Pisałam już o mojej wakacyjnej wycieczce do Twierdzy Modlin – jednej z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Zapomniałam jednak wtedy, że w samej Warszawie również znajduje się podobny zabytek. Fort Bema to nie tylko świetne miejsce na spotkanie z historią, ale też spędzenie dnia z całą rodziną. 

Fort Bema

Fort Bema – atrakcje

Fort Bema stanowi niezwykłą atrakcję na mapie Warszawy, w której można ciekawie spędzić czas. Po rewitalizacji w 2002 roku zyskał zupełnie nowe oblicze. W wyniku tych zmian obszar fortu został przerobiony na park pełen atrakcji, a na okolicznych terenach powstały osiedla mieszkaniowe. 

Fort Bema

Fort Bema

Fort Bema

Fort Bema

Najciekawszym fragmentem parku są oczywiście pozostałości Fortu Bema, które wyróżniają go na tle innych terenów rekreacyjnych w Warszawie. Pozostałości twierdzy są bardzo dobrze zachowane, a w wielu miejscach można wejść do środka. Na niektórych ścianach znajduje się też ciekawe graffiti. Zachował się również zabytkowy most, którym wjeżdżało do fortu. 

Fort Bema

Zabytkowy most w forcie Bema

[ngg src=”galleries” ids=”29″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”3″]

Fort to też doskonałe miejsce rekreacji. Znajduje się tam park linowy i wiele ścieżek, na których można biegać i jeździć na rowerze. W okresie letnim można bezpłatnie wypożyczyć rowerek wodny i popływać wokół fortu (niestety mi się tym razem nie udało załapać).

Fort Bema Fort Bema Fort Bema Fort Bema Fort Bema

Rodziców z pewnością ucieszy fakt, że w forcie znajduje się jeden z największych płacy zabaw w Europie.

Plac zabaw w Forcie Bema Plac zabaw w Forcie Bema Plac zabaw w Forcie Bema Plac zabaw w Forcie Bema

Na jego terenie nie brakuje też kawiarni i restauracji, więc osoby głodne oraz spragnione nie będą musiały daleko szukać. 

Kawiarnia w Forcie Bema Kawiarnia w Forcie Bema Fort Bema Kawiarnia w Forcie Bema

Ciekawym pomysłem jest też ogród społecznościowy, w której każdy ma możliwość spróbować swoich możliwości przy uprawie roślin jadalnych.

Ogród Społecznościowy w Forcie Bema Ogród Społecznościowy w Forcie Bema Ogród Społecznościowy w Forcie Bema

Trochę historii

Fort Bema (a właściwie Fort Parysów) powstał w latach 1886-1890 jako fragment wewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawy, zbudowanej na rozkaz cara. W jego obrębie znajdowały się m.in. prochownia, magazyny amunicji i koszary, otaczała go mokra fosa oraz wały połączone podziemnym przejściem. W 1909 roku wydano rozkaz likwidacji twierdzy, ale ostatecznie wysadzono jedynie dwa budynki oraz zasypano przejście podziemne. W wyniku tych działań ogromna część fortu zachowała się do dziś. W czasach międzywojennych mieściła się w nim Wytwórnia Amunicji, a w czasie okupacji przejęli go Niemcy. W 1999 roku opiekę nad fortem przejęła gmina, a następnie dzielnica Bemowo. Obecnie stanowi doskonałe miejsce rekreacji, w którym można poczuć powiew historii.

Teraz przez kilka miesięcy wstęp do parku będzie płatny, ponieważ odbędzie się w nich Chiński Festiwal Światła. Jednak w marcu znowu będzie można zwiedzić to niezwykłe miejsce bezpłatnie. 

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *