Jak czas temu pisałam, że Łazienki Królewskie to doskonałe miejsce na spacer o każdej porze roku (więcej). Samo chodzenie po parku dostarcza różne atrakcje i możemy odkryć ciekawe miejsca. Jednak w czasie wizyty w Łazienkach warto przynajmniej raz zajrzeć to budynków znajdujących się na ich terenie, a na pewno nie pożałujecie.

Pałac na Wyspie

Pałac na Wyspie to jeden z najpiękniejszych zabytków nie tylko w Łazienkach, ale w całej Warszawie, a może nawet w Polsce. Początkowo był to barokowy pawilon Łaźni, a w latach następnie przebudowany letnią rezydencję dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zespół pałacowy leży na sztucznej wyspie otoczonej stawem, co dodaje mu jeszcze więcej uroku. W latach 2012-2015 Pałac na Wyspie został zrewitalizowany dzięki dofinansowaniu unijnemu, to pomogło mu przywrócić dawny blask. W Pałacu na Wyspie znajdziemy m.in. bogatą galerię obrazów, która liczy ok. 14o zbiorów.

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich

Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć:

Stara Oranżeria i Teatr Królewski

Stara Oranżeria to jeden z najnowszych budynków znajdujących się w Łazienkach. Została ona wzniesiona w latach 1785-1788, a jej przeznaczeniem było przechowywanie drzew pomarańczowych zdobiących latem aleje w parku łazienkowskim. Natomiast we wschodnim skrzydle budynku mieścił się teatr dworski mogący pomieścić 200 widzów. Obecnie w Starej Oranżerii znajduje się Królewska Galeria Rzeźby. Nadal możemy też podziwiać teatr, który znajduje się na Trasie Bałtyckiej Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych.

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć:

Pałac Myślewicki

Pałac Myślewicki początkowo zamieszkiwali dworzanie, a następnie objął go książę Józef Poniatowski. Ten wczesnoklasycystyczny budynek przez długi czas pozostawała budynkiem rządowym i mieściły się w nim apartamenty gościnne Urzędu Rady Ministrów. Dopiero w 1980 roku został przejęty przez władze muzeum Łazienki Królewskie.

Pałac Myśliwecki w Łazienkach Królewskich

Pałac Myśliwecki w Łazienkach Królewskich

Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć:

Łazienki Królewskie – ceny i godziny otwarcia

Łączny koszt biletów normalnych do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii oraz Pałacu Myślewickiego to 55 zł, a ulgowych 38 zł. To może odstraszać wiele osób, ale są sposoby, żeby trochę zaoszczędzić. Pierwszym z nich jest zakup karnetu jednodniowego (normalny 40 zł, ulgowy 25 zł oraz rodzinny 2 dorosłych+3 dzieci za 75 zł). Dzieci i młodzież ucząca się do 26 roku życia mogą kupić bilety do każdego obiektu za 1 zł. Starsze osoby powinny pamiętać, że w czwartek jest dzień bezpłatnego wstępu.

W sezonie zimowym wymienione obiekty są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00.  Natomiast w sezonie letnim (01.05-30.09) zwiedzać je możemy od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00. Warto jednak pamiętać, że ostatnie wejście może nastąpić najpóźniej pół godziny przed zamknięciem.

Może Cię również zainteresować: