Toruń jest często odwiedzany przez turystów i nikogo nie trzeba zachęcać do zwiedzania. To barokowe miasto najbardziej słynie z pięknej starówki, w której na każdym kroku można spotkać ciekawe obiekty, Mikołaja Kopernika, a także przepysznych pierników. W nowym wpisie mała lista obiektów, które warto zobaczyć w Toruniu. Niektóre z nich są dobrze znane wszystkim turystom, a o zobaczeniu innych wiele z nas nawet by nie pomyślało.

Barokowy spichlerz

Barokowy spichlerz to jedna z największych tego typu budowli w Polsce. Dlatego warto zobaczyć w Toruniu przy ulicy Piekary ten nietypowy budynek. Jego charakterystyczna fasada z pewnością zwraca uwagę, a wszystko dlatego, że liczne okienka są obramowane opaskami przypominającymi worki ze zbożem.

Zabytkowy pociąg

Zabytkowy pociąg TKh49 stoi w pobliżu dworca głównego, więc łatwo go odnajdziemy. Z pewnością spodoba on się wszystkim fanom kolei, a także osobom, które lubią zabytkowe pojazdy.

Teatr Baj Pomorski

Teatr Baj Pomorski to kolejny obiekt, który warto zobaczyć w Toruniu przynajmniej z zewnątrz. Wszystko dlatego, że charakteryzuje się interesującym wyglądem, który może zaciekawić wiele osób i wyróżnia się na tle innych teatrów.

Rzeźba Pawlaka i Kargula

Bohaterów kultowej sagi zna większość z nas. Jednak niewiele osób wie, że ich rzeźbę można zobaczyć w Toruniu. Znajdziemy ją naprzeciwko Cinema City przy ulicy Czerwona Droga.

Krzywa Wieża

Krzywą Wieżę w Pizie kojarzą turyści z każdego kraju. W Polsce, a dokładnie w Toruniu, też mamy odpowiednik. I chociaż polska wieża, nie jest aż tak krzywa jak włoska, to i tak warto ją zobaczyć.

Pomnik Józefa Piłsudskiego

W Toruniu warto również zobaczyć pomnik Józefa Piłsudskiego, który dumnie stoi w parku przy alei Jana Pawła II w centrum miasta. Odsłonięto go 15 sierpnia 2000 roku i od tamtej pory stanowi miejsce, w którym odbywają się patriotyczne uroczystości, m.in. obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Kościół Św. Katarzyny

W Toruniu znajduje się wiele sakralnych budowli, ale uwagę turystów z pewnością zwróci kościół Św. Katarzyny. Budowlę znajdującą się nieopodal starówki trudno przeoczyć, a wszystko dlatego, że jego najbardziej charakterystycznym elementem jest najwyższa w Toruniu wieża sięgająca 86 m.

Pomnik filmu „Prawo i pięść”

W trakcie wycieczki po toruńskiej starówce możemy zobaczyć wiele ciekawych rzeźb. Wiele z nich możemy przegapić, ale warto się uważnie rozglądać. Jedną z najciekawszych jest pomnik filmu „Prawo i pięść”, który został nakręcony w 1964 roku w Toruniu.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne to idealne miejsce, które pozwoli nam się cofnąć w czasie. W trakcie zwiedzania tego obiektu będziemy mogli zobaczyć, jak kiedyś mieszkano w Polsce. Taka wycieczka to nie tylko dawka wiedzy, ale też ciekawa zabawa.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Wyjazd do Torunia bez zobaczenia pomnika Mikołaja Kopernika to tak, jak wyjazd do Krakowa i pominięcie smoka wawelskiego. Dlatego nie można pominąć tego obiektu – tym bardziej, że znajduje się na Rynku Staromiejskim w pobliżu ratusza.

Dom Mikołaja Kopernika

Jak już zobaczymy pomnik, nie powinniśmy pomijać domu Kopernika. W budynku należącym kiedyś do rodziny wybitnego astronoma mieści się muzeum, z którego możemy się wiele dowiedzieć o jego życiu.

Może Cię również zainteresować:

8 komentarzy

  1. Byłem w Toruniu tylko raz, ale uważam to miasto za bardzo piękne i niestety niedocenione. Mam w planach odwoedzic je minimum raz jeszcze i poświęcić mu nieco miejsca na moim blogu. Nie wiedziałem o pomniku Kargula i Pawlaka… a i pod pomnikiem Piłsudskiego też nie byłem. Dziękuję za ten wartościowy wpis, oby tak dalej. Wytrwałości w prowadzeniu bloga.

  2. Kilka lat temu postanowiłam odświeżyć sobie Toruń, więc akurat wszystkie te miejsca widziałam i przyznaję, że sama wybrałabym te same miejsca jako „must see” w tym mieście. 🙂 Oprócz rzecz jasna cudownych pierników! ♥

  3. Skoro wspomniano Kargula i Pawlaka, to nie można zapomnieć o pomniku psa Filusia! 🙂 Znajduje się niedaleko głównego rynku, ale łatwo go przeoczyć, bo jest rozmiarów rzeczywistego psa. Oprócz tego, jak już jesteśmy w temacie kinematografii, to polecam udać się na toruński bulwar i na własne oczy zobaczyć miejsce, gdzie wsiadali na statek (służbowo, bo z teczką 😉 bohaterowie filmu Rejs.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *