Ostatnio znowu trochę zaniedbałam bloga, ale już się poprawiam. Tym razem post o mojej popołudniowej wycieczce do Krynicy-Zdrój, która odbyła się w zeszły piątek, gdy była jeszcze ładna pogoda.

Krynica-Zdrój bywa określana „Perłą Polskich Uzdrowisk” i od wielu lat przyciąga mnóstwo turystów. Jej główną atrakcją są liczne pijalnie oraz przepiękny Park Zdrojowy, który o każdej porze roku nabiera nowego charakteru. Mi osobiście Krynica kojarzy się dzieciństwem i wakacjami, ponieważ co roku w tym okresie jeździłam tam na jednodniową wycieczkę. Jednak do miasta można wybrać się na dłużej i wybrać się na wycieczkę w góry, zwiedzać okoliczne miejscowości lub po prostu spacerować po parkach albo deptakiem krynickim. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, ponieważ może chłodniej niż w innych częściach Polski. Do Krynicy dojedziemy samochodem, pociągiem albo autobusem. Warto szukać promocji w PolskimBusie, bo wtedy mamy szansę na wyjątkowo tani dojazd.

Do Krynicy dotarłam koło 15 i trafiłam na korki przy wjeździe do miasta, więc wysiadłam trochę wcześniej. Dobrze się stało, bo do centrum musiałam iść tylko 10 minut, a ominęłabym dwa pomniki.

Pomnik Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój
Najpopularniejszy gwiazdor scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego zajmuje ważne miejsce w sercach mieszkańców Krynicy. W okresie międzywojennym wybudował tam hotel Willa „Patria”, który był scenerią kilku filmów. W Krynicy-Zdrój odbywa się też coroczny Festiwal im. Jana Kiepury.

 

Pomnik obrońców zwycięstwa
Pomnik „Obrońców-Zwycięstwa” powstał w 1986 roku. Powodem jego powstania była 40 rocznica zakończenia wybuchu II wojny światowej.

Kawałek dalej mija się ośrodek sanatoryjno-wypoczynkowy, w którym nocował nawet Karol Wojtyła (późniejszy Jan Paweł II) w czasie swych górskich wycieczek w tym rejonie.

Lwigród

Kolejne są Nowe Łazienki Mineralne, czyli Szpital Uzdrowiskowy.

Nowe Łazienki Mineralne

W końcu docieram do centrum miasta. Swoją zwiedzania po Krynicy-Zdrój zaczynam od Góry Parkowej. Na początku planowałam wyjechać kolejką, a zejść przez Park Zdrojowy. Jednak przy kasie zobaczyłam samych emerytów i postanowiłam w obie strony udać się pieszo. Gdyby ktoś się zdecydował na jazdę kolejką to bilet w dwie strony kosztuje 16 zł, a w jedną 11 zł, ulgowe są za 13 i 8 zł.

Krynica-Zdrój Kasa na Górę Parkową

Kolejka na górę parkową, Krynica Zdrój Kolejka na górę parkową, Krynica Zdrój

 

 

 

 

 

 

 

Na Górę Parkową przez Park Zdrojowy

Wejście na Górę Parkową przez Park Zdrojowy zajęło ok. 40 minut. Po drodze można było zobaczyć wiele ciekawych rzeczy.

Park Zdrojowy, Krynica-Zdrój

Staw z kaczkami, Krynica-Zdrój

Jeleń w Parku Zdrojowym, Krynica Zdrój

Tryptyk historia szlaków papieskich umieszczony w Parku Zdrojowym, Krynica-Zdrój
Tryptyk historia szlaków papieskich umieszczony w Parku Zdrojowym
Statua Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów w Krynicy-Zdrój
Statua Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów

Staw w Parku Zdrojowym, Krynica-Zdrój

Altana Michasiowa w Parku Zdrojowym, Krynica-Zdrój

W drodze na Górę Parkową możemy też trochę poćwiczyć, dzięki ścieżce zdrowia 🙂

Ścieżka zdrowia w Krynicy Zdrój

W końcu dotarłam na Górę Parkową, z której można podziwiać widoki, a także coś zjeść lub skorzystać z kilku atrakcji, czyli parku linowego lub „Rajskich ślizgawek”.

Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój

Widok z Góry Parkowej w Krynicy-Zdrój

Widok z Góry Parkowej z Krynicy-Zdrój

Po zejściu z Góry Parkowej dotarłam do Kościółka Przemienienia Pańskiego, czyli najstarszego kościoła zdrojowego zbudowanego w 1863 roku. Często nazywa się go też kościołem parkowym lub kaplicą na „Dietlówce”. Obok budynku znajduje się krzyż z 1910 roku upamiętniający bitwę pod Grunwaldem.

Spacer po centrum Krynicy-Zdrój

Następnie zeszłam koło kasy do kolejki na Górę Parkową i ruszyłam w stronę deptaku. Po drodze minęłam pomnik innego słynnego twórcy związanego z Krynicą, czyli Nikofora Krynickiego.

Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy Zdrój

W trakcie spaceru po deptaku mijałam pomnik jednego z najsłynniejszych polskich poetów, czyli Adama Mickiewicza.

Pomnik Adama Mickiewicza w Krynicy-Zdrój

Kawiarnia w Krynicy-Zdrój

Deptak krynicki w Krynicy-Zdrój

Deptak krynicki w Krynicy-Zdrój

Nowy dom zdrojowy

 

Pijalnia "Czekolada i Zdrój"
W Krynicy-Zdrój napijemy się nie tylko wody mineralnej, warto też wstąpić do Pijalni „Czekolada i Zdrój” na przepyszną czekoladę. Dla osób, które nie lubią słodkich napojów polecam tę z dodatkiem malin. Słodycz czekolady i lekki posmak tych owoców tworzy świetne połączenie 🙂

Plac przy pijalni w Krynicy-Zdrój

Pijalnia Główna w Krynicy Zdrój
Pijalnia Główna

Fontanna w Krynicy-Zdrój

Spacer po Krynicy-Zdrój

Spacer po Krynicy-Zdrój

Spacer po Krynicy-Zdrój

Może Cię również zainteresować:

7 komentarzy

  1. Gdy dzieci były małe w każde wakacje jechałam z nimi do Krynicy jechaliśmy pociągiem lub samochodem chociaż wycieczki pociągiem sprawiały nam więcej frajdy.Pozniej był spacer, wjazd na górę parkową korzystanie z atrakcji opalanie i później chodziliśmy z gory podziwiajac rozne atrakcje pokszane na zdjech .mile łe wspominam te wycieczki muszę się kiedyś wybrać tylko teraz dzieci już wyrosly i musze eybrac sie x koleżanka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *