Park Archeologiczny to niezwykle często odwiedzane przez turystów miejsce. Liczba i znaczenie zabytków, które można znaleźć na jego terenie sprawia, że uznawany jest za jeden z najważniejszych tego typu obszarów na terenie całego Morza Śródziemnego. Kompleks położony północno-zachodniej części współczesnych Syrakuz to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Na wizytę warto przeznaczyć co najmniej godzinę, aby mieć pewność, że zdążymy zobaczyć wszystkie atrakcje.
Park Archeologiczny – informacje ogólne
Wstęp do Parku Archeologicznego niestety jest płatny, ale warto odłożyć pieniądze na ten cel. Bilet normalny kosztuje 10 euro, a ulgowy 5 euro (można też kupić bilet łączony do Parku i Muzeum Archeologicznego za 13.50 euro).
Warto też pamiętać, że we Włoszech w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do wszystkich muzeów jest bezpłatny.
Park Archeologiczny jest otwarty codziennie w godzinach 9.00-18.00. Jednak kasy biletowe najczęściej zamykane są godzinę wcześniej.
Po parku należy spacerować wyznaczonymi ścieżkami i trzeba liczyć się z tym, że część z nich może być zamknięta po obfitych opadach deszczu. Trzeba też pamiętać, że z powodu kiepskich warunków pogodowych, danego dnia może on się okazać zamknięty. Tak było w moim przypadku. Pierwszego dnia pobytu w Syrakuzach pojawiały się gwałtowne i niespodziewane ulewy oraz wichury. To mogłoby stanowić zagrożenie dla turystów, więc park był zamknięty. Jednak wykorzystałam okazję, że byłam już w tej okolicy i wybrałam się na spacer wokół tego terenu, a dzięki temu udało mi się zrobić zdjęcia kilku miejsc, których nie miałam okazji zobaczyć w czasie zwiedzania. Dlatego nawet jeśli pogoda dopisze, to warto się również wybrać na spacer wokół parku i odkryć go nieco od innej strony.
Park Archeologiczny – najważniejsze obiekty
Teatr Grecki
Teatr Grecki z pewnością zrobi wrażenie na wielu turystach. W końcu to największy taki obiekt na Sycylii i jeden z największych na świecie. W czasach jego świetności w rzędach, wykutych w skale, mogło zasiąść cztery tysiące widzów. Obecnie niestety nie można po nich chodzić. Jednak oznaczenia są na tyle słabe, że prawie udało się mi się zrobić zdjęcie, jak siedzę na stopniach. Niestety w ostatniej chwili pojawił się jeden z pracowników, który zwrócił uwagę, że tak nie można robić. Na przestrzeni wielu lat teatr był systematycznie rozbierany, a materiał zużyto na budowę hiszpańskich fortyfikacji w Ortydze. Jednak nadal prezentuje się imponująco, a z jego górnej części roztacza się piękny widok.
Tuż za trybunami teatru znajduje się Grotta del Ninfeo, a w niej basen, który jest zasilany wodą z greckiego akweduktu.
Amfiteatr rzymski
Amfiteatr rzymski zachował się w zdecydowanie gorszym stanie niż Teatr Grecki. Mimo to warto go odwiedzić w czasie wizyty w Parku Archeologicznym. Obecnie pozostały jedynie ruiny fundamentów i trybun oraz boczne wejścia. Niestety nie ma możliwości wejścia na środek areny, a ruiny można podziwiać jedynie z trybun.
Dawne kamieniołomy
Znaczna część Parku Archeologicznego znajduje się na terenie dawnych kamieniołomów. Na przestrzeni lat przemieniły się one w zaciszne ogrody, w których można spotkać bujną roślinność. Wiele roślin porasta wapienne skały, a całość prezentuje się bardzo ciekawie. Spacer w tym rejonie może być przyjemną ucieczką od zgiełku miasta, szczególnie jeśli trafimy na niewielu turystów. Na terenie dawnych kamieniołomów znajdują się też dwie słynne jaskinie: Ucho Dionizosa oraz Grota Powroźników.
Ucho Dionizosa
Ucho Dionizosa to miejsce, które stanowi interesującą rozrywkę dla turystów. Można być pewnym, że w jego okolicy usłyszy się wiele krzyków. Wszystko ze względu na akustyczne możliwości jaskini, w której doskonale roznosi się echo. W trakcie wizyty moja koleżanka nagrała, jak jej tłumaczę, że ja wyjdę, a ona niech coś krzyknie. Niestety nie wiedziałam o tym nagraniu, a ona nie przekazała mi telefonu, więc nie nagrało się, jak świetnie niósł się dźwięk. Później zebrało się więcej ludzi i nie powtórzyłyśmy tego eksperymentu. Jednak muszę przyznać, że to ciekawe przeżycie usłyszeć swoje imię niosące się ze słynnej jaskini.
Grota Powroźników
Grota Powroźników to druga z kolei najbardziej znana jaskinia w Parku Archeologicznym. Podobnie jak Ucho Dionizosa znajduje się ona na terenie dawnych kamieniołomów. Niestety jaskinia została zalana i obecnie można ją podziwiać jedynie z zewnątrz.
Na koniec jeszcze kilka zdjęć: