W ostatnim czasie mój tryb życia zmienił się na mało aktywny, ale w piątek wreszcie udało mi się wybrać na pierwszą wycieczkę w tym roku. Początkowo planowałam pojechać na jeden dzień do Zakopanego, ale trochę przeraziła mnie wizja tłumów wyjeżdżających i przyjeżdżających. W końcu część uczniów kończyła ferie, a inna zaczynała. Dlatego wybrałam mniej oblegane miejsce – padło na Szczawnicę.

Szczawnica

Szczawnica to miejscowość o bardzo malowniczym położeniu, która w cieplejsze dni przyciąga mnóstwo turystów. Zimą jest ich trochę mniej, a w niektórych miejscach miasto sprawiało wrażenie wymarłego. Jednak dzięki temu mogłam spacerować w ciszy i spokoju. Swoją wędrówkę zaczęłam od centrum Szczawnicy, gdzie znajdował się mój przystanek autobusowy. Na początku wędrowałam w stronę Jaworek (zachęcam również do odwiedzenia tej miejscowości) i podziwiałam widoki.

Szczawnica Szczawnica

Spacer po zabytkowej części miasta

Willa Pokusa
Na samym początku trafiłam na Willę Pokusa znajdującą się tuż przy głównym deptaku. Przed zabytkowym budynkiem stoi pomnik Henryka Sienkiewicz, który od razu skojarzył mi się z moim wcześniejszym postem 🙂
Źródło "Magdalena"
Kolejna obiekt to stylowa, drewniana altana znajdująca się przy źródle „Magdalenka”.

Zdrój Waleryi

Kaplica Zdrojowa w Szczawnicy
Neogotycka Kaplica Zdrojowa została ufundowana i zaprojektowana przez Józefa Szalaya, aby ułatwić dostęp do kościoła kuracjuszom.
Inhalatorium w Szczawnicy
W samym centrum Parku Zdrojowego znajduje się Inhalatorium – sanatorium oraz jeden z najładniejszych budynków w Szczawnicy.
Dworek Gościnny
Dworek Gościnny to centrum kulturalne Szczawnicy to właśnie tam odbywają się wydarzenia artystyczne i kulturalne, a także różne imprezy i uroczystości.
Hotel "Batory"
Hotel „Batory” był jednym z pierwszym budynków w Szczawnicy posiadających piec. W 1909 roku mieszkał w nim Henryk Sienkiewicz.

Promenada w Szczawnicy

Promenada w Szczawnicy zaczyna się tuż przy stacji dolnej kolejki na Palenicę i biegnie wzdłuż rzeki Grajcarek. Jest jednym z najdłuższych deptaków spacerowych w Szczawnicy, który ma ok. 1800 m. W trakcie spaceru możemy się cieszyć świeżym powietrzem oraz pięknymi widokami.

Promenada w Szczawnicy

Promenada w Szczawnicy

Promenada w Szczawnicy

Promenada w Szczawnicy
Kolejne miejsce, w którym ludzie zostawiają kłódki 🙂
Promenada w Szczawnicy
A po drugiej stronie rzeki znajduje się szlak podróżników i odkrywców Szczawnicy.

Droga Pienińska

Droga Pienińska to szlak prowadzący od Przystani Flisackiej w Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Spacer w jedną stronę powinien trwać ok. 2 godzin. Niestety, ja swoją wędrówkę po tej trasie rozpoczęłam zbyt późno. Dlatego dotarłam tylko do granicy polsko-słowackiej (ok. 15 minut), nie chciałam, żeby zaczęło się ściemniać w czasie mojego spaceru.

Przystań Flisacka

Droga Pienińska

Droga Pienińska

Droga Pienińska

Droga Pienińska

Droga Pienińska

Droga Pienińska

W drodze powrotnej weszłam jeszcze na punkt widokowy, przy którym znajduje się również Schronisko PTTK Orlica oraz mini-muzeum turystyki górskiej w Pieninach.

punkt widokowy

punkt widokowy

 

 

Może Cię również zainteresować:

2 komentarze

  1. Droga że Szczawnicy do Czerwonego klasztoru jest malownicza polecam ja w wakacje idziemy wzdłuż Dunajca i mamy piękny widok na panoramę Pienin i przełom Dunajca warto zobaczyć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *