Pisałam już o mojej wakacyjnej wycieczce do Twierdzy Modlin – jednej z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Zapomniałam jednak wtedy, że w samej Warszawie również znajduje się podobny zabytek. Fort Bema to nie tylko świetne miejsce na spotkanie z historią, ale też spędzenie dnia z całą rodziną.
Fort Bema – atrakcje
Fort Bema stanowi niezwykłą atrakcję na mapie Warszawy, w której można ciekawie spędzić czas. Po rewitalizacji w 2002 roku zyskał zupełnie nowe oblicze. W wyniku tych zmian obszar fortu został przerobiony na park pełen atrakcji, a na okolicznych terenach powstały osiedla mieszkaniowe.
Najciekawszym fragmentem parku są oczywiście pozostałości Fortu Bema, które wyróżniają go na tle innych terenów rekreacyjnych w Warszawie. Pozostałości twierdzy są bardzo dobrze zachowane, a w wielu miejscach można wejść do środka. Na niektórych ścianach znajduje się też ciekawe graffiti. Zachował się również zabytkowy most, którym wjeżdżało do fortu.
Fort to też doskonałe miejsce rekreacji. Znajduje się tam park linowy i wiele ścieżek, na których można biegać i jeździć na rowerze. W okresie letnim można bezpłatnie wypożyczyć rowerek wodny i popływać wokół fortu (niestety mi się tym razem nie udało załapać).
Rodziców z pewnością ucieszy fakt, że w forcie znajduje się jeden z największych płacy zabaw w Europie.
Na jego terenie nie brakuje też kawiarni i restauracji, więc osoby głodne oraz spragnione nie będą musiały daleko szukać.
Ciekawym pomysłem jest też ogród społecznościowy, w której każdy ma możliwość spróbować swoich możliwości przy uprawie roślin jadalnych.
Trochę historii
Fort Bema (a właściwie Fort Parysów) powstał w latach 1886-1890 jako fragment wewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawy, zbudowanej na rozkaz cara. W jego obrębie znajdowały się m.in. prochownia, magazyny amunicji i koszary, otaczała go mokra fosa oraz wały połączone podziemnym przejściem. W 1909 roku wydano rozkaz likwidacji twierdzy, ale ostatecznie wysadzono jedynie dwa budynki oraz zasypano przejście podziemne. W wyniku tych działań ogromna część fortu zachowała się do dziś. W czasach międzywojennych mieściła się w nim Wytwórnia Amunicji, a w czasie okupacji przejęli go Niemcy. W 1999 roku opiekę nad fortem przejęła gmina, a następnie dzielnica Bemowo. Obecnie stanowi doskonałe miejsce rekreacji, w którym można poczuć powiew historii.
Teraz przez kilka miesięcy wstęp do parku będzie płatny, ponieważ odbędzie się w nich Chiński Festiwal Światła. Jednak w marcu znowu będzie można zwiedzić to niezwykłe miejsce bezpłatnie.