Toskania – piękne górzyste krajobrazy z krętymi, wijącymi się drogami, winnice i urocze zabytkowe miasteczka wypełnione kamiennymi domami oraz wąskimi dróżkami. Te zapierające dech w piersiach widoki pozostają na długo w pamięci. Dlatego, trudno się dziwić producentom, że umieszczają akcję swoich filmów w tym włoskim rejonie. Oto lista kilku z nich:

„Pod słońcem Toskanii”

Jest to ekranizacja książki Frances Mayes, przez którą niestety nie udało mi się przebrnąć. Bardzo lubię czytać, ale jej styl nie przypadł mi do gustu i po kilku stronach zrezygnowałam z dalszej lektury. Może to był błąd, który kiedyś naprawię. Jakiś czas później przez przypadek trafiłam na film w telewizji. Obawiałam się, że też mi się nie spodoba, ale z ciekawości zaczęłam oglądać. I czekało mnie pozytywne zaskoczenie – „Pod słońcem Toskanii” to lekka komedia w sam raz na nudne popołudnie. Bohaterowie są pozytywni i wzbudzają sympatię, a cała akcja rozgrywa w malowniczej scenerii włoskich miasteczek. W filmie pojawia się też polski akcent 🙂

 „Listy do Julii”

„Listy do Julii” to kolejna romantyczna historia, która rozgrywa się w Toskanii. Amerykańska dziennikarka Sophie wraz z chłopakiem przyjeżdża do Werony. Dziewczyna dołącza do tzw. sekretarek Julii, które odpisują na listy pozostawione w domu szekspirowskiej bohaterki. Sophie odpowiada na list sprzed 50 lat, a wtedy jego autorka wraz z wnukiem przybywa do Werony, aby odnaleźć dawną miłość. Dziewczyna wyrusza z nimi w podróż życia po przepięknej Toskanii. Osoby, które już były w tym rejonie będą mogły przypomnieć sobie jego urok, a pozostali nabiorą ochoty na zwiedzanie.

„Twarz anioła”

O sprawie Amandy Knoxx było głośno przez kilka lat. Dziewczyna została ostatecznie uniewinniona, ale niektórzy nadal zastanawiają się, czy to nie ona była prawdziwą morderczynią. W tym przypadku życie napisało bardziej fascynującą historią niż niejeden wielki twórca. Sprawa Amandy Knoxx nadal budzi wiele wątpliwości, ale w filmie „Twarz Anioła” jest tylko tłem. Główny bohater prowadzi własne śledztwo, ale na potrzeby stworzenia własnej historii. Większość scen rozgrywa się w toskańskim mieście Sienie. Widzowie będą mogli zobaczyć miejscowość nie tylko za dnia, ale również przekonają się, jak wygląda tam życie nocne.

„Życie jest piękne”

„Życie jest piękne” to bardzo wzruszający opowieść, która wyróżnia się w tym zestawieniu. Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej i opowiada o holokauście w oryginalny sposób. Główny bohater wraz synkiem zostają wysłani do obozu koncentracyjnego. Ojciec, aby chronić chłopca, wmawia mu, że cały pobyt w obozie to gra, w której główną nagrodą jest czołg. I chociaż w filmie pojawia się mnóstwo komicznych scen to jednak cała historia wzrusza do łez. Zastanawiać może, gdzie w tej historii miejsce na wspaniałe pejzaże Toskanii. Otóż zanim główny bohater trafia to obozu wiedzie wesołe życie z żoną i synkiem w pięknym włoskim miasteczku. Zdjęcia do tej części filmu kręcono w rodzinnej miejscowości reżysera Arezzo. To właśnie tam bohater jeździł wąskimi, krętymi ścieżkami na swym rowerze.

„Inferno”

Florencja to stolica Toskanii i kolebka renesansu. Właśnie w tym jednym z najpiękniejszych i najważniejszych włoskich miast odbywa się większość akcji „Inferno”. Wybór nie był przypadkowy – bohaterowie, aby ocalić świat podążają śladem wskazówek zawartych w największym dziele z czasów średniowiecza, czyli poemacie Dantego. Poeta urodził się we Florencji, która jest nierozerwalnie związana z jego osobą. W filmie będziemy mieli okazję słyszeć fragmenty jego poematu, a także podziwiać architekturę i dzieła sztuki.

 

Pozostałe filmy nakręcone w Toskanii:

„Gladiator”, „Hannibal”, „Ukryte pragnienia”, „Zmierzch”, „Zapiski z Toskanii”, „Coś pięknego”, „Osiem i pół”, „Romeo i Julia” (1968), „Brat słońce, siostra księżyc”, „Obsesja” (1976), „Nostalgia” (1983), „Pokój z widokiem” (1985), „Wiele hałasu o nic” (1993), „Angielski pacjent”, „Portret damy”, „Herbatka z Mussolinim”, „Sen nocy letniej” (1999), „Ostatnie lato” (2000), „Nasze najlepsze lata”, „Cud w wiosce Santa Anna”, „Quantum of Solace”, „Letnie gry i zabawy”

 

Może Cię również zainteresować: