Mediolan to miejsce, w którym najważniejsze punkty turystyczne można odhaczyć nawet w ciągu jednego dnia. Jednak jeśli naprawdę chce się poczuć klimat tego miasta to może zabraknąć nam czasu nawet w ciągu tygodnia. Przedstawiam małą listę miejsc, które warto odwiedzić w Mediolanie. Tak naprawdę jest ich znacznie więcej niż wskazuje tytuł, ale zostały pogrupowane właśnie na 7 kategorii.

Katedra Narodzin św. Marii i Galeria Wiktora Emmanuela II

Katedra Narodzin św. Marii i Galeria Wiktora Emmanuela II to najbardziej znane zabytki w Mediolanie. Chyba każdy z nas widział je przynajmniej na jednym zdjęciu. W końcu to najczęściej fotografowane obiekty w tym mieście, a w ich okolicach zawsze znajdzie się tłum turystów. Jeżeli chcemy więc w spokoju obejrzeć te niesamowite obiekty, to najlepiej udać się tam wcześnie rano. Wówczas istnieje szansa, że docenimy ich piękno. Dojedziemy do nich metrem (linia M1 i M3), a stacja Duomo znajduje się na placu pod samą Katedrą. Dzięki temu już w trakcie wychodzenia po schodach możemy podziwiać robiący ogromne wrażenie budynek. Katedrę możemy zwiedzić także w środku (ale z tego, co widziałam wnętrze nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia), o wiele ciekawszą opcją wydaje mi się wyjście na dach. Bilety można kupić na stronie katedry, a ich ceny są zależne od opcji, którą wybierzemy.

Katedra Narodzin św. Marii

Katedra Narodzin św. Marii Katedra Narodzin św. Marii Katedra Narodzin św. Marii

Plac Katedralny

Plac Katedralny

W pobliżu Katedry znajduje się słynna Galeria Wiktora Emmanuela II – bez wątpienia to najpiękniejsza galeria, jaką w życiu widziałam. Nawet jeśli nie stać nas na zakupy w niej, to warto wstąpić chociaż po to, aby podziwiać jej architekturę. W galerii znajduje się kilka sklepów, restauracji, a nawet hotel. Przed jej opuszczeniem warto odnaleźć złotego byka na posadzce, a następnie stanąć na nim i obrócić się na pięcie. Istnieje przekonanie, że to nam gwarantuje powrót do Mediolanu. Jak już wejdziemy do galerii, warto przejść ją całą i wyjść przeciwległym wyjściem. Dzięki temu będziemy mieli okazję zobaczyć Teatr La Scala, czyli najsłynniejsza opera na świecie.

Galeria Wiktora Emmanuela II Galeria Wiktora Emmanuela II Galeria Wiktora Emmanuela II Galeria Wiktora Emmanuela II Galeria Wiktora Emmanuela II

Galeria Wiktora Emmanuela II

Galeria Wiktora Emmanuela II

Teatr La Scalla

Teatr La Scalla

Kościół Santa Maria delle Grazie i Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci

Kościół Santa Maria delle Grazie to miejsce, które będę musiała odwiedzić w czasie mojej kolejnej wizyty w Mediolanie. Jego największą atrakcją jest malowidło ścienne Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci. Wydaje mi się, że to jedna z najważniejszych rzeczy, które trzeba zobaczyć w Mediolanie. Niestety nie jest to łatwe zadanie, bowiem bilety trzeba rezerwować online na konkretną godzinę, najczęściej ze sporym wyprzedzeniem. Bilet należy odebrać 20 minut przed wybraną przez nas godziną, w przeciwnym razie rezerwacja przepadnie. Wówczas jakiś szczęściarz może wejść i obejrzeć malowidło Ostatnia Wieczerza bez wcześniejszej rezerwacji.

Pozostałe świątynie

Jeżeli nie uda nam się wejść do Katedry Narodzin św. Marii ani Kościoła Santa Maria delle Grazie to jeszcze nic straconego. W końcu to Włochy, a w tym kraju w każdym mieście roi się od kościołów z ciekawą historią. W Mediolanie jest tak samo –  w czasie spaceru po mieście na pewno zobaczymy świątynie, które nas zainteresują, więc warto zajrzeć do niektórych z nich.

Kościół Santa Maria del Carmine

Kościół Santa Maria del Carmine

Kościół Santa Maria del Carmine Kościół Santa Maria del Carmine Kościół Santa Maria del Carmine

Santuario di Sant’Antonio di Padova

Santuario di Sant'Antonio di Padova

Cmentarz Monumentale di Milano

Cmentarz Monumentale di Milano to podobno jeden z najpiękniejszych cmentarzy na świecie. Obecnie przeznaczony jest do chowania ważnych osobistości, a bogactwo jego pomników sprawia, że bardziej kojarzy się z muzeum. Nie musimy nawet wchodzić na cmentarz, żeby być pod wrażeniem. Już samo wejście, które widać z daleka, jest niesamowite i ogromne – aż trudno uwierzyć, że po drugiej znajduje się cmentarz.

Cmentarz Monumentale di Milano Cmentarz Monumentale di Milano Cmentarz Monumentale di Milano

Zamek Sforzów i park Sempione

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić w Mediolanie jest Zamek Sforzów. Obecnie pełni on funkcję muzeum, w którym znajdują się różne dzieła sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej. Na zwiedzanie całego zamku potrzebne jest kilka godzin, ale jeśli nie mamy niewiele czasu, to warto wstąpić przynajmniej na dziedziniec, gdzie wstęp jest bezpłatny. Do zamku dojedziemy metrem (linie M1 i M2), a także możemy przejeść się pieszo od Katedry.

Zamek Sforzów

Zamek Sforzów

Zamek Sforzów

Zamek Sforzów

Za zamkiem zaczyna się piękny park miejski (Park Sempione). To doskonałe miejsce na spacery oraz odpoczynek w ciepły, słoneczny dzień. Na jego końcu stoi kolejny piękny mediolański zabytek, czyli łuk triumfalny Arco della Pace, czyli Łuk Pokoju.

Park Sempione Park Sempione

łuk triumfalny Arco della Pace

Mediolańskie kanały (Naviglio)

Słynne kanały warto odwiedzić w Mediolanie w czasie wieczornego spaceru. To właśnie tutaj toczy się życie nocne, szczególnie w ciepłe dni. Przy kanałach znajduje się mnóstwo barów i restauracji, a wieczorami to miejsce tętni życiem. Dlatego warto wstąpić tutaj chociaż na jednego drinka. Do kanałów najłatwiej dojechać metrem linią M2 do stacji Porta Genova FS, a następnie iść za tłumem. Najlepiej wybrać się tam wczesnym wieczorem, aby mieć szansę na znalezienie wolnych miejsc.

Navigli

Navigli

Navigli

Mediolańskie kanały są o tyle ciekawe, że w trakcie nawet szalonego spaceru można wstąpić do kościoła.

Navigli

Stadion San Siro i Hipodrom San Siro

To obiekty idealne dla miłośników sportu. Na stadionie San Siro swoje mecze rozgrywają drużyny AC Milan (tradycyjny sektor kibiców to Curva Sud) i Inter (sektor Curva Nord). Obecnie obydwie drużyny nie błyszczą w rozgrywkach międzynarodowych, ale swego czasu odnosiły sukcesy, więc w muzeum znajdują się różne nagrody. W dodatku jest to jeden z największych stadionów na świecie, a to także przyciąga zwiedzających. Do San Siro możemy dojechać metrem linią M5, a zwiedzanie jest możliwe codziennie w godzinach 9.30-17.00. Osobiście nie jestem fanką takich miejsc, więc zwiedzanie stadionu sobie darowałam, ale z racji tego, że w pobliżu miałam hotel, to przechodziłam koło niego codziennie. Stadion faktycznie robi wrażenie swoim rozmiarem, ale jego wygląd z zewnątrz rozczarowuje.

Stadion San Siro Stadion San Siro

Znacznie ciekawszym obiektem według mnie okazał się Hipodrom San Siro, który warto odwiedzić . To właśnie obok można znaleźć olbrzymią figurę konia z brązu stworzoną przez Karola C. Denta, która robi ogromne wrażenie.

Rzeźba konia na San Siro Ippodromo

Może Cię również zainteresować:

5 komentarzy

  1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Wielkie gratulacje! Koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie odwiedzał aby poczytać nowe artykuły.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *