możemy zająć się naszymi stałymi czynnościami. Niestety nie zawsze wiemy z wyprzedzeniem, jak będzie przebiegał nasz wyjazd, ale nawet w takiej sytuacji powinniśmy się postarać o to, aby znaleźć chociaż chwilę w ciągu dnia na nasze rutynowe czynności. Pamiętaj też, że nie zawsze znajdziesz czas na wszystkie, warto więc wybrać te najważniejsze czynności, bez których nie jesteś w stanie dobrze funkcjonować. Na koniec zastanów się, w jaki sposób uda Ci się kontynuować zdrowe nawyki w czasie podróży, gdy nie będzie miał dostępu do wszystkich rzeczy, z których korzystasz na co dzień.

Warto trzymać się swoich nawyków przez cały czas

Najlepiej będzie, jeśli postarasz się utrzymać wszystkie nawyki przez całą podróż. Wówczas trudno będzie Ci się odzwyczaić od codziennej rutyny. Niektórzy zaczną narzekać, że to przecież niemożliwe. Jednak jeśli się postaramy, może nam się udać. Wystarczy nieco je zmienić, np. jeśli normalnie na daną czynność poświęcamy 30 minut na co dzień, w czasie podróży warto ją skrócić do 10 minut. Dzięki temu bez problemu znajdziemy czas na jej wykonanie.

Dodawaj warzywa i owoce do jak największej liczby posiłków

Na to, jak czujemy się w czasie podróży może mieć też wpływ nasz posiłek. Często w czasie wyjazdu robimy sobie też urlop od zdrowego odżywania, a to sprawia, że czujemy się znacznie gorzej. Tak więc niekoniecznie samo podróżowanie może być odpowiedzialne za nasze samopoczucie, ale właśnie niezdrowe produkty. Dlatego na wyjeździe warto jeść dużo warzyw i owoców, szczególnie w miejscach, w których są hodowane dane gatunki. W końcu to właśnie tam będą najlepiej smakowały, a niektórych nawet nie mamy szansy skosztować w Polsce.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Warto też pamiętać o aktywnościach fizycznych, które dodadzą energii i uda nam się utrzymać zdrowe nawyki w czasie podróży. Są takie osoby (np. ja), które na wyjeździe ruchu mają w nadmiarze, ponieważ uwielbiają chodzić i poznawać nowe miejsca. Im brak aktywności w czasie podróży nie grozi. Jednak są też tacy, którzy nie lubią zwiedzanie i wolą korzystać z pogody na plaży lub nad basenem. W takiej sytuacji nie warto tylko się opalać, ale też trochę popływać lub pospacerować po plaży. To nie jest wielki wysiłek, a od razu nastrój się poprawi. Niektórzy natomiast nie wyobrażają sobie dnia bez ćwiczeń – na to też jest rozwiązanie. Można skorzystać z hotelowej siłowni albo wypożyczyć odpowiedni sprzęt, dzięki temu nie zaburzymy naszej codziennej rutyny. Jednak trzeba pamiętać, żeby zabrać ze sobą strój do ćwiczeń.

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

  1. Ja w Nowym.miejscu nie mogę zasnąć. Zawsze próbuje nowe potrawy owoce jem do południa w krajach w których rosną mają zupełnie inny smak. Nigdy nie zapomnę smaku melona wędzonego w wakacje w Grecji świetny smak lubię spróbować także lokalnych alkoholi z ich degustacją trzeba być ostrożnym

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *