Tłusty Czwartek to tradycyjna chrześcijańska uczta, która ma miejsce w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W Polsce tego dnia tradycyjnie sięgamy po pączki i raczej większość zdecyduje się zjeść przynajmniej jednego. A jak to wygląda w innych krajach?

Grecja

Grecy nie obchodzą Tłustego Czwartku, ale świętują Tsiknopempti, czyli „czwartek pachnący mięsem”. My wcinamy pączki, a Grecy mogą zjeść tyle mięsa, ile tylko chcą. Spożywanie mięsa tego dnia to sprawa kluczowa, ale towarzyszy mu huczna zabawa. Organizowane są przyjęcia karnawałowe oraz spotkania towarzyskie, na których może zabraknąć grillowania. Tsiknopempti, podobnie jak nasz Tłusty Czwartek, jest świętem ruchomym i wypada w drugim tygodniu greckiego karnawału.

Hiszpania

W Hiszpanii Tłusty Czwartek to pierwszy dzień karnawału, który nazywany jest Dijous Gras (z katalońskiego) lub Jueves Ladero (z hiszpańskiego).  Właśnie wtedy mają miejsce ceremonia oraz parada, które rozpoczynają karnawałową zabawę trwającą aż do wtorku. Najhuczniej świętuje się w Barcelonie, ale w innych rejonach Hiszpanii także można liczyć na dobrą zabawę.

Węgry

Na Węgrzech odpowiednik Tłustego Czwartku nazywany jest Torkos Csütörtök. Poświęcony jest on jedzeniu, a ludzie spotykają się ze sobą w domach, kawiarniach lub restauracjach na ostatnią ucztę przed Wielkim Postem. W tym dniu Węgrzy zjadają ogromne ilości słodyczy, ciast oraz innych produktów spożywczych, które przez najbliższe dni będą ograniczać lub unikać.

Włochy

maski karnawałowe

We Włoszech Tłusty Czwartek stanowi punkt kulminacyjny karnawału. To właśnie tego dnia odbywają się główne uroczystości we włoskich miastach. Atrakcje, na które można trafić są zależne od regionu. Oczywiście, w Tłusty Czwartek nie braknie też smakołyków. We Włoszech największą popularnością cieszą się castagnole (włoskie pączki) oraz crostoli (włoskie chrusty).

USA

Tradycyjnie w Stanach Zjednoczonych ostatni dzień karnawału obchodzi się we wtorek (Mardi Grass), kiedy to odbywają się huczne zabawy. Jednak w rejonach, w których mieszka dużo Polaków obchodzony jest również Tłusty Czwartek znany też pod nazwą Pączki Day. Wtedy ogromną popularnością cieszą tradycyjne, polskie pączki. Są też rejony, w których stara się łączyć tradycje Pączki Day oraz Mardi Grass.

 

W wielu państwach na świecie, podobnie jak w USA, zamiast Tłustego Czwartku hucznie obchodzi się wtorek przed środą popielcową.

Może Cię również zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *