Ostatnio pisałam o Morysinie, który znajduje się naprzeciwko Pałacu i Ogrodu w Wilanowie. Przy okazji przypomniało mi się, że nigdy nie pisałam o tym jednym z najpiękniejszych zabytków Warszawy. Być może dlatego, że sama miała okazję odwiedzić kilka razy i trochę kojarzy mi się ze zwykłym, ale pięknym miejscem do spacerów.

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie bywa nazywany polskim Wersalem – niestety w stolicy Francji jeszcze nie byłam, więc nie wiem, czy te porównania są trafione. Jednak z pewnością to miejsce warto odwiedzić w czasie wizyty w Warszawie. Niestety Wilanów często jest pomijany przez turystów ze względu na dość dużą odległość od innych popularnych obiektów w stolicy. Tak naprawdę od niezwykle popularnych Łazienek Królewskich dzieli go zaledwie 20 minut drogi bezpośrednim autobusem. Natomiast architektura letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego robi wrażenie i szkoda byłoby jej nie zobaczyć.Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie

[ngg src=”galleries” ids=”12″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”4″ ajax_pagination=”0″]

Pałac w Wilanowie został udostępniony dla zwiedzających w 1962 roku, a w 2004 przeprowadzono jego renowacje. Na przestrzeni lat jego właściciele rozbudowywali rezydencję i wprowadzali zmiany zgodne z ówczesnymi trendami. Jednak pałac zachował swój oryginalny charakter i wiernie oddaje pamięć o pierwszym właścicielu – królu Janie III. Sama miałam okazję kilka razy go odwiedzić jeszcze przed założeniem bloga, więc moja galeria jest trochę uboga, ale udało mi się znaleźć kilka ciekawych zdjęć. W trakcie zwiedzania pałacu możemy zobaczyć meble z epoki, cenne obrazy oraz rzeźby. Taki spacer pozwoli nam się przekonać, jak kiedyś toczyło się życie w jego murach. Dlatego na jego zwiedzanie warto poświęcić ok. 2 godzin.

[ngg src=”galleries” ids=”13″ display=”basic_thumbnail” number_of_columns=”4″]

Ogród w Wilanowie

Ogród w Wilanowie

Ogród w Wilanowie (Park Wilanowski) miałam okazję odwiedzić więcej razy niż Pałac. To nie tylko godna uwagi atrakcja turystyczna, ale też ciekawe miejsce na spacery. Niestety wstęp do ogrodu jest płatny, więc nie będą one zbyt częste. Jednak 5 zł to niewielki majątek, a w czwartki jest wstęp bezpłatny. O Parku w Wilanowie miałam okazję już pisać przy okazji świątecznej wizyty w Królewskim Ogrodzie Świateł.  Ten pomysł to świetny sposób na wykorzystanie jego uroku w zimowych miesiącach. Jednak warto pamiętać, że wiosną i latem również można podziwiać jego piękno.

Ogród w Wilanowie

Ogród w Wilanowie Ogród w Wilanowie

Ogród w Wilanowie - Oranżeria

 

Ogród w Wilanowie składa się z kilku części, a większość turystów spaceruje jedynie w okolicach pałacu, przez co omija wiele ciekawych miejsc. W czasach Sobieskiego jego teren był zdecydowanie mniejszy, dopiero kolejni właściciele stopniowo go powiększali. W skład Ogrodu w Wilanowie wchodzą Ogród Północny, Ogród barokowy podzielony na dwa tarasy, Ogród Różany, dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy oraz Ogród Oranżerii. Natomiast po drugiej stronie Jeziora Wilanowskiego znajduje się opisywany przeze mnie ostatnio Morysin. Na terenie Parku Wilanowskiego, poza piękną roślinnością, można też podziwiać różne rzeźby, a także kilka ciekawych budynków.

Sarkofag Stanisława Kostki Potockiego

Ogród w Wilanowie

Neogotycki budynek stacji pomp

Ogród w Wilanowie

Ogród w Wilanowie

Informacje praktyczne:

Na zwiedzanie muzeum warto przeznaczyć kilka godzin, szczególnie gdy chcemy chcemy odwiedzić zarówno pałac, jak i park. Bilety można kupić w kasie lub online.  Warto pamiętać, że w czwartki muzeum można zwiedzać bezpłatnie, ale nie dotyczy to trasy II i wystaw czasowych. Natomiast osoby w wieku 7-16 lat codziennie mogą kupić bilet do pałacu (trasa I) i parku za 1 zł. Obecnie trwają prace remontowe, więc turyści nie zobaczą pierwszego piętra pałacu.

Może Cię również zainteresować: