Jesienna pogoda sprawia, że wiele osób się zaszywa w domu lub marzy o wyjazdach w tropiki. Jednak można spędzić ten czas zupełnie inaczej i odkryć ciekawe miejsca w okolicy. Pod koniec października wybrałam się do Czerska – dawnej stolicy południowego Mazowsza i siedzibę książąt mazowieckich. 

Czersk

Czersk - dawna siedziba książąt mazowieckich

Zamek w Czersku 

Największą atrakcją Czerska jest oczywiście zamek – obecnie jeden z najcenniejszych zabytków Mazowsza. Widać go już z daleka i z pewnością od razu robi duże wrażenie. Obecnie świetnie zachowana jest większość murów zamku oraz wszystkie trzy wieże (Brama, Południowa i Zachodnia).

Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku

Warto wejść do środka, ponieważ ceny biletów są niewysokie (ulgowy 5 zł, a normalny 8 zł). Na stronie jest również podana informacja, że mogą się one zmieniać w czasie imprez. Ja odwiedziłam zamek jakieś 40 minut przed zamknięciem, gdy trwały przygotowania do nocy strachów i zapłaciłam 5 zł, a bilet ulgowy od dawna mi nie przysługuje.

Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku Dziedziniec zamku w Czersku

[ngg src=”galleries” ids=”28″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”4″]

W czasie zwiedzania będziemy mogli nie tylko zobaczyć, jak wygląda wnętrze zamku, ale też podziwiać niesamowite widoki.

Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku Widok z zamku

Godziny otwarcia Zamku w Czesku:

styczeń-luty, wtorek-niedziela godz. 9.00-15.00 (poniedziałki nieczynne);
marzec, godz. 9.00-17.00;
kwiecień, godz. 9.00-18.00;
maj-sierpień, godz. 9.00-20.00;
wrzesień, godz. 9.00-18.00;
październik, godz. 9.00-17.00;
listopad-grudzień, godz. 9.00-15.00 (poniedziałki nieczynne).

Jak dojechać do Czerska?

Czersk położony jest około 5 km od Warszawy, więc warto do niego podjechać w czasie wizyty w stolicy. Jego główną wizytówką i największą atrakcją stanowi zamek, który stanowił siedzibę książąt mazowieckich. Do Czerska dojedziemy samochodem, rowerem (wówczas przysługuje nam bilet ulgowy do zamku), a także autobusem z Warszawy. Najprościej będzie wyruszyć z przystanku Metro Wilanowska, skąd odjeżdżają autobusy miejskie oraz dalekobieżne do sąsiadującej z Czerskiem Góry Kalwarii. Bilet do Góry Kalwarii kosztuje 5 zł, a w komunikacji miejskiej 3.40 zł (20-minutowy) lub 7.50 zł (90-minutowy). Następnie należy przesiąść się w autobus do Czerska lub wybrać się na ok. 20-minutowy spacerek. Warto więc przy okazji rozejrzeć się również po Górze Kalwarii.

Czersk Czersk Czersk

Góra Kalwaria

Góra Kalwaria

Góra Kalwaria

Góra Kalwaria

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *