Ostatnio pisałam o mojej wycieczce czerwonym szlakiem z Obidzy do Jaworek, ale to nie był koniec wędrówki tamtego dnia. Zanim wróciłam do domu, postanowiłam przespacerować się po Rezerwacie przyrody Biała Woda. Nie dotarłam do końca, ponieważ moja wędrówka aż z Piwnicznej trochę mnie zmęczyła, ale i tak zobaczyłam wiele pięknych miejsc.

Wejście do rezerwatu Biała Woda

Rezerwat Biała Woda, uważany za najładniejszy wąwóz Pienin, ma powierzchnię ok. 28 ha i składa się z czterech połączonych ze sobą części. Został stworzony po to, aby chronić pozostałości po łemkowskiej wsi, ale też faunę, florę, formację skalne oraz inne elementy przyrody nieożywionej znajdujące się na tamtym terenie. Dlatego rezerwat Biała Woda to również doskonałe miejsce na odrębną wycieczkę. Rozległy teren świetnie nadaje się na spacery, ale też wycieczki rowerowe.

Przy wejściu do Rezerwatu znajduje się zadaszenia z ławeczkami oraz tablicami, dzięki którym możemy się zapoznać z pierwszymi informacjami na temat Białej Wody. W trakcie wędrówki natrafimy na kolejne tablice, które będą nas informować o ważnych miejscach. Dlatego nie pominiemy żadnych ciekawych elementów przyrody znajdującej się w Rezerwacie.

Mijamy wejście i wtedy czeka nas faktyczna wędrówka. Możliwości mamy kilka, ponieważ przez Białą Wodę prowadzą różne szlaki:

  • zielony szlak rowerowy prowadzący Przełęczy Gromadzkiej w Beskidzie Sądeckim,
  • żółty prowadzący do przejścia granicznego w Litmanowej,

Przez Białą Wodę możemy też przejść na szlak niebieski prowadzący na grzbiety Małych Pienin, a przed wejściem do Rezerwatu zaczyna się czerwony szlak z Jaworek do Obidzy. Jeżeli mamy mało czasu lub nie lubimy za dużo chodzić, wystarczy przespacerować się i podziwiać widoku, których w tym miejscu nie brakuje.

Potok w Białej Wodzie

Skała w Białej Wodzie

Droga przez Białą WodęChatka w Białej Wodzie

Kaskada i banior na potoku

Skała w Białej Wodzie

barany w Białej Wodzie

Skały w Białej Wodzie

Skały w Białej Wodzie

Może Cię również zainteresować: