Pogoda znowu się popsuła i zrobiło się mroźno. Dlatego postanowiłam na blogu przywołać nieco cieplejszy klimat. Tym razem relacja z wyspy Sal w Republice Zielonego Przylądka. Sama tam nie byłam, ale znajoma postanowiła się ze mną podzielić wrażeniami i zdjęciami, więc mogę trochę na ten temat napisać.

Wyspa Sal – informacje wstępne

Wyspa Sal to słoneczna wyspa, której mieszkańcy są bardzo mili i przyjaźni. To sprawia, że pobyt na niej jest bardzo relaksujący i szybko można pozbyć się stresu. Główną dewizą mieszkańców jest No stress i trudno tego nie zauważyć – chociaż mają niewiele rzeczy materialnych, to są bardzo zadowoleni z życia. Nic dziwnego, że na wyspie Sal powstaje coraz więcej hoteli i rozwija się infrastruktura turystyczna. W końcu wielu europejskich turystów chce uciec zimna, a afrykańskie wyspy to idealne miejsce na to. Powiększająca się liczba hoteli sprawia, że każdy znajdzie miejsce dostosowane do swojej kieszeni. Moja znajoma przebywała w hotelu Riu Palace Cabo Verde, który oferował swoim gościom mnóstwo atrakcji. Na terenie tego ogromnego obiektu można było znaleźć wiele rozrywek, m.in. wodny aerobik, dzięki któremu nikt nie wrócił z nadprogramowymi kilogramami po uczcie w hotelu.

Hotel Riu Hotel Riu Hotel Riu Hotel Riu

Hotel Riu

W pobliżu hotelu znajdowała się piaszczysta plaża, więc można było codziennie chodzić na spacery brzegiem oceanu. Było to świetne miejsce na odrobinę relaksu, który gwarantował szum wody.

Plaża Plaża Plaża Plaża

Atrakcje wyspy Sal

Oczywiście sam pobyt w hotelu byłby nudny, więc nie mogło też zabraknąć wycieczki po wyspie Sal. Atrakcje w takim miejscu nieco różnią się od tych, do których przywykłam. Nie ma tam żadnych zabytkowych budowli, ale to nie znaczy, że brak tam atrakcji. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

Espargos

Espargos to stolica i najważniejsze miasto wyspy. Jednak różni się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jest to miasto pełne kontrastów. Z jednej strony mamy międzynarodowe lotnisko i infrastrukturę przygotowaną pod potrzeby turystów. Są miejsca, gdzie można degustować miejscową kawę, rum, a także alkohol w oryginalnych smakach. Z drugiej strony slumsy, których widok może wprawić w przygnębienie. Jeszcze zanim dojedziemy do stolicy, na obszarach pustynnych można zobaczyć ludzi, którzy mieszkają w domach zrobionych ze starych, opon lub blach.

Espargos Espargos Slumsy

Santa Maria

Santa Maria to z kolei największy ośrodek turystyczny. To właśnie w tej miejscowości znajduje się najwięcej hoteli i lokali przystosowanych do potrzeb turystów. Santa Maria jest idealne dla turystów, którzy potrzebują odpoczynku, ale też świetnie odnajdą się tam miłośnicy sportów wodnych. To prawdziwy raj dla windsurferów i kitesurferów. Natomiast dla osób leniuchujących na plaży, podziwianie ich wyczynów stanowi nie lada atrakcję.

Santa Maria

Santa Maria

Santa Maria

Murdeira

Murdeira to jedna z 6 miejscowości położonych na wsypie Sal. Znajduje się na niej piękna plaża, koło której przepływają walenie w czasie okresu godowego. To właśnie w tej miejscowości podobno wielu bogatych Europejczyków kupuje domki wypoczynkowe.

Murdeira Murdeira

W dodatku, Murdeiry doskonale widać charakterystyczną górę w kształcie głowy lwa. Mówi się, że mieszkają na niej pająki wielkości dłoni, więc nie chciałabym na nią trafić.

Głowa lwa

Palmeira

To kolejna miejscowość na wyspie Sal. W Palmeirze znajduje się jedyny port na wyspie, do którego przywożone są różne towary z Portugalii i Hiszpanii. Tutaj można spotkać miejscową ludność, która chętnie pozuje do zdjęć i jest bardzo zainteresowana turystami. Oczywiście ich głównym celem jest sprzedaż pamiątek, nie zdziwcie się, gdy usłyszycie teksty typu „tanio jak w Biedronce”. Jednak jeśli chcemy coś kupić, warto się targować. Przykładowo początkowo chcieli sprzedać 1 magnez za 5 euro, a ostatecznie w tej cenie udało się kupić 3. Spotkanie z mieszkańcami to także doskonała okazja, aby się przekonać, że kosze, które noszą na głowie są bardzo ciężkie.

Palmeira Palmeira

Buracona i Fata Morgana

Buracona to chyba największa atrakcja wyspy Sal. W niepozornej szczelinie znajduje się nagromadzona woda, a południe słońce tworzy piękne błękitne oko, które każdy turysta chce podziwiać. Jednak Blue Eye to niejedyna zaleta tego miejsca!

The Blue Eye

Buracona to przede wszystkim wulkaniczny klif, gdzie można podziwiać wody oceanu uderzające o skały, a w sprzyjających warunkach można tam popływać.

Buracona Buracona

Znajduje się tam również budowla z kamieni obrazująca wszystkie wyspy Republiki Zielona Przylądka. W dodatku można stworzyć własną kamienną budowlę, aby spełnić swoje marzenie.

Buracona

Niedaleko Buracona znajduje się pustynia, gdzie doskonale można podziwiać efekt Fata Morgana. Chyba każdy chociaż raz słyszał o tym zjawisku – z reguły widują je wyczerpani wędrowcy na pustyni. Na wyspie Sal Fatę Morganę widzą wszyscy – mimo, iż w najbliżej okolicy występuje obszar pustynny, to ma się wrażenie, że wokół widzimy wodę.

Fata Morgana Fata Morgana

Kopalnia soli

Obecnie kopalnia soli jest nieczynna, ale w latach świetności eksportowano z niej sól do Afryki, Brazylii, USA oraz Anglii. Jednak obecnie to miejsce jest równie dochodowe. Wszystko dlatego, że można tam skorzystać ze spa na świeżym powietrzu. Turyści bardzo chętnie pływają w solankach, których zasolenie jest 5% mniejsze niż w Morzu Martwym. Ogromną frajdę sprawia też posmarowanie się błotem, a opuszczenie spa może sprawić wiele trudności.

Kopalnia soli

Może Cię również zainteresować:

4 komentarze

  1. To prawda piaszczyste plaże i szum ocenu ciepły wiatr to wszystko sprawia że czujemy się tam bardzo Dobrze.Usmiechnieci mieszkańcy wyspy Sal i ta cisza i spokój można naładować baterie na długo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *