Ventotene we Włoszech to mała wyspa położona w archipelagu Wysp Pontyjskich, w regionie Lacjum. Obecnie nie jest zbyt znana wśród turystów. Warto więc ją odwiedzić, zanim stanie się bardziej popularna i zatłoczona. Ventotene zachwyca nie tylko pięknem krajobrazów, ale także bogatym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Jako jedna z Wysp Pontyjskich, przez wieki była świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Jednym z najpopularniejszych zajęć na tej urokliwej wyspie jest nurkowanie, które pozwala odkryć podwodny świat pełen kolorowych ryb, fascynujących formacji skalnych i ukrytych jaskiń. Co warto wiedzieć przed wyjazdem na wyspę Ventotene?
- Krótka historia wyspy
- Jak dotrzeć na Ventotene?
- Co zobaczyć na Ventotene?
- Nurkowanie na Ventotene
- FAQ
Krótka historia wyspy
Ventotene wraz z sąsiednią malutką wysepką Santo Stefano powstały wyniku wielkiego wybuchu wulkanu 1,7 miliona lat temu. Były one znane jako wyspy zesłań lub włoskie Alcatraz. W czasach rzymskich Cesarz August zesłał na Ventotene swoją córkę Julię za nadmierną rozwiązłość. Z kolei Neron wygnał tam swoją żonę, Klaudię Oktawię. To właśnie z tego okresu pochodzą ruiny willi i budynków użyteczności publicznej. Z kolei w XVIII wieku za czasów panowania Ferdynanda IV (króla Neapolu) na wysepce Santo Stefano zbudowano kompleks więzienny, który funkcjonował do 2 stycznia 1965 roku. Stało się ono miejscem zesłania więźniów politycznych, m.in. członków tajnych stowarzyszeń, rewolucjonistów i liberałów.
Największy wpływ na współczesną Europę miał Manifest z Ventotene napisany w 1941 roku przez grupę włoskich intelektualistów, w tym Altiero Spinellego i Ernesto Rossiego, którzy byli internowani na wyspie. Autorzy apelowali o stworzenie zjednoczonej Europy, opartej na wartościach demokratycznych i solidarności. W efekcie manifest stał się jednym z dokumentów ideowych, który przyczynił się do powstania Unii Europejskiej.
Jak dotrzeć na Ventotene?
Turystyka we Włoszech w sezonie wakacyjnym rozkwita! Ogromną popularnością cieszą się nadmorskie miasteczka i wyspy. Turyści spędzający wakacje w Lacjum, często decydują się odwiedzić Wyspy Pontyjskie. Prawdziwe oblężenie przeżywają Ponza i Palmarola, z kolei mniej popularne Ventotene można zwiedzić w spokoju. Jak jednak tam dotrzeć?
- Promem LazioMar z Formii
Najpopularniejszym sposobem dotarcia na wyspę jest prom z Formii, czyli miasta położonego na wybrzeżu Lacjum. Promy LazioMar kursują kilka razy dziennie. Rejs trwa ok. 2 godzin, a bilet w jedną stronę kosztuje ok. 20 euro. W maju nie mieliśmy problemu z kupieniem biletów kilkanaście minut przed rejsem. Warto jednak pamiętać, aby w sezonie zarezerwować rejs z wyprzedzeniem.
Link do rozkładu rejsów: https://laziomar.it/orari/formia-ventotene-e-viceversa
A jak dotrzeć do Formii?
Najprościej pociągiem lub autobusem z Rzymu albo Neapolu. Jeśli natomiast wybierzecie się samochodem, to w porcie w Formii znajduje się duży, bezpłatny parking. - Promem SNAV z Neapolu
Do Ventotene można również dotrzeć promem SNAV z Neapolu. Rejs trwa 2 godziny, a bilet w jedną stronę kosztuje ok. 30 euro. Promy pływają od 1 czerwca do 16 września w każdy piątek i niedzielę, a w lipcu i sierpniu również w soboty.
Link do strony: https://www.snav.it/ - Prywatna wycieczka
Niektórzy mogą się obawiać, że nie uda im się samodzielnie zorganizować wyprawy na Ventotene. Wygodną i bezpieczną opcją jest więc wykupienie prywatnej wycieczki.
Co zobaczyć na Ventotene?
Ventotene znane jest ze swojej malowniczej scenerii i krystalicznie czystej wody. Można tam też znaleźć kilka ciekawych atrakcji. Na wyspie znajduje się informacja turystyczna, ale jej pracownik nie mówi po angielsku. Jeśli będziecie chcieli się o coś zapytać, to warto znać podstawy włoskiego lub sprawdzić, czy na pewno działa Wam tłumacz w telefonie. A co warto więc zobaczyć w trakcie pobytu?
Plaże
- Cala Nave – to najpopularniejsza plaża. Jest pokryta czarnym piaskiem wulkanicznym, a w czasie plażowania można podziwiać wysepkę Santo Stefano i malownicze skały. Tuż obok znajduje się restauracja, w sezonie na plaży dostępne są też leżaki i parasole.
- Spiaggia di Cala Rossano – mała plaża tuż przy porcie Ventotene. Mnie nie zachęciła do plażowania, ale warto wybrać się na spacer po niej.
- Spiaggia di Parata Grande – najpiękniejsza plaża na wyspie. Niestety ze względu na ryzyko zawalenia skał została zamknięta. Można jednak podziwiać ją z góry lub podpłynąć łódką z zachowaniem odległości co najmniej 50 metrów od skał.
Atrakcje turystyczne
- Villa Gulia – ruiny historycznej willi, w której mieszkała córka cesarza Oktawiana. Położona jest na krańcu wyspy, więc może gwarantować niezwykłe widoki. Niestety w trakcie naszego pobytu muzeum było otwarte tylko w niedzielę, więc nie udało się nam go zwiedzić. Zgodnie z informacjami zawartymi w Google, przed zwiedzaniem warto zadzwonić i się upewnić, czy na pewno będzie możliwość zwiedzania go w godzinach otwarcia.
- Muzeum Archeologiczne – małe muzeum z salami poświęconymi starożytnej historii wyspy i archeologii tego obszaru.
- Dawne więzienie na wyspie Santo Stefano – więzienie z czasów Bourbonów, którego głównym architektem był Francesco Carpi. Wyspa Santo Stefano znajduje się zaledwie 2 kilometry od Ventotene. Można ją jednak zwiedzać tylko z przewodnikiem.
- Rzymskie Cysterny – z bogatej sieci historycznych akweduktów zachowały się tylko cysterna w Willi Stefania i Cysterna Więźniów. Znajdują się one kilka minut spacerem od Piazza Castello, a o godziny otwarcia lepiej dopytać w Muzeum Archeologicznym.
- Muzeum Migracji i Obserwatorium Ornitologiczne – małe muzeum, w którym można dowiedzieć się na temat fauny i flory dostępnej na tym obszarze. Natomiast z tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę. Warto pamiętać, że wizytę należy rezerwować z wyprzedzeniem.
Punkty widokowe
- Belvedere Olivi
- Punto panoramico Parata Grande
Nurkowanie na Ventotene
Wyspy Pontyjskie to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania. 12 grudnia 1997 roku włoskie Ministerstwo Środowiska utworzyło Państwowy Morski Obszar Chroniony „Wyspy Ventotene i Santo Stefano”. To sprawia, że nurkowanie na Ventotene pozwala podziwiać podwodny świat niezniszczony działalnością ludzi. Na wyspie znajdują się firmy oferujące rejsy z nurkowaniem. Obydwie mają swoje siedziby tuż przy porcie Ventotene. Ceny nurkowania są różnorodne w zależności od opcji, które wybierzemy.
Oferty nurkowania na Ventotene znajdziecie tutaj: Diving World Ventotene oraz Ventotene Diving Academy.
Na koniec jeszcze kilka zdjęć z Ventotene:
FAQ
1. Jakie są opcje zakwaterowania?
Na Ventotene dostępne są różnorodne opcje zakwaterowania. Można wybrać spośród hoteli, takich jak Hotel Calabattaglia, Hotel Villa Julia, Hotel Agave e Ginestra czy Hotel Lo Smeraldo. Nie brakuje też pensjonatów i pokoi do wynajęcia, np. Affittacamere Via Muraglione, Casa di Arturo lub L’Isola di Raffaele.
2. Kiedy odwiedzić wyspę?
Najlepszy moment na podróż na wyspę to maj, czerwiec, wrzesień lub październik. Wówczas pogoda jest przyjemna, a na Ventotene panuje cisza i spokój.
3. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?
Ventotene to niewielka wyspa, więc można ją zwiedzić w zaledwie kilka godzin. Dlatego nam wystarczył jeden dzień na krótki spacer po wyspie i plażowanie. Jednak osoby, które chcą odkryć wszystkie atrakcje wyspy, powinny na pobyt przeznaczyć przynajmniej weekend.
4. Czy na Ventotene są sklepy i restauracje?
Tak, na wyspie znajduje się sklep, a także kilka kawiarni i restauracji.