Piękne górzyste krajobrazy z krętymi, wijącymi się drogami, winnice i urocze zabytkowe miasteczka wypełnione kamiennymi domami oraz wąskimi dróżkami – tak w skrócie można opisać Toskanię. Kilka lat temu, gdy jeszcze nie myślałam o prowadzeniu bloga, byłam na objazdówce w tym pięknym włoskim rejonie. W czasie tej wycieczki przekonałam się, że jest wiele toskańskich miast, które warto odwiedzić.

San Gimignano

San Gimignano - 8 toskańskich miast

San Gimignano to stare średniowieczne miasto położone na wzgórzu w prowincji Siena. Miejsce nazywane średniowiecznych Manhattanem z pewnością zachwyci wielu turystów. Miasto zachowało swą średniowieczną konstrukcję, a na szczególną uwagę zasługują cztery wieże – charakterystyczna cecha San Gimignano. W czasie pobytu w tym miasteczku warto też skosztować pysznych lodów. „Gellateria Della Pizza” to jedna z najsłynniejszych lodziarni w całych Włoszech, która od lat zdobywa mistrzowskie tytuły. Muszę przyznać, że to jedne z najlepszych lodów, jakie jadłam w życiu i smakują jak świeże owoce.

Orvieto

Orvieto - 8 toskańskich miast

Orvieto to kolejne miasteczko położone na wzgórzu z labiryntem wąskich uliczek. Turyści najczęściej docierają do niego kolejką, której dolna stacja znajduje się na placu przed dworcem kolejowym. Największym skarbem Orvieto jest Katedra, w której znajduje się cenne relikwie: hostia i kapłański korpołał. W tym miejscu w 1263 roku z trzymanej przez kapłana hostii na płótno i posadzkę popłynęła krew. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia w kalendarzu świąt chrześcijańskich pojawiło się Boże Ciało.

Cortona

Cortona - 8 toskańskich miast

Cortona została rozsławiona przez amerykańską pisarkę Frances Mayes autorkę „Pod słońcem Toskanii”, która właśnie tam kupiła dom. Miasto położone na wzgórzu już z daleka robi ogromne wrażenie i wzbudza zachwyt, który nie mija, gdy już do niego dotrzemy. To właśnie tam znajdziemy jedne z najstarszych średniowiecznych domów we Włoszech, warto też zwrócić uwagę na XIII-wieczny Ratusz. Moje najmilsze wspomnienie związane z Cortoną to takie, gdy dołączyłam do grupy na zbiórkę przed opuszczeniem miasta to wszyscy zaśpiewali mi „Sto lat!”, ponieważ wtedy wypadały moje urodziny. I chociaż wtedy czułam się dziwnie, to jednak teraz miło wspominam ten fakt.

Arezzo

Arezzo - 8 toskańskich miast

Arezzo to kolejne piękne miasteczko położone w Toskanii. W tym miejscu zobaczymy wiele interesujących obiektów. Na szczególną uwagę zasługują jeden z najpiękniejszych kościołów w Toskanii, czyli kościół Santa Maria del Pieve oraz katedra, której budowę rozpoczęto w gotyku, a zakończono w XX wieku.  Warto też wspomnieć, że to właśnie tam kręcono film „Życie jest piękne”. W trakcie zwiedzania będziemy mogli zobaczyć zdjęcie przedstawiające kadry z filmu w miejscach, w których je nagrano.

Lukka

Lucca - 8 toskańskich miast

Lukka przez wiele osób uważana jest za najpiękniejsze miasto w Toskanii. Chociaż moim zdaniem w tym rejonie jest mnóstwo wspaniałych miast i trudno byłoby mi wyróżnić tylko jedno, to Lukka niewątpliwie ma swój urok. Najważniejszym miejscem w mieście jest plac miejski Piazza San Michele wraz z okazałym kościołem św. Michała. Inną godną uwagi świątynią w Lucce jest Katedra św. Marcina, w której znajduje się wyrzeźbiona w drewnie cedrowym Święta Twarz (Volto Santo), która wg legend stanowi oblicze samego Jezusa.

Siena

Siena - 8 toskańskich miast

Siena zgodnie z legendą została założona przez Seniusa syna Remusa, który był bratem słynnego Romulusa. Najbardziej znanym punktem miasta jest główny plac, na którym 2 razy do roku odbywają się słynne wyścigi konne. Ma on dość specyficzny kształt muszli i opada skośnie w dół od strony domów go okalających. W trakcie pobytu w Sienie nie można ominąć też Katedry Matki Bożej Wniebowziętej wyróżniającą się paskową fasadą oraz ceglanej Bazyliki św. Dominika, w której znajduje się przechowywana jako relikwia głowa św. Katarzyny – patronki miasta, a także całej Europy.

Piza

Piza - 8 toskańskich miast

Do odwiedzenia Pizy chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Co roku przybywają tam turyści, aby zobaczyć słynną Krzywą Wieżę. Jej twórca byłby w szoku na wieść o tym, jaką popularnością cieszy się obecnie ten budynek. W końcu przechylenie próbowano wielokrotnie poprawiać, ale się nie udało. Jednak Krzywa Wieża to niejedyna atrakcja miasta! Cały plac, na którym się znajduje jest godny uwagi.

Florencja

Florencja - 8 toskańskich miast

Florencja to najsłynniejsze miasto, a zarazem stolica Toskanii. Ta kolebka renesansu ma turystom wiele do zaoferowania. Kościół Św. Krzyża, w którym pochowano wielu znamienitych Włochów, w tym Michała Anioła, Galileusza, Dante Alighieri, czy gotycka Katedra Santa Maria del Fiore ze słynną kopułą Brunelleschiego. Na uwagę zasługują też Most Złotników, Galeria Uffizi, czy Ogrody Boboli, a także wiele innych miejsc. Jeśli nie zdążymy zobaczyć wszystkich atrakcji miasta, warto na koniec pogłaskać posąg dzika, a na pewno jeszcze tam wrócimy.

Może Cię również zainteresować:

3 komentarze

  1. Piękne miasteczka każde x nich na coś pięknego do zwiedzenia piękne kościoły i historyczne miejsca aż się chce jechać i zobaczyć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *