Neapol to jedno z najpopularniejszych włoskich miast. Krążą o nim różnorodne opinie. Podobno miasto można od razu pokochać albo znienawidzić. Neapol zaskoczył mnie pozytywnie i uważam, że warto go odwiedzić. Panuje tam niepowtarzalny, włoski klimat, który warto poczuć chociaż raz w życiu. A o czym warto wiedzieć przed wyjazdem do Neapolu?

  1. Komunikacja miejska w Neapolu
  2. Artercard i bilety
  3. Dojazd na/z lotniska
  4. Neapol: gdzie spać?
  5. Bezpieczeństwo w Neapolu

Komunikacja miejska w Neapolu

Komunikacja miejska z pewnością nie ułatwia zwiedzania i lepiej mieć to na uwadze przy planowaniu podróży. W Neapolu jeżdżą autobusy, tramwaje, metro i funicolare (kolej linowo-terenowa). Niestety rozkład jazdy w Google nie jest aktualizowany na bieżąco, więc możemy czekać na przystanku na autobus, który nie przyjedzie lub pojawi się np. pół godziny później. Dobrze też na bieżąco zaglądać na oficjalną stronę transportu miejskiego: https://www.anm.it, dzięki temu można uniknąć wielu niespodzianek. Jednak możecie się przygotować na to, że często bardziej będzie się opłacało pokonywać pieszo nawet dłuższe dystanse.

Metro

Metro w Neapolu działa sprawnie i zgodnie z rozkładem jazdy. Kursuje codziennie w godzinach 6-23. Jednak warto na bieżąco sprawdzać komunikaty, gdyż może się zdażyć, że danego dnia będzie funkcjonowało krócej. W trakcie mojego pobytu tylko jednego dnia kursowało do 23.

Jest ono stosunkowo nowe, jego budowa rozpoczęła się w 1986 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 28 marca 1993 roku. W Neapolu dostępne są III linie metra 1, 2 i 6. 1 linia metra kursuje na trasie Garibaldi – Piscinola Scampia i ma stacje koło najważniejszych atrakcji turystycznych. Trwają też prace nad przedłużeniem jej do lotniska. Linia 6 kursuje na trasie Municipio – Mostra. Z kolei 2 linia to kolej podmiejska zarządzana przez włoskiego przewoźnika Trenitalia. Jeżeli zdecydujemy się nią jechać, to powinniśmy mieć zintegrowany bilet TIC (gdy przemieszczamy się w obrębie miasta Neapol) lub Artercard, którą opiszę w kolejnym akapicie.

Metro w Neapolu stanowi również atrakcję turystyczną, ponieważ jego stacje oddawane są w ręce artystów, którzy upiększają ich wygląd. Pisałam o tym w poprzednim poście. Artystyczne stacje zostały udostępnione w 2001 roku i są to Garibaldi, Duomo, Universita, Municipio, Toledo, Dante, Museo, Martedei, Salvar Rosa, Quattro Giornate, Vanvitelli i Rione Alto.

Funicolare – kolej linowo-terenowa

Kolejnym środkiem transportu w Neapolu, który może równocześnie stanowić atrakcję turystyczną, jest kolej linowo-terenowa. To doskonały sposób na to, aby szybko dostać się do wyższych rejonów miasta. Neapol posiada 4 linie kolejki linowo-terenowej:

  • Funicolare Centrale (Augusteo-Piazza Fuga);
  • Funicolare Montesanto (Morghen-Montesanto);
  • Funicolare Mergellina (Mergellina-Montesanto);
  • Funicolare Chiaia (Cimarosa-Piazza Margherita).

Funicolare Centrale, Montesanto oraz Mergellina zatrzymują się w pobliżu Zamku Sant’Elmo. Do tej atrakcji najbliżej jest z ostatniej stacji kolejki Montesanto, z kolei dolna stacja tej linii leży blisko sklepu rybnego, w którym można kupić przepyszne owoce morza na wynos. Natomiast dolna stacja linii Funicolare Centrale znajduje się przy via Toledo blisko Piazza Plebiscito, więc turyści najłatwiej do niej trafią. Natomiast Funicolare Chiaia pozwala nam się dostać z wybrzeża do górnej części miasta.


Autobusy i tramwaje

Z autobusów i tramwajów turyści raczej rzadko będą korzystać. W okolicach Centro Storico często bardziej opłaca się iść pieszo. Natomiast, gdy na wybranej trasie jeździ metro, to zdecydowanie lepiej wybrać ten środek transportu. Niestety autobusy często nie przyjeżdżają (np. linia R7 jest z tego znana, o czym mogłam się osobiście przekonać). Z kolei linie tramwajowe są tylko 4 i wszystkie poruszają się po zbliżonym obszarze, więc rzadko trafia się okazja, żeby nimi jechać.

Circumvesuviana

Kolejka Circumvesuviana to ważny środek transportu dla osób, które pragną jechać poza Neapol. To właśnie nią dojedziemy do Sorrento, Pompejów czy Herkulanum. Ceny biletów na pociąg zależą od miejsca docelowego i mieszczą się w granicach kilku euro. Natomiast jeżeli mamy Artercard Campania ważną 3 dni, to nie musimy kupować biletu na pociąg. Warto się jednak przygotować na to, że podróż kolejką może stanowić pewne wyzwanie.

Turyści często zaczynają podróż na Napoli Garibaldi. Jednak w godzinach szczytu, szczególnie w sezonie, mogą tam być tłumy i trudno się będzie dostać do pociągu, a o miejscu siedzącym można tylko pomarzyć. Zdecydowanie lepiej zacząć podróż na pierwszej stacji kolejki Napoli Porta Nolana, która znajduje się dosłownie kilka minut dalej, a często bywa pusta. Wówczas mamy spore szanse na to, aby zająć miejsce siedzące w kolejce.

Warto się jednak przygotować na to, że kolejki są już stare i zniszczone, ale miejscowi postanowili je ozdobić różnymi graffiti, więc wyglądają ciekawie. Są też spore szanse na ich opóźnienia. Dlatego rozkład jazdy najlepiej potraktować jako sugestię. Mieliśmy sytuację, że ledwo dotarliśmy na peron na rozkładową godzinę odjazdu, a potem siedzieliśmy w pociągu i czekaliśmy kilkanaście minut na odjazd.


Artercard i bilety

W czasie zwiedzania Neapolu, a także okolic bardzo przydatna jest karta Artercard. To dobry sposób na to, aby zaoszczędzić na kosztach transportu i biletach wstępu. Najpopularniejsze są trzy opcje:

  • Artercard Napoli 3 dni – kosztuje 27 euro (ulgowa 16 euro) i pozwala na darmowe wejście do trzech wybranych muzeów, a także daje 50% zniżki do kolejnych dwóch. Dodatkowo zapewnia darmowy transport w obrębie Neapolu, ale nie obejmuje Alibusa.
  • Artercard Campania 3 dni – kosztuje 41 euro (ulgowa 30 euro) i pozwala na darmowe wejście do trzech wybranych muzeów, a daje 50% zniżki do kolejnych dwóch. Dodatkowo zapewnia darmowy transport w obrębie Neapolu oraz dojazd do atrakcji, które znajdują się na jej liście. Karta nie obejmuje Alibusa, linii Sita Sud oraz autobusu EAV.
  • Artercard Campania 7 dni – kosztuje 43 euro i pozwala na darmowe wejście do trzech wybranych muzeów, a także daje 50% zniżki do kolejnych dwóch. Karta nie obejmuje transportu.

Karty Artercard można kupić na oficjalnej stronie lub w aplikacji. Dawniej można było ją kupić w jednym z punktów obsługi, obecnie dostępna jest tam tylko wersja Napoli. Wersję Campania można teraz kupić jedynie przez internet. Niestety aplikacja ma swoje wady i może się zacinać. Przy każdym ponownym użyciu trzeba się też ponownie zalogować, więc warto to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Dokładną listę atrakcji, które obejmują karty Artercard, znajdziecie na oficjalnej stronie.

Bilety na transport

Karta Artercard jest bardzo opłacalna, ale nie dla każdego turysty. Warto więc wiedzieć, że w Neapolu dostępne są 2 typy biletów:

  • Bilety firmy ANM – umożliwiają podróż autobusami, liniami metra 1 i 6 oraz kolejkami liniowymi. Pojedynczy bilet uprawnia do jazdy tylko jednym wybranym środkiem transportu. Ceny biletów:

    Pojedynczy bilet – 1.50 euro;
    Dzienny – 4.50 euro;
    Tygodniowy – 13.50 euro;
  • Zintegrowane bilety TIC (Ticket Integrato Campania) – umożliwiają podróż autobusami, liniami metra 1 i 6 oraz kolejkami liniowymi, a dodatkowo linią metra 2 i pociągami podmiejskimi w obrębie miasta. Pojedynczy bilet uprawnia do jazdy przez 90 minut i pozwala na przesiadki. Ceny biletów:

    Pojedynczy bilet – 1.80 euro;
    Dzienny – 5.40 euro
    Tygodniowy – 16.20 euro

Dojazd z lotniska/na lotnisko

Najpopularniejszym środkiem transportu z Polski do Neapolu jest oczywiście samolot. Lotnisko w Neapolu oddalone jest ok. 4 km od Piazza Garibaldi – głównego placu w centrum miasta. Nie powinno być więc problemów z transportem. Do wyboru mamy kilka opcji:

  • Autoubus Alibus – cena biletu to 4 euro. Autobus odjeżdża spod terminala i zatrzymuje się tylko na trzech przystankach Piazza GaribaldiPorta di MassaMolo Angioino/Beverello. Bilety na autobus można kupić u kierowcy oraz barach i kioskach oznaczonych literą T. Należy je skasować po wejściu do autobusu.
  • Komunikacja miejska – z przystanku znajdującego się w pobliżu lotniska można dojechać autobusem 182 na Piazza Dante. Obowiązują w nim bilety ANM i TIC, które opisałam we wcześniejszym akapicie.
  • Taksówka – średnia cena to 20 euro, gdy podróżujemy w 4 osoby, to już bardzo dobre rozwiązanie. Można również znaleźć inne osoby, które jadą na lotnisko i z nimi złożyć się na taksówkę.
    My na lotnisko mieliśmy jechać Alibusem, ale gdy dotarliśmy na przystanek przy Piazza Garibaldi, to taksówkarz zaproponował, że weźmie nas i parę, która już stała na przystanku za 20 euro, czyli po 5 euro od osoby, więc dokładnie tyle, ile zapłacilibyśmy za bilet na Alibus. Dzięki temu na lotnisku byliśmy znacznie szybciej i w tej samej cenie.
  • Pieszo – to opcja dla osób, które mają małe bagaże i lubią spacerować. Taki spacer trwa ok. 40-50 minut, a może się okazać, że autobusem będziemy jechać niewiele krócej. W trakcie spaceru można też zatrzymać się w dowolnym miejscu podziwiać widoki i zrobić kilka ciekawych zdjęć. My mieliśmy jechać z lotniska komunikacją miejską, ale po sprawdzeniu trasy stwierdziliśmy, że właśnie spacer będzie ciekawszą opcją.


Neapol: gdzie spać?

Neapol to bardzo zróżnicowane miasto, w którym można znaleźć biedniejsze, zaniedbane dzielnice, jak i bardziej prestiżowe okolice. Przed wyborem noclegu warto zastanowić się, co dokładnie chcemy robić w czasie pobytu. W Neapolu znajduje się kilka naprawdę ciekawych lokalizacji na nocleg, które mogą spełniać różne potrzeby. Poniżej kilka lokalizacji, które warto wziąć pod uwagę.

Okolice Piazza Garibaldi

Na ten temat mam najwięcej do powiedzenia, ponieważ nocowałam właśnie w tej części Neapolu. To bardzo wygodna opcja dla osób, które planują zwiedzić różne zakątki Neapolu, a także całej Kampanii. Najważniejszym plusem lokalizacji jest bliskość dworca kolejowego, stacji metra, a także przystanków autobusowych i tramwajowych. Z Piazza Garibaldi jest również blisko do Centrum Storico. Lokalizacja jednak cieszy się trochę złą sławą. Przed wyjazdem trafiłam na mnóstwo opinii, że kręci się tam wielu czarnoskórych, którzy mogą być niebezpieczni. Rzeczywiście ich tam nie brakuje, ale nie zauważyłam, żeby stwarzali jakieś szczególne zagrożenie. Na Piazza Garibaldi znajdują się różne boiska, więc jest to doskonałe miejsce do spędzania czasu dla mieszkańców. Nikogo nie powinno więc dziwić, że można tam spotkać wiele różnych osób. W dodatku teren cały czas patroluje wojsko i można się tam poruszać bez żadnych obaw.

Jeżeli zdecydujemy się na nocleg w pobliżu Piazza Garibaldi, to wybierać obiekty, które znajdują się przy większych ulicach. Trzeba się liczyć z tym, że może być trochę głośno. Niestety trąbiące samochody słychać tutaj o każdej porze dnia i nocy. Mogę Wam polecić Hotel Napoli Garden, w którym sama nocowałam. Standard był dopasowany do ceny, dodatkowo mieliśmy śniadania w formie szwedzkiego stołu. Ogromny plusem był również wspaniały widok na Neapol.


Centrum Storico

Nocleg w Centrum Storico zdecydowanie ułatwi zwiedzanie Neapolu. Z takiej lokalizacji z pewnością będą zachwycone osoby, które lubią odkrywać włoskie uliczki. Jeżeli zdecydujemy się na nocleg w historycznej części Neapolu, to będziemy mieć blisko to najpopularniejszych atrakcji i lokali. Natomiast do nadmorskiej promenady dostaniemy się spacerkiem w ok. 20 minut. Warto jednak dokładnie obejrzeć teren na satelicie przed rezerwacją i najlepiej wybierać noclegi blisko większych ulic.

Wybrzeże Neapolu – Chiaia, Posillipo, a może Bagnoli?

W sezonie letnim doskonałym miejscem na nocleg w Neapolu są okolice wybrzeża. W tym mieście takich lokalizacji oczywiście nie brakuje. Najbliżej nadmorskiej promenady, głównych atrakcji i lokali jest oczywiście Chiaia. Ta część należy też do najlepiej skomunikowanych, ale niestety również najdroższych. Nieco tańsze jest Posillipo i to chyba w tej dzielnicy znajduje się najpiękniejszy fragment wybrzeża w Neapolu. Niestety jest ono gorzej skomunikowane z centrum. Warta polecenia jest też dzielnica Bagnoli, która leży na obrzeżach miasta, ale do centrum można z niej dojechać 2 linią metra. Ten teren jest znacznie mniej popularny, więc może tam być spokojniej niż w innych częściach Neapolu.

Więcej na temat wybrzeża przeczytacie w poprzednim poście: Odkrywamy wybrzeże Neapolu

Wzgórze Vomero

Są osoby, które chcą podziwiać Neapol z góry. Dla nich dobrym rozwiązaniem będzie nocleg w dzielnicy Vomero. W tej części mamy gwarantowane niesamowite widoki i bliskość Zamku Sant’Elmo. W dodatku szybko dostaniemy się do Centrum Storico funicolare. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nocleg na wzgórzu Vomero nie będzie należał do najtańszych.

 

Bezpieczeństwo w Neapolu

Neapol to miasto, o którym krąży wiele złych legend. Turyści często omijają to miejsce, ponieważ nie chcą paść ofiarą napadów. W czasie pobytu w Neapolu nie czułam jakiegoś szczególnego zagrożenia. Nie byłam też świadkiem żadnych dziwnych sytuacji, a kilka miejsc regularnie patrolowało wojsko. Być może sytuacja w Neapolu się poprawia albo natrafiłam na spokojniejszy okres.

Nie oznacza to jednak, że w czasie pobytu w Neapolu można zapomnieć o zdrowym rozsądku. W końcu niemiłe niespodzianki mogą nas spotkać wszędzie. Dlatego lepiej unikać ciemnych zaułków w dziwnych okolicach i pilnować swoich rzeczy. Jednak tych zasad powinnyśmy przestrzegać w każdym miejscu, a nie tylko w Neapolu.

Należy też uważać w trakcie przechodzenia przez ulicę. Niestety kierowcy w Neapolu jeżdżą jak szaleni, gorzej było chyba tylko na Sycylii. Pewnie zobaczycie niejeden skasowany samochód, który nadal będzie krążył po ulicach miasta. W trakcie wyjazdu można się jednak przystosować do poruszania wśród szalonych kierowców, ale samochodem bym tam nie pojechała.

Sprawdź również: Gdzie zjeść i wypić w Neapolu?

Może Cię również zainteresować: