Jesień zaczęła się na dobre, a to wiele osób wpędza w ponury nastrój. Dobrym sposobem na poprawę humoru jest jesienny wyjazd w dobrej cenie. Biura podróży oferują niezwykle atrakcyjne ceny, ale samodzielnie zorganizowany wyjazd może być o wiele ciekawszą przygodą. Trzeba tylko znaleźć tanie bilety i zakwaterowanie, a potem można ruszać w niezwykłą podróż. W końcu nikt nie chce wydawać fortuny, ale nie każdy chce spać w spartańskich warunkach. Jak jednak szukać tanich noclegów?

Zacznij od wyboru odpowiedniej lokalizacji

Zanim przejdziemy do poszukiwania noclegu, warto dobrze poznać topografię miasta, w którym zamierzamy się zatrzymać. Niestety czasami tani nocleg może znajdować się w takiej lokalizacji, w której przybędzie nam mnóstwo dodatkowych kosztów lub utrudniającej zwiedzanie. Oczywiście najlepszą miejscem wydaje się centrum miasta, ale tam z reguły obiekty są drogie, szczególnie w dużych miastach. Jednak czasami trafiają się niezwykłe okazje i możemy znaleźć hotel w centrum mieszczący się w naszym budżecie. Natomiast w mniejszych miastach bardzo często trafiają się noclegi w atrakcyjnych cenach w obrębie starówki. Jednak jeśli obiekty w centrum przekraczają nasz budżet, to co wtedy robić? Warto się zastanowić, czy zamierzamy pozostać w jednym miejscu, czy zwiedzać też okolice. W pierwszym przypadku należy szukać tanich noclegów w pobliżu linii metra lub w części miasta bardzo dobrze skomunikowanej z centrum. To pozwoli nam oszczędzić mnóstwo czasu przy przemieszczaniu się. Natomiast osoby, które planują wybrać się również do innych miejscowości, powinny szukać noclegu blisko dworców. Warto też upewnić się, że w pobliżu lokalizacji, którą wybieramy znajdują się również sklepy spożywcze – w końcu też mogą nam być czasem potrzebne.

Sprawdzaj opinie, ale traktuj je z dystansem!

Większość portali rezerwacyjnych, a także innych stron, na których można szukać tanich noclegów mają możliwość wystawiania opinii. Takie oceny pomogą nam wybrać odpowiedni dla nas obiekt, ale warto do nich podejść z odpowiednim dystansem. Przede wszystkim nie warto skupiać się na samych ocenach – w końcu niektórzy mogą kliknąć dowolną liczbę, aby tylko ją wystawić. Najbardziej przydatne będą te opinie, które zawierają konkrety. Wówczas możemy się przekonać, czy powód, dla którego ktoś zaniżył ocenę, jest dla nas równie istotny. Zdarza się też, że ktoś wystawia niską ocenę dla obiektu, ponieważ oczekiwał znacznie wyższego standardu niż wskazuje na to cena. Dlatego warto przeczytać przynajmniej kilka opinii, aby się przekonać, czy oceniający mieli podobne do nas oczekiwania. Warto też pamiętać, że im więcej ocen, tym lepiej, ponieważ zwiększa się szansa, że obiekt faktycznie się stara. W dodatku możemy porównać oceny z portalu, na którym rezerwujemy z ocenami dostępnymi w innych miejscach w sieci.

Booking.com najpopularniejsza strona rezerwacyjna – czy warto z niej korzystać?

Nadal wśród stron rezerwacyjnych króluje booking.com. Każdy, kto decyduje się szukać tanich noclegów doskonale ją zna. Jednak czy faktycznie jest ona taka świetna? Oczywiście booking.com ma swoje plusy i minusy. Na początku byłam nią zachwycona, niestety teraz częściej poznaję jej słabe strony. Kontakt z Biurem Obsługi Klienta trwa tygodniami, a zdarzyło mi się nie dostać odpowiedzi na skargę. Booking obiecuje też, że jeśli na innej stronie znajdziemy atrakcyjniejszą cenę, to zwróci nam różnicę. Przed wyjazdem do Mediolanu mi się udało, ale nie pomyślała o zrobieniu screena. Na odpowiedź z booking musiałam czekać kilka tygodni, a wówczas cena na innej stronie uległa zmianie i nie udało mi się uzyskać zwrotu w różnicy. Dlatego warto robić screnny, jeżeli zamierzamy zgłaszać niższą cenę noclegu na innych stronach. Jednak mimo tych wad, nadal regularnie korzystam z bookingu. Przede wszystkim zalogowani użytkownicy mogą liczyć na liczne zniżki. W dodatku na bookingu nadal udaje się znaleźć małe perełki – czyli noclegi o wysokim standardzie w atrakcyjnych cenach.

Socialtraveling – ciekawa alternatywa dla hoteli

W wielu miejscach zdecydowanie lepszym miejscem na nocleg niż hotel okazują się apartamenty lub miejsca w różnych mieszkaniach. Dzięki temu na wyjeździe chociaż chwilowo możemy się poczuć jak mieszkaniec, a nie turysta. Dlatego socialtraveling cieszy się coraz większą popularnością, a najbardziej znaną stroną oferującą tego typu noclegi jest airbnb.com. Na stronie można znaleźć nie tylko noclegi w korzystnych cenach, ale też inne atrakcje dostępne w danym rejonie. W dodatku możemy uzyskać różne zniżki, jeżeli zaprosimy znajomych. Jeżeli chcecie uzyskać 100 zł zniżki na pierwszą rezerwację, wystarczy, że klikniecie w ten link polecający. Niektórzy mają wątpliwości, czy to bezpieczna opcja. Nie ma jednak powodu do obaw – wystarczy tylko dokładnie czytać opis i opinie, a wszystkie transakcje wykonywać przez serwis.

Widok z okna Appartamento in centro storico bari

Couchsurfing – najpopularniejszy sposób na darmowy nocleg

Coraz większą popularnością cieszy się couchsurfing, który stanowi doskonały sposób na darmowy nocleg. W tym przypadku wystarczy wejść na odpowiednią stronę, założyć profil i szukać osób, które oferują nocleg w wybranym przez nas miejscu. Taka opcja noclegu ma swoich zwolenników i przeciwników. Do niewątpliwych atutów tego rozwiązanie należy oczywiście brak opłat, a to ucieszy wielu oszczędnych turystów. Kolejną zaletą jest możliwość poznania nowych osób i spojrzenia na turystyczne destynacje okiem lokalsa. To może umożliwić zupełnie nietypowe zwiedzanie. Taka opcja ma też swoje wady – w końcu nigdy nie mamy pewności, do kogo trafimy, a z tym może być różnie. Dlatego sama jeszcze nie korzystałam z tej metody i nic nie wskazuje na to, abym szybko się skusiła. Jednak takie strony mają wiele poziomów weryfikacji, a osoby goszczące często są podróżnikami, więc warto sprawdzić tę metodę. W takiej sytuacji należy szukać osób, które mają dokładnie wypełniony profil i mają dużo opinii. W ten sposób najłatwiej będzie ocenić, czy to odpowiednia osoba.

Korzystaj z różnych stron

Nie ma jednej recepty, która pomoże nam szukać tanich noclegów. Na początku jednak musimy dokładnie określić nasze oczekiwania. Następnie najlepiej korzystać z różnych źródeł w czasie jego poszukiwania i porównywać ceny oraz warunki oferty. Doskonale sprawdzą się porównywarki cen typu trivago oraz hotelscombined. Jeżeli zwykle szukamy noclegu na booking, to warto zajrzeć na inne strony takie, jak hrs.com czy hotels.com, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie znajdziemy hotelu w atrakcyjniejszej cenie. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie groupona, czy pojawiła się jakaś ciekawa oferta w rejonie, do którego się wybieramy. Na koniec trzeba pamiętać, aby wszystko dokładnie sprawdzać, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Poszukiwanie tanich noclegów może zająć trochę czasu, ale naprawdę warto.

Może Cię również zainteresować:

2 komentarze

  1. W punkt! Nie wiedzieć czemu wciąż panuje mylne przekonanie, że wyjazdy a zwłaszcza za granicę muszą dużo kosztować. Wiele zależy od daty, lokalizacji i nas samych. Czasem niestety zapominamy o rzeczywistym celu podróży. Organizując kilkudniowy wyjazd do Madrytu czy Wenecji, raczej nie nastawiamy się na spędzanie czasu w hotelowym pokoju. A tanich i czystych miejsc na pewno nie zabraknie!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *