2 dni temu świętowaliśmy symboliczną rocznicę upadku komunizmu w Polsce, to wydarzenie przyczyniło się do stopniowego kruszenia komuny w Europie. Kilka miesięcy później zburzono Mur Berliński, którego pozostałości miałam okazję oglądać kilka tygodni temu.  

Trochę historii

Mur Berliński to system umocnień o długości ok. 156 km, który w okresie od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. Był on jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny oraz podziału Europy. W tym okresie wiele osób zostało zabitych podczas przekroczenia muru w czasie ucieczki do Berlina Zachodniego, ale dokładna liczba jest sporna i różne źródła podają odmienne dane (od 136 do 239 ofiar). Po 28 latach w nocy 9 na 10 listopada 1989 roku Mur Berliński wreszcie upadł, co spotkało się z ogromną radością po obu stronach i nawet obcy ludzie padali sobie w objęcia. Obecnie zachowały się trzy duże fragmenty muru w dzielnicy Mitte, a w ich pobliżu powstały miejsca pamięci, wystawy lub muzea. Nie brakuje też mniejszych w różnych częściach miasta. Tak więc symbol zimnej wojny obecnie stał się atrakcją turystyczną.

Mur Berliński

Upamiętnienie Muru Berlińskiego

Checkpoint Charlie

To jedno z najbardziej znanych przejść granicznych pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim w okresie zimnej wojny. Było ono dostępne jedynie dla cudzoziemców (nie-Niemców), a przekroczyć je mogli zarówno turyści, jak i personel dyplomatyczny. Drobiazgowa kontrola odbywała się po stronie NRD, a po stronie alianckiej członkowie sił zbrojnych zgłaszali swój wyjazd we własnym interesie. W 1991 roku Checkpoint Charlie zostało oficjalnie opuszczone przez armię Stanów Zjednoczonych. Obecnie znajduje się tam symboliczny punkt kontroli granicznej, który stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. W tej części miasta znajduje się też otwarte w 1963 roku Muzeum Muru Berlińskiego, które należy do najchętniej odwiedzanych muzeów Berlina. Warto też rozejrzeć się wkoło i porównać architekturę po obydwu stronach.

Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie

Miejsce pamięci przy Bernauer Straße

 Przy Bernauer Straße znajduje się najdłuższy zachowany fragment Muru Berlińskiego. W tym miejscu 13 sierpnia 1998 utworzono zespół poświęcony pamięci Muru Berlińskiego, które obejmuje pamięci muru, centrum dokumentacji muru i Kaplicę Pojednania.

Mur Berliński Mur Berliński Mur Berliński

Mur Berliński Mur Berliński Mur Berliński Mur Berliński Mur Berliński Mur Berliński

Kliknij, aby powiększyć:

Dodatkowo w 2003 roku powstała wieża widokowa, z której można obejrzeć mury zrekonstruowanego kompleksu pamięci. 

Mur Berliński

Mury kompleksu pamięci Mury kompleksu pamięci Mury kompleksu pamięci

Kaplica Pojednania ewangelickiej Gminy Pojednania została otwarta 9 listopada 2000.

Kaplica Pojednania

 

Może Cię również zainteresować: