Jak czas temu pisałam, że Łazienki Królewskie to doskonałe miejsce na spacer o każdej porze roku (więcej). Samo chodzenie po parku dostarcza różne atrakcje i możemy odkryć ciekawe miejsca. Jednak w czasie wizyty w Łazienkach warto przynajmniej raz zajrzeć to budynków znajdujących się na ich terenie, a na pewno nie pożałujecie.

Pałac na Wyspie

Pałac na Wyspie to jeden z najpiękniejszych zabytków nie tylko w Łazienkach, ale w całej Warszawie, a może nawet w Polsce. Początkowo był to barokowy pawilon Łaźni, a w latach następnie przebudowany letnią rezydencję dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zespół pałacowy leży na sztucznej wyspie otoczonej stawem, co dodaje mu jeszcze więcej uroku. W latach 2012-2015 Pałac na Wyspie został zrewitalizowany dzięki dofinansowaniu unijnemu, to pomogło mu przywrócić dawny blask. W Pałacu na Wyspie znajdziemy m.in. bogatą galerię obrazów, która liczy ok. 14o zbiorów.

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć:

Stara Oranżeria i Teatr Królewski

Stara Oranżeria to jeden z najnowszych budynków znajdujących się w Łazienkach. Została ona wzniesiona w latach 1785-1788, a jej przeznaczeniem było przechowywanie drzew pomarańczowych zdobiących latem aleje w parku łazienkowskim. Natomiast we wschodnim skrzydle budynku mieścił się teatr dworski mogący pomieścić 200 widzów. Obecnie w Starej Oranżerii znajduje się Królewska Galeria Rzeźby. Nadal możemy też podziwiać teatr, który znajduje się na Trasie Bałtyckiej Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych.

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć:

Pałac Myślewicki

Pałac Myślewicki początkowo zamieszkiwali dworzanie, a następnie objął go książę Józef Poniatowski. Ten wczesnoklasycystyczny budynek przez długi czas pozostawała budynkiem rządowym i mieściły się w nim apartamenty gościnne Urzędu Rady Ministrów. Dopiero w 1980 roku został przejęty przez władze muzeum Łazienki Królewskie.

Pałac Myśliwecki w Łazienkach Królewskich

Pałac Myśliwecki w Łazienkach Królewskich

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć:

Łazienki Królewskie – ceny i godziny otwarcia

Łączny koszt biletów normalnych do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii oraz Pałacu Myślewickiego to 55 zł, a ulgowych 38 zł. To może odstraszać wiele osób, ale są sposoby, żeby trochę zaoszczędzić. Pierwszym z nich jest zakup karnetu jednodniowego (normalny 40 zł, ulgowy 25 zł oraz rodzinny 2 dorosłych+3 dzieci za 75 zł). Dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia mogą kupić bilety do każdego obiektu za 1 zł. Starsze osoby powinny pamiętać, że w czwartek jest dzień bezpłatnego wstępu.

W sezonie zimowym wymienione obiekty są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00.  Natomiast w sezonie letnim (01.05-30.09) zwiedzać je możemy od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. Warto jednak pamiętać, że ostatnie wejście może nastąpić najpóźniej pół godziny przed zamknięciem.

Może Cię również zainteresować:

4 komentarze

  1. Wszystkim serdecznie polecam odwiedzenie Łazienek, a dzięki wielkie za tak obszerny opis, pierwszy blog na ktorym można znalesc potrzebne informacje, brawo do autora

    1. Warto zajrzeć do środka, szczególnie po rewitalizacji. Pamiętam, że kilka lat Stara Pomarańczarnia w ogóle mi się nie podobała, a teraz naprawdę robi wrażenie 🙂

  2. A ja była kilka razy w łazienkach królewskich pierwszy raz z małymi dziećmi i podziwialiśmy pawie i caly park otaz pomnik Później z większymi i podziwialiśmy pałac na wodzie za każdym razem gdy odwiedzam łazienki chodzę inna trasa i zawsze jestem zadowolona

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *