Syrakuzy okazały się moim ulubionym sycylijskim miasteczkiem! Nie były tak malownicze jak Taormina, ani tak rozrywkowe jak Katania, ale miały coś w sobie, co sprawiło, że trudno byłoby go nie pokochać. Największą ich zaletą była duża różnorodność! W końcu Syrakuzy to nie tylko smaczne jedzenie, plaże i wąskie, urokliwe uliczki. To przecież ojczyzna Archimedesa, więc nie brakuje tam też miejsc, w których można się poczuć jak w Grecji.

Kościół św. Jana

Kilka słów o Syrakuzach!

To sycylijskie miasteczko zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Często odwiedzają ją miłośnicy przepięknych krajobrazów, a także pasjonaci historii. Wiele osób decyduje się na jednodniową wycieczkę do Syrakuz w czasie pobytu na Sycylii, ale moim zdaniem warto spędzić tam nieco więcej czasu. Sama byłam tam niecałe 3 dni, o czym już wspominałam we wpisie o wyjeździe na Sycylię. To był wystarczający czas, żeby zobaczyć najważniejsze obiekty w mieście. Jednak gdybym spędziła tam nieco więcej czasu, to na pewno bym się nie nudziła.

Syrakuzy

Miasto powstało jako antyczna kolonia greckich Dorów z Koryntu. Syrakuzy początkowo obejmowały one jedynie wyspę Ortigię – jedną z głównych atrakcji miasta, ale szybko zaczęły się rozrastać.  W swoim czasie były uważane za najpiękniejsze, najbogatsze i najludniejsze miasto na Sycylii. To właśnie w tym mieście urodził się i mieszkał Archimedes – słynny grecki filozof, matematyk i fizyk. Obecnie w mieście znajduje się jego pomnik, a na Placu Archimedesa znajduje się fontanna Artemidy.

Pomnik Archimedesa Pomnik Archimedesa

Z Syrakuzami związani są też Epicharm (komediopisarz, filozof), Moschus (poeta), Teokryt (poeta) oraz papież Stefan IV. W mieście gościli również inni wybitni Grecy, m.in. Platon, Ajschylos i Pindar. Natomiast patronką miasta jest święta Łucja z Syrakuz.

Syrakuzy

Syrakuzy – atrakcje miasta

Jak już wspomniałam, Syrakuzy są bardzo różnorodnym miastem, w którym znajduje się mnóstwo atrakcji. Umieszczone są one w różnych częściach miasta, więc trzeba się przygotować, że czeka nas trochę spacerowania. Jest też rozwiązanie dla bardziej leniwych turystów, czyli autobusy turystyczne (citybysee), które ułatwią przemieszczanie się po mieście. Niestety komunikacja miejska w Syrakuzach nie pomoże nam w zwiedzaniu. A oto najważniejsze atrakcje miasta, które warto zobaczyć:

Ortygia (Ortigia)

To właśnie tam większość turystów kieruje swoje pierwsze kroki. Jest to wyspa, stanowiąca Stare Miasto Syrakuz, połączona z resztą miasta zaledwie trzema mostami. Architektura Ortigi jest typowa dla Włoch – można tam trafić na wiele urokliwych, wąskich uliczek, nie brakuje też interesujących placów. To tam też znajdują się jedne z ważniejszych zabytków Syrakuz. W czasie pobytu w tej miejscowości warto wybrać się na spacer po Ortydze i odkryć najciekawsze dla nas uliczki. Jednak nie powinniśmy się ograniczać tylko do zwiedzania tej części miasta, bowiem w Syrakuzach znajduje się o wiele więcej atrakcji.

Więcej o Ortydze przeczytacie tutaj.

Ortyga

Plac Archimedesa, Syrakuzy

Ortyga Ortyga Ortyga Ortyga

Ortyga Katedra św. Łucji Ortyga

Park Archeologiczny

Park Archeologiczny to jedna z największych atrakcji Syrakuz. Na jego zwiedzanie warto poświęcić kilka godzin, aby dokładnie obejrzeć wszystkie obiekty. Największą popularnością cieszą się oczywiście Teatr Grecki oraz Ucho Dionizosa, czyli szczelina skalna charakteryzująca się niezwykłą akustyką. To właśnie ona sprawia, że turyści spędzają mnóstwo czasu w tym miejscu, aby posłuchać niesamowitego echa. Bilet do Parku Archeologicznego kosztuje 10 euro, ale naprawdę warto wydać tę kwotę. Można też kupić bilet łączony do Parku i Muzeum Archeologicznego, który jest tańszy niż 2 osobne bilety.

Na temat Parku Archeologicznego więcej przeczytacie tutaj.

Teatr Grecki w Syrakuzach Teatr Grecki w Syrakuzach Ucho Dionizosa Ucho Dionizosa

Muzeum Archeologiczne, Syrakuzy

Kamieniołomy Kapucynów

To nieco rzadziej odwiedzana część miasta! Latomia dei Cappucini to jedne z najstarszych kamieniołomów w mieście, a ich nazwa nawiązuje do Zakonu Kapucynów, do których kiedyś należał ten teren. Koszt wejścia na ich teren to 5 euro. W czasie mojej wizyty kamieniołomy były zamknięte, ale udało mi się zrobić kilka zdjęć z zewnątrz oraz okolicznych terenów.

Kamieniołomy Kapucynów Kamieniołomy Kapucynów

Latomia Latomia Latomia Latomia Latomia

Monumento Ai Caduti i okoliczne wybrzeże

Ten rejon jest chyba najmniej popularny wśród turystów przebywających w Syrakuzach, a szkoda. Obiekt znajduje się naprzeciwko kamieniołomów Kapucynów. Sam pomnik jest ciekawy, ale nie robi ogromnego wrażenia. Natomiast wybrzeże jest niezwykle piękne i świetnie nadaje się na spacery lub odpoczynek. Na pewno będziemy mieć zapewnione niesamowite widoki, więc warto się tam wybrać.

Monumento Ai Caduti Monumento Ai Caduti Monumento Ai Caduti Monumento Ai Caduti Wybrzeże Syrakuzy Wybrzeże Syrakuzy Wybrzeże Syrakuzy Wybrzeże Syrakuzy Wybrzeże Syrakuzy Wybrzeże Syrakuzy Wybrzeże Syrakuzy Wybrzeże Syrakuzy

Katakumby św. Jana

Syrakuzy słynną też z katakumb, a na ich zwiedzanie można poświęcić nieco więcej czasu. Mi niestety nie udało się odwiedzić środku żadnych z nich, ale przynajmniej podziwiałam budynki z zewnątrz. Katakumby św. Jana znajdują obok dawnego kościoła św. Jana, który kilkakrotnie uległ zniszczeniom, więc władze miasta nie zdecydowały się na kolejne odbudowy. Obecnie pozostały tylko ruiny, które tworzą ciekawy zabytek w bardziej nowoczesnej części miasta.

Kościół św. Jana Kościół św. Jana Kościół św. Jana Kościół św. Jana Kościół św. Jana

 

Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej (Santuario Madonna delle Lacrime)

Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej z pewnością wyróżnia się na tle innych znanych nam świątyń. Znajduje się w pobliżu katakumb św. Jana i razem tworzą ciekawą kompozycję nowoczesności z zabytkowym budownictwem. Sanktuarium zostało wybudowane w 1953 roku w celu upamiętnienia cudu – Antonina Lucia Giusto straciła wzrok na kilka godzin, a po jego odzyskaniu zobaczyła figurkę Maryi z której oczu ciekły łzy. Oddano je do badania, które wykazało, że są łzy ludzkie. W środku znajdują się też krypty, ale nie zawsze są otwarte dla zwiedzających. Jednak w czasie zwiedzania Syrakuz warto zajrzeć do środku i zobaczyć na własne oczy niezwykłą architekturę świątyni. 

Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej

Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej

Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej

Syrakuzy – informacje praktyczne

  • Do Syrakuz można bez problemu dojechać z lotniska w Katanii oraz innych sycylijskich miasteczek. Za bilet autobusowy z lotniska do Syrakuz zapłaciłam 5.70 euro, z Syrakuz do centrum Katanii 6.20 euro. Wszystkie autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego, ale też zatrzymują się na kilku przystankach w innych częściach miasta. W Syrakuzach znajduje się też dworzec kolejowy.
  • Komunikacja miejska w czasie mojej wizyty nie zdała egzaminy, potrzebne mi autobusy jeździły niezwykle rzadko albo nie przyjeżdżały w ogóle. Dlatego darowałam sobie jej lepsze rozszyfrowanie.
  • W Syrakuzach oczywiście obowiązuje sjesta i trzeba mieć do na względzie w porze obiadowej (udało mi się spotkać kilku Polaków, którzy narzekali, że lokale są zamknięte, więc może jeszcze nie każdy o tym wie). W poście o lokalach na Sycylii znajdziecie kilka takich, które znajdują się w Syrakuzach (link).
  • W Syrakuzach nocowałam w La Casa di Archimede, który mogę polecić, szczególnie dla osób, które chcą poczuć klimat codziennego życia małego, włoskiego miasteczka, ale ostrzegam trzeba się przygotować na trochę chodzenia. Z obiektu trzeba iść około 20 minut do Ortygi (starej części miasta) i tyle samo do Parku Archeologicznego. Z kolei bardzo blisko jest do dawnych kamieniołomów Latomia dei Cappuccini oraz moim zdaniem ładniejszej części wybrzeża. W mieszkanie znajduje się na parterze i jest w nim trochę ciemno, więc stanowi dobre miejsce na schronienie się przed kapryśną pogodą i odpoczynek po zwiedzaniu. Dłuższe przesiadywanie w nim może nie być komfortowe. Naprzeciwko znajduje się warsztat samochodowy, którego pracownicy są bardzo pomocni.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć z Syrakuz:

Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy Syrakuzy

Może Cię również zainteresować: