Do Neapolu wybierałam się pełna obaw. W końcu o tym mieście słyszy się mnóstwo złego. Nie tylko opinie w internecie były nieprzychylne, ale też słyszałam negatywne komentarze od osób, które już były w Neapolu. Z pewnością do wielu z Was dotarły informacje, że miastem rządzi mafia, że kradną, że wszędzie leżą śmieci, że jest brzydko. Oczywiście nie brakowało też pozytywnych komentarzy, głównie o smacznej pizzy i urokach Zatoki Neapolitańskiej. Jednak te negatywne opinie znacznie częściej się pojawiają i niestety trzeba przyznać, że miasto jest trochę zaniedbane. Warto się jednak postarać i odkryć jego urok. A co trzeba zobaczyć w Neapolu?

Punkty widokowe

Warto pamiętać, że Neapol to miasto położone tarasowo. Dzięki temu z wielu miejsc możemy liczyć na malownicze widoki na całą zatokę. Punkty widokowe to chyba najważniejsze atrakcje tego miasta. Do wyżej położonych części Neapolu można się dostać kolejką funicolare. Dla turystów najważniejsza linia to Montesanto-Morghen, która dojeżdża najbliżej Zamku Sant’Elmo. Natomiast zdecydowanie ciekawszą stację ma linia Funicolare Centrale, która zatrzymuje się tylko trochę dalej, więc warto przejechać się obydwoma. Do zamku można również dotrzeć pieszo lub metrem (linia 1 – stacja Vanvitelli).

Zamek Sant’Elmo to moim zdaniem jeden z ważniejszych punktów do odwiedzenia podczas pobytu w Neapolu. Przed podróżą czytałam opinie, że nie warto wydawać 5 euro na bilet wstępu, ponieważ widok spod zamku jest ciekawszy niż jego zwiedzanie. Jednak warto dodać, że widok z murów fortecy jest znacznie piękniejszy niż z bezpłatnego tarasu widokowego.

Kolejnym miejscem, z którego można podziwiać Neapol jest droga prowadząca z lotniska do centrum miasta. Jeżeli nie macie więc ciężkiego bagażu i czas Wam na pozwala, to warto wybrać spacer zamiast jazdy autobusem/taksówką.

Na samo miasto, a nawet odległe góry w tle miałam również doskonały widok z mojego hotelu – Garden Napoli. Kolejną zaletą obiektu była bliskość dworca, a także metra, autobusu i tramwaju. Dlatego podaję link do hotelu, gdyby ktoś szukał dobrego noclegu.

Centrum Storico

Jednym z najważniejszych elementów włoskich miast jest oczywiście Centrum Storico. To na tym obszarze znajdują się najpiękniejsze uliczki i place. Stare Miasto w Neapolu jest bardzo ciekawe, ale niestety nie brakuje w nim zaniedbanych budynków.

Najciekawszym obszarem w Centrum Storico jest Quartieri Spagnoli. To właśnie stamtąd pochodzą najpiękniejsze zdjęcia uliczek w Neapolu. Znajduje się w niej wiele lokali (m.in. z aperolem za 1 euro) i sklepów przyciągających turystów. Kiedyś ten obszar uchodził za niebezpieczny, ale obecnie można po nim spacerować bez obaw (oczywiście warto zachować czujność). W tej części można również zobaczyć mural Diego Maradony. Jeżeli do niego nie dotrzecie, to nie musicie się przejmować, podobizny słynnego piłkarza (ukochanego przez mieszkańców Neapolu) można zobaczyć wszędzie.

Wschodnią granicę Quartieri Spagnoli stanowi Via Toledo. To jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic w mieście. To przy niej znajduje się najbardziej znana w Neapolu stacja metra (Toledo), a także popularne punkty z jedzeniem ulicznym. Największa atrakcja przy Via Toledo to Galeria Umberto I, która stanowi pierwowzór słynnej mediolańskiej galerii. W obiekcie w Neapolu nie znajdziemy luksusowych sklepów, zamiast tego jest McDonald’s, Zara i Sephora. Jednak moim zdaniem jej wygląd zachwyca bardziej niż Galerii Wiktora Emmanuela II w Mediolanie. Niestety w czasie mojego pobytu część ścian była w remoncie.

Na końcu Via Toledo znajduje się Piazza del Plebiscito. Ma on powierzchnię około 25 000 metrów kwadratowych i zalicza się do największych placów we Włoszech. Znajduje się przy nim Palazzo Reale czyli Pałac Królewski. Piazza del Plebiscito to popularne miejsce spotkań.

Neapolitańczycy chętnie gromadzą się również na Piazza Dante, na którym znajduje się posąg Dantego z 1871 roku. Na placu byliśmy tylko przez chwilę, ale było zabawnie. W pewnym momencie podszedł do nas sprzedawca męskich skarpetek i mojego chłopaka nazwał Orlando Bloomem. Czego się nie robi, żeby sprzedać towar 😀 Muszę tu wspomnieć, że uliczni sprzedawcy w Neapolu nie byli namolni, po odmowie zakupu od razu odchodzili.

W czasie mojego pobytu nocne życie toczyło się na Piazza Bellini. Muszę przyznać, że ten plac prezentuje się bardzo ciekawie. Spotkamy na nich tłumy młodych ludzi pijących aperola z pobliskich barów. Pośrodku stoi pomnik kompozytora Vincenzo Belliniego, nieco dalej podziemne ruiny dawnych zachodnich murów starożytnego greckiego miasta Neapolis odkryte w 1984 roku, a na końcu patrolujące wojsko. Na takim placu jeszcze nigdy nie byłam!

Wracając do tematu uliczek, to moim zdaniem koniecznie trzeba odwiedzić Via San Gregorio Armeno. To właśnie ona zachwyciła mnie najbardziej w trakcie spacerów po starym mieście. Jednak to nie jej wygląd zrobił na mnie wrażenie, ale to, co w niej znajdziemy. A są to stoiska z drewnianym rękodziełem i figurkami (nie zabrakło wśród nich polskich piłkarzy).

Niedaleko Via San Gregorio Armeno znajduje się Palazzo Marigliano – renesansowy pałac, w którym znajdziemy pokoje do wynajęcia. Niestety nie wiem, jakie warunki tam panują, ale z zewnątrz wygląda bardzo ciekawie.

W Centrum Storico znajduje się jeszcze jedna atrakcja, którą bardzo chciałam zobaczyć, czyli Galleria Borbonica. Ta podziemna część na zdjęciach prezentuje się zdecydowanie najciekawiej. Niestety atrakcja jest czynna od piątku do niedzieli, a ja w Neapolu byłam od poniedziałku do czwartku. Jednak mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się nadrobić zwiedzanie podziemi Neapolu.

Stacje metra

W Neapolu nawet podróż komunikacją miejską może być atrakcją. Nie zawsze miłą, ale o tym napiszę w kolejnym poście, w którym podam wszystkie praktyczne informacje. Dziś tylko trochę o komunikacji miejskiej jako atrakcji turystycznej, a nie sposobie dotarcia do celu.

Neapol to miasto artystyczne, więc znajdziemy w nim metro art. W trakcie spacerów po mieście można zobaczyć plakaty, które głoszą, że w Neapolu jest najpiękniejsze metro na świecie. Stwierdzenie trochę na wyrost, ale z pewnością stacje metra linii 1 są bardzo ciekawe. Planowaliśmy je nawet wszystkie zwiedzić, gdyż według prognozy pogody mieliśmy mieć cały deszczowy dzień w czasie pobytu.

Prognozy się nie sprawdziły i popadało tylko chwilę, a nam zabrakło czasu na zwiedzanie wszystkich stacji. Jednak kilka udało nam się odwiedzić w trakcie przemieszczania się po mieście. Artystyczne stacje zostały udostępnione w 2001 roku i są to Garibaldi, Duomo, Universita, Municipio, Toledo, Dante, Museo, Martedei, Salvar Rosa, Quattro Giornate, Vanvitelli i Rione Alto.

Wybrzeże Neapolu

We włoskich miastach jedną z największych atrakcji jest oczywiście piękne wybrzeże. Zatoka Neapolitańska jest dobrze znana turystom, ale najczęściej odwiedzają oni sąsiednie miejscowości i wyspy. Jednak warto znaleźć trochę czasu na zwiedzenie wybrzeża Neapolu. Luksusowa Chiaia, San Ferdinando ze średniowieczną fortecą Castel dell’Ovo, czyli Zamkiem Jajecznym, zapierające dech w piersiach Posillipo oraz spokojne i trochę na uboczu spokojne Bagnoli. Na wybrzeżu w Neapolu na pewno znajdziecie wiele ciekawych miejsc.

Więcej na ten temat przeczytacie we wpisie: Odkrywamy wybrzeże Neapolu.

Okolice Neapolu

W trakcie dłuższego pobytu warto również zobaczyć okolice Neapolu. W końcu Zatoka Neapolitańska słynie ze swojego uroku. Turystów fascynują przepiękne okoliczne miasteczka, wyspy (Ischia i Capri), a także wygasły wulkan Wezuwiusz oraz miasta zniszczone w wyniku jego erupcji (Pompeje i Herakulum). W trakcie wyjazdu miałam okazję wybrać się jedynie na wulkan i zwiedzić Pompeje (w kolejnym wpisie napiszę wszystkie informacje, które warto znać przed taką wyprawą). Z kolei zwiedzanie reszty Zatoki Neapolitańskiej jeszcze przede mną, więc w przyszłości na pewno pojawią się wpisy na ten temat.

 

Kampanię i Neapol możecie odwiedzić korzystając z oferty ITAKI.

Może Cię również zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *