Do tej pory w filmowych podróżach przenosiłam się w różne zakątki świata. Jednak zapomniałam o naszym pięknym kraju, a twórcy filmowi również go doceniają. Nie tylko polscy twórcy tutaj realizują swoje dzieła, ale też Ci z różnych stron świata. Przedstawiam Wam zagraniczne filmy kręcone w Polsce.
„Most szpiegów”
Akcja tego filmu inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami z czasów zimnej wojny rozgrywa się Nowym Jorku oraz Berlinie. Jednak polskie miasto również miało okazję pojawić się w „Moście szpiegów”. Stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławiowi przypadło zagranie Berlina Wschodniego.
„Pianista”
Historia wybitnego pianisty żyjącego w warszawskim gettcie musiała powstać w Polsce. Zdjęcia do filmu realizowano głównie w Warszawie. Kilka ujęć powstało na Krakowskim Przedmieściu, Uniwersytecie Warszawskim, a także na Pradze – wykorzystano ulice Stalową, Małą, Ząbkową, a Hotel Saski przemieniono w żydowską knajpę. Poza Warszawą, zdjęcia kręcono jeszcze w Kobyłce.
„Lista Schindlera”
Nagrodzony siedmioma Oscarami film Stevena Spielberga w ogromnym stopniu powiązany jest z naszym krajem. W „Liście Schindlera” można zobaczyć polskich aktorów, za zdjęcia również odpowiada Polak, a początkowo miał być nakręcony w języku polskim i niemieckim z angielskimi napisami. W film nagrywano również w naszym kraju. Zdjęcia do filmu powstały w Krakowie, Kasinie Wielkiej, Skarżysku-Kamiennej oraz po zewnętrznej stronie muru obozu Auschwitz-Birkenau. Spielberg nie dostał pozwolenia kręcenia w środku, więc sceny obozowe powstały specjalnie wybudowanej replice w pobliżu prawdziwego obozu.
„Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”
„Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”
Polskie krajobrazy wykorzystano nie tylko w filmach o poważnej tematyce. Twórcy „Opowieści z Narnii” postanowili wykorzystać filmie piękno naszej przyrody. Na jeziorem Siemianówka nieopodal Puszczy Białowieskiej nakręcono scenę na zamarzniętym jeziorze. Poza tym, zdjęcia do filmu powstały też nad Dunajcem, w Wąwozie Wodospadu Kamieńczyk, Górach Stołowych oraz Tatrach.
„Blaszany bębęnek”
„Blaszany bębenek” to ekranizacja otoczonej niegdyś atmosferą skandalu powieści Guntera Grassa. Zdjęcie do pierwszej części tzw. „Trylogii gdańskiej” przynajmniej częściowo musiały powstać w tym mieście. W filmie można zobaczyć Ratusz, Złotą Bramę, Katownię przy Targu Węglowym, a także dzielnicę Wrzeszcz.
Pozostałe filmy zagraniczne nakręcone w Polsce: „Noc generałów” (Warszawa), „Król Olch” (zamek w Szymbarku koło Iławy), „Biały Kruk” (Warszawa), „Lektor” (niektóre sceny kręcono w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie), „Ingland Empire” (Łódź – Śródmieście, Moniuszki, Wschodnia), „Wróg numer jeden” (jednym z miejsc kręcenia był Gdańsk), „Dowód życia” (poligon w Biedrusku pod Poznaniem), „Poza zasięgiem” (Warszawa – Pałac Kultury i Nauki, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Politechnika Warszawska, starówka), „Cudzoziemiec” 2003 rok (Warszawa, Kazuń), „Anioł Śmierci” 1995 rok (Warszawa, Modlin, Czerwińsk, Nieborów), „True Crimes” 2016 rok (Kraków), „Leningrad Cowboys spotykają Mojżesza” (Warszawa, Zakopane), „Jakub kłamca” (Piotrków Trybunalski, Łódź), „Chronology” (Poznań).
Bollywoodzkie filmy, których sceny powstały w Polsce: „Fanaa” (Zakopane i okolice), „Kick” (Warszawa), „Fitoor” (Kraków, Brzesko)