Za nami najpiękniejszy, ale też najbardziej pracowity okres w roku, czyli Święta Bożego Narodzenia. W tym czasie też większość z nas rzadko decyduje się na podróże. Wolimy spędzić święta z najbliższymi i celebrować dobrze znane nam tradycje. Wprawdzie już po świętach, ale jeszcze można o nich poczytać.

Argentyna

Boże Narodzenie w Argentynie to mieszanka amerykańskich i europejskich tradycji. Większość spotkań towarzyskich odbywa się Wigilię. Tego dnia wieczorem odbywa się msza na wzór naszej pasterki, a po niej rozpoczyna się wielkie świętowanie. Rodziny spotykają się na wspólnej kolacji, a o północy dochodzi do odpalenia fajerwerków i wymiany prezentów. Świętowanie trwa aż do rana w domach, ale też na ulicy. Popularne świąteczne dekoracje w Argentynie to czerwone i białe kwiaty, a także bawełna na choinkach, która ma zastąpić śnieg.

Peru

W Peru głównym dniem uroczystości jest 24 grudnia, który jest tam nazywany La Noche Buena, czyli Dobra Noc. Peruwiańczycy tego dnia wybierają się na msze, a po niej wracają na ucztę. O północy wznoszą toast i wymieniają się prezentami. Najważniejszą dekoracją w Peru jest szopka, w której znajdują się posągi misternie rzeźbione z drewna lub kamienia. Prezenty nie są ułożone pod choinką tak jak u nas, tylko ułożone wokół żłobka.

Islandia

Islandia to miejsce, w którym na pewno w tym okresie będzie śnieg, więc miłośnicy białych świąt powinni pojechać właśnie tam. A jakie są zwyczaje świąteczne w tym państwie? Islandczycy również zasiadają do kolacji wigilijnej, na której podawane są tradycyjne potrawy, m.in. zupę mięsną oraz wędzoną baraninę. Następnie wymieniają się prezentami. Najczęściej są to książki, które Islandczycy zaczynają czytać od razu po rozpakowaniu.

Indie

W Indiach chrześcijanie stanowią zaledwie kilka procent populacji. Dlatego może zszokować, że w tym kraju Boże Narodzenie jest hucznie obchodzone. Odbywa się tam uroczysta Wigilia, w której często uczestniczą również wyznawcy innych religii odwiedzający swoich chrześcijańskich przyjaciół. Biorą oni też udział w przygotowaniu do świąt, czyli uroczystym dekorowaniu ulic, domów i kościołów.

Wyspy Marschalla

Na Wyspach Marschalla przygotowania do świąt rozpoczynają się z pewnym wyprzedzeniem. Często pracuje się tam zespołowo. Ludzie dzielą się na różne grupy lub zespoły, które odpowiedzialne są za przygotowanie konkursów piosenki oraz tańca w Boże Narodzenie. Na Wyspach Marschalla buduje się też piniatę, która zawiera małe prezenty dla Boga. Wśród nich znajdują się zapałki, mydło,pieniądze, a także inne drobiazgi.

 

 

 

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *