2 dni temu świętowaliśmy symboliczną rocznicę upadku komunizmu w Polsce, to wydarzenie przyczyniło się do stopniowego kruszenia komuny w Europie. Kilka miesięcy później zburzono Mur Berliński, którego pozostałości miałam okazję oglądać kilka tygodni temu.
Trochę historii
Mur Berliński to system umocnień o długości ok. 156 km, który w okresie od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. Był on jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny oraz podziału Europy. W tym okresie wiele osób zostało zabitych podczas przekroczenia muru w czasie ucieczki do Berlina Zachodniego, ale dokładna liczba jest sporna i różne źródła podają odmienne dane (od 136 do 239 ofiar). Po 28 latach w nocy 9 na 10 listopada 1989 roku Mur Berliński wreszcie upadł, co spotkało się z ogromną radością po obu stronach i nawet obcy ludzie padali sobie w objęcia. Obecnie zachowały się trzy duże fragmenty muru w dzielnicy Mitte, a w ich pobliżu powstały miejsca pamięci, wystawy lub muzea. Nie brakuje też mniejszych w różnych częściach miasta. Tak więc symbol zimnej wojny obecnie stał się atrakcją turystyczną.
Upamiętnienie Muru Berlińskiego
Checkpoint Charlie
To jedno z najbardziej znanych przejść granicznych pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim w okresie zimnej wojny. Było ono dostępne jedynie dla cudzoziemców (nie-Niemców), a przekroczyć je mogli zarówno turyści, jak i personel dyplomatyczny. Drobiazgowa kontrola odbywała się po stronie NRD, a po stronie alianckiej członkowie sił zbrojnych zgłaszali swój wyjazd we własnym interesie. W 1991 roku Checkpoint Charlie zostało oficjalnie opuszczone przez armię Stanów Zjednoczonych. Obecnie znajduje się tam symboliczny punkt kontroli granicznej, który stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. W tej części miasta znajduje się też otwarte w 1963 roku Muzeum Muru Berlińskiego, które należy do najchętniej odwiedzanych muzeów Berlina. Warto też rozejrzeć się wkoło i porównać architekturę po obydwu stronach.
Miejsce pamięci przy Bernauer Straße
Przy Bernauer Straße znajduje się najdłuższy zachowany fragment Muru Berlińskiego. W tym miejscu 13 sierpnia 1998 utworzono zespół poświęcony pamięci Muru Berlińskiego, które obejmuje pamięci muru, centrum dokumentacji muru i Kaplicę Pojednania.
Kliknij, aby powiększyć:
Dodatkowo w 2003 roku powstała wieża widokowa, z której można obejrzeć mury zrekonstruowanego kompleksu pamięci.
Kaplica Pojednania ewangelickiej Gminy Pojednania została otwarta 9 listopada 2000.
Wow nawet nie wiedziałam, że zostały jakieś fragmenty muru