Ostatnio pisałam o moim wyjeździe na przedłużony weekend do Mediolanu i Como. Dziś będzie trochę więcej o samym Mediolanie. Miasto to bywa nazywane stolicą mody, ale też przyciąga fanów sportu, czy wielkomiejskiego życia. Chociaż znajdziemy tutaj włoski klimat, to jeden wyróżnia się na tle innych rejonów. W końcu to najdroższe miasto Włoch i chyba najbardziej rozwinięte, więc życie płynie tutaj inaczej niż w innych częściach tego kraju. Co warto wiedzieć o komunikacji przed wyjazdem do Mediolanu?
Przyjazd z lotniska/na lotnisko
Przyjazd z lotniska do miasta nie powinien stanowić problemu nawet dla najbardziej nieogarniętych turystów. Na lotnisku znajdziemy kasy, w których kupimy bilet za 7 euro do Mediolanu, następnie przed lotniskiem bez problemu znajdziemy odpowiednie autobusy, które dowiozą nas bezpośrednio przed dworzec główny. Bilety na lotnisko natomiast kupimy na dworcu lub przed wejściem do autobusu. Możemy je również kupić online jeszcze przed wyjazdem do Mediolanu.
Jeżeli lądujemy na lotniku w Bergamo (w przypadku tanich linii lotniczych na pewno tak będzie), możemy dodać do listy kolejną miejscowość i najpierw pojechać do Bergamo, a z Bergamo pociągiem do Mediolanu. Mi niestety zabrakło czasu, ale już na lotnisku można było zobaczyć, że to bardzo malownicza miejscowość.
Komunikacja w Mediolanie
Po Mediolanie najlepiej poruszać się metrem, to najszybszy rodzaj transportu, a sieć jest na tyle rozbudowana, że bez problemu dojedziemy do najważniejszych punktów turystycznych. W mieście dostępne są 4 linie:
- M1 – linia rozpoczyna się na północnych przedmieściach, przebiega przez centrum miasta, a kończy się w zachodniej dzielnicy w dwóch częściach, to właśnie nią możemy dojechać do Katedry i Galerii Wiktora Emmanuela II (stacja Duomo), a także Zamku (stacja Cadorna – z tej stacji możemy też wyruszyć w dalszą drogę pociągiem);
- M2 – linia rozpoczyna się na południu miasta, również przebiega przez centrum, a w północnych dzielnicach rozwidla się na 2 części, ważne dla turystów stacje to Cadorna (Zamek, a także dworzec) oraz Centrale (główny dworzec w Mediolanie);
- M3 – linia zaczyna się na południowo-wschodnich przedmieściach, biegnie przez centrum i kończy się w północno-zachodniej części miasta, dojedziemy nią m.in. do Katedry (Duomo) oraz na główny dworzec (Centrale);
- M5 – jest to najnowsza i najkrótsza linia , która jeździ na trasie San Siro Stadio-Bignamo. Z racji tego, że mój hotel był właśnie przy tej stacji, to M5 jeździłam po kilka razy przez te 3 dni pobytu, ale nie da się ukryć, że spotkamy tam najmniej ludzi (z wyjątkiem dni, w których odbywają się mecze).
W budowie jest jeszcze kolejna linia M4, która będzie oddana do użytku w 2022 roku i połączy lotnisko Linate z centrum miasta. Dobrze rozbudowana sieć linii metra sprawia, że bez problemu dojedziemy w najważniejsze części miasta, a w ostateczności zawsze możemy skorzystać z autobusów i tramwajów, które są świetnym uzupełnieniem. Niestety tramwaje w dzień jeżdżą bardzo wolno, o czym miałam się okazję przekonać na właśnej skórze. Warto też pamiętać, że metro kursuje jedynie do północy, nawet w weekendy.
Bilety na komunikację miejską
W Mediolanie dostępnych jest kilka typów biletów, które najlepiej dostosować do swoich potrzeb. Rodzaje biletów w Mediolanie:
- Biglietto Urbano – 1.50 euro – bilet jednorazowy ważny 90 minut;
- Biglietto giornaliero – 4.50 euro – bilet ważny 24 godziny;
- Biglietto bigiornaliero – 8.25 euro – bilet ważny 48 godzin;
- Carnet 10 viaggi – 13.80 euro – karnet na 10 przejazdów 90-minutowych, który może być używany tylko przez jedną osobę;
- BI4 Biglietto integrato per 4 viaggi – 6 euro – karnet na 4 przejazdy;
- Biglietto serale – 3 euro – bilet wieczorny;
- Biglietto per bagaglio – 1.50 euro – jeżeli podróżujemy z większym bagażem, to dla niego też musimy wykupić bilet.
Bilety pojedynczy, a także pojedynczy przejazd z karnetu są ważne przez 90 minut od momentu skasowania. W czasie podróży metrem należy jednak być ostrożnym – jeżeli przejdziemy przez bramki, a następnie wyjdziemy bilet będzie już nieważny. Natomiast jeżeli nie wyjdziemy przez bramki, to możemy przesiadać się wielokrotnie w ciągu tych 90 minut. Warto też pamiętać, że bilety obowiązują jedynie w strefie miejskiej, a nie wszystkie stacje metra się w niej znajdują. Dlatego przed podróżą najlepiej upewnić się, czy nie potrzebujemy dodatkowego biletu.
Bilety najprościej kupić w punktach oznaczonych logiem ATM oraz biletomatach, które na pewno znajdziemy na każdej stacji metra. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na stacji Centrale prawie zawsze są ogromne kolejki. W biletomatach możemy wybrać kilka języków, więc jeśli nie zapamiętamy włoskich nazw konkretnych biletów, na pewno sobie poradzimy. Zanim pojawią nam się konkretne bilety, do wyboru będzie kilka opcji – jeżeli zamierzamy podróżować jedynie w strefie miejskiej, to należy wybrać opcję Biglietti Urbani, a następnie wybrać odpowiedni bilet.
Przed wyjazdem do Mediolanu możemy również pobrać aplikację ATM Milano, która umożliwi nam zakup biletów, a także ułatwi podróżowanie po mieście.
Taka rada praktyczna aby uważać jak się kupuje bilet aby nie zostawiać reszty gdyż jest to doskonała forma dorabiania dla osób zebrzacych np. Cyganów