Alberobello to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych miejscowości w Apulii. Domki Trulli to najczęściej pojawiający się obrazek w Google, gdy szukamy informacji o tym rejonie. Nic dziwnego, te charakterystyczne budynki z pewnością wyróżniają na tle włoskiego krajobrazu i przyciągają wielu turystów.

Alberobello

Alberobello i domki Trulli

Apulia jeszcze nie jest tak popularnym rejonem wśród zagranicznych turystów jak inne części Włoch. Jednak zyskuje coraz większą popularność, a wszystko to za sprawą niezwykłych miejscowości. Jedną z nich jest Alberobello! Aż trudno uwierzyć, że najsłynniejsze domki w Apulii powstały po to, aby ich mieszkańcy mogli uniknąć płacenia podatków. Dawniej były one pobierane od solidnych murowanych domów. Dlatego pomysłowi mieszkańcy małe, okrągłe domki ze stożkowatym dachami. I tak budynki, które miały na celu uniknąć wydawania pieniędzy, teraz stały się doskonałym źródłem zarobku. Do Alberobello, gdzie zachowało się najwięcej tego typu budynków, przybywa każdego roku około milion turystów. W końcu to nie lada atrakcja przespacerować się uliczkami, które przypominają wioskę Smerfów. W dodatku w niektórych z nich znajdują się restauracje oraz pokoje do wynajęcia. Warto pamiętać, że domki Trulli zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Domki Trulli w Alberobello
Domki Trulli w Alberobello
Domki Trulli w Alberobello
Domki Trulli w Alberobello
Domki Trulli w Alberobello
Domki Trulli w Alberobello

Zwiedzanie Alberobello

Największą atrakcją Alberobello są oczywiście domki Trulli. Jednak nie widać ich od razu po opuszczeniu pociągu, ale jeśli udamy się w stronę miasteczka szybko pojawią się pierwsze charakterystyczne budynki. W pierwszej chwili trochę się rozczarowałam, ponieważ nie robią domki Trulli wkomponowane w zwykłą architekturę nie robią takie wrażenie.

Alberobello

Na szczęście dalej jest coraz lepiej i po kilku minutach spaceru dochodzimy do miejsca, gdzie rozciąga się ogromne skupisko niezwykłych domków w dzielnicy Rione Monti. Jednak zanim do niej zejdziemy, warto zatrzymać się obok niewielkiego kościółka Santa Lucia, gdzie znajduje się taras widokowy.

Kościół Santa Lucia
Kościół Santa Lucia w Alberobello
Widok z tarasu w Alberobello
Panorama z tarasu widokowego

Po zobaczeniu panoramy nie pozostaje nam już nic innego, jak rozpocząć zwiedzanie tej niezwykłej krainy. Warto zajrzeć w różne uliczki, a z pewnością każdy znajdzie miejsca, które mu się spodobają.

Domki Trulli w Alberobello

Alberobello

Domki Trulli w Alberobello

Przy ulicy via Monte Pertica na samym końcu osiedla bajkowych domków znajduje się kościół Sant’Antonio di Padova, do którego koniecznie trzeba zajrzeć, ponieważ to jedyna tego typu świątynia.

kościół Sant’Antonio di Padova
Kościół Sant’Antonio di Padova

kościół Sant’Antonio di Padova kościół Sant’Antonio di Padova kościół Sant’Antonio di Padova kościół Sant’Antonio di Padova

W Alberobello znajduje się jeszcze jeden piękny budynek, którym jest Bazylika Papieska św. Kosmy i Damiana. Nie byłam w środku, ale z tego, co czytałam jej wnętrze nie robi takiego wrażenia. Jednak zdecydowanie warto ją obejrzeć z zewnątrz.

Bazylika Papieska św. Kosmy i Damiana
Bazylika Papieska św. Kosmy i Damiana

Jak dojechać do Alberobello?

Najbliższym miastem z lotniskiem jest oczywiście Bari. Z tego miasta do Alberobello dojedziemy pociągiem za 4.60 euro. Normalnie pociąg jedzie około półtorej godziny, ale trafiłam na modernizację torów. To sprawiło, że pociąg dojeżdżał tylko do Putignano, a tam trzeba było się przesiąść do zastępczego autobusu – to wydłużyło podróż o pół godziny. W okolicy Alberobello jest jeszcze kilka miejscowości, które warto odwiedzić: Putignano, Castellana Grotte, Martina Franca oraz Locorotondo. Ja wybrałam się do niewielkiego Locorotondo, do którego dojazd zajął zaledwie kilka minut, a bilet kosztował 1.10 euro.

 

Może Cię również zainteresować:

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *