Obecnie nasze możliwości podróżowania są znacznie ograniczone. Jednak nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z poznawania świata. W trakcie siedzenia w domu można sięgnąć po książki z motywem podróży lub różne przewodniki, które pomogą nam się przenieść w wyobraźni do innych krajów. Oto kilka propozycji!

Aleksandra Janiec: Tokio Lifestyle Book

Tokio

Tokio Lifestyle Book to pozycja,która pomoże nam się chociaż w myślach przenieść do stolicy Japonii. Z pewnością spodoba się najmłodszym czytelnikom, ponieważ stanowi połączenie albumu fotograficznego i bloga. Znajdziemy w niej wiele porad „lokalsów” na temat miejsc, które warto odwiedzić oraz przepisy na potrawy. Dzięki temu mamy możliwość spróbowania japońskich dań we własnym domu, a w przyszłości książka może stać się świetnym przewodnikiem po Tokio. 

Chyba najbardziej znany na świecie tokijski bar – uwieczniony w filmie Między słowami – mieści się na pięćdziesiątym pierwszym piętrze hotelu Park Hyatt Tokyo.
W Shinjuku znajduje się największa stacja kolejowa na świecie – codziennie przez jego perony przewija się ponad 5 milionów ludzi.

Kamila Sławińska: Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny

Nowy Jork

Nowy Jork to chyba jedno z najciekawszych amerykańskich miast. Różnorodne dzielnice sprawiają, że tam każdy znajdzie coś dla siebie, a żaden emigrant nie czuje się tu obco. Każdego roku miliony turystów przybywa, aby odkryć to niezwykłe miasto. Jednak najczęściej skupiają się na najważniejszych punktach z przewodników. Warto więc sięgnąć po książkę Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny i przekonać się, jak na co dzień toczy się życie w tym niezwykłym mieście. Autorka opisuje miejsca, które tworzą nastrój Nowego Jorku i etniczne enklawy emigrantów, opowiada o doświadczeniach emigrantki z prowincji Europy w wielkim mieście i powolnym stawaniu się nowojorczykiem.

Moje Miasto pełne jest muzyki, i nie tylko z powodu wielkiej liczby ulicznych grajków, wędrownych mariachi, filharmoników ćwiczących w metrze z braku sali prób. Wiele z tej muzyki to dźwięki, których przypadkowy przybysz pewnie by jako muzyki nie potraktował. Klaksony niecierpliwych kierowców unieruchomionych w korkach, niepokojące syreny straży pożarnej, piskliwy ton wydawany przez czytniki biletów w metrze, poranny stukot koszy na śmieci opróżnianych przez śmieciarzy. Dalekie syreny barek na East River, cykady w letnie noce, irytująca pozytywka samochodów firmy sprzedającej lody. Nowy Jork nie zna ciszy.

Alessandra Mattanza: Mój Paryż. Słynni paryżanie opowiadają o swoim mieście

Paryż

Paryż fascynuje ludzi z całego świata. Od dawna przyciągał artystyczne dusze, które w tym niezwykłym otoczeniu mogły tworzyć najlepsze dzieła. W książce Mój Paryż można znaleźć zbiór wspaniałych fotografii, które przedstawiają najpiękniejsze miejsca tego miasta. Natomiast o jego urokach opowiadają słynni paryżanie, m.in. aktorka Isabelle Huppert, reżyser filmowy Jean-Jacques Annaud, szef kuchni i właściciel restauracji Joël Robuchon, czy stylista Elie Saab. Dzięki temu na to niezwykłe miasto możemy spojrzeć oczami jego bardzo utalentowanych mieszkańców.

Paryż uwodzi bez trudu (…) niczym namiętny i doświadczony kochanek. Wie jak nie dać się zapomnieć – łamie serce i nie pozwoli odejść. Naznacza wspomnienia, przenika duszę.

Paryż można porzucić, ale nie zapomnieć.

Eliza Gilbert: Jedz, módl się i kochaj 

Bali

Tej pozycji nie może zabraknąć na liście książek z motywem podróży. Główna bohaterka to współczesna amerykanka, która porzuca swoje dotychczasowe życie, aby dokładniej przyjrzeć się swojej naturze. Wyrusza więc w podróż i odwiedza Włochy, Indie oraz Bali. Dzięki temu czytelnik również może odwiedzić te miejsca bez wychodzenia z domu. Na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule z Julią Roberts w roli głównej. 

W każdym razie na Bali dzień tygodnia, w jakim się człowiek urodził, jest ważniejszy od roku i dlatego, choć Ketut nie wie, ile ma lat, mógł mi powiedzieć, że bogiem patronującym dzieciom urodzonym w czwartki jest Śiwa Niszczyciel i że dzień ten ma dwa zwierzęce duchy przewodnie – lwa i tygrysa. Drzewem dzieci urodzonych w czwartek jest banian. Ptakiem – paw. Osoba urodzona w czwartek zawsze odzywa się pierwsza, przerywa innym, może być odrobinę agresywna, bywa raczej ładna, ale ma ma niezły charakter, doskonałą pamięć i potrzebę pomagania ludziom.

Zygmunt Miłoszewski: Szacki. Trylogia kryminalna

Biblioteka Narodowa, Warszawa

W polskiej literaturze również znajdziemy książki z motywem podróży. Doskonałym przykładem jest Trylogia kryminalna Zygmunta Miłoszewskiego. W każdej części w tle gości inne miasto. W Uwikłaniu możemy trafić na drobiazgowe opisy Warszawy, Ziarno prawdy przeniesie nas w różne zakamarki malowniczego Sandomierza, a w Gniewie lepiej poznamy Olsztyn. Te piękne polskie miasta stanowią doskonałe tło dla trzymających w napięci spraw prowadzonych przez Teodora Szackiego, najsłynniejszego polskiego prokuratora w XXI wieku.

Fantastyczna była główna sala czytelni, przypominająca salę balową klasycystycznego pałacu. Wysoka na dwa piętra, zdobiona pilastrami i stiukami, światło wpadało ze strony Koszykowej przez dwa rzędy okien. Było tu coś z atmosfery świątyni. Tylko zamiast chłodu kamiennych murów i zapachu kadzidła czuło się aromat dębowej posadzki i orzechowy zapach starego papieru. […] Jednak o niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca stanowiły mosiężne lampki o abażurach z zielonego szkła, oświetlające każdy stolik. W listopadowy wieczór czytelnia głównej miejskiej biblioteki była bez wątpienia najbardziej magicznym miejscem w stolicy.

Uwikłanie

O Sandomierzu: „Było piękne, było najpiękniejsze w Polsce, było włoskie, toskańskie, europejskie, niepolskie, było miastem, w którym chciało się zakochać od pierwszego wejrzenia, zamieszkać i nigdy nie wyjeżdżać”.

Ziarno prawdy

Przestało padać, podniosła się lekka mgiełka i boczna uliczka Emilii Plater zamieniła się w marzenie fotografa, przygotowującego album o warmińskiej melancholii.

Gniew

Może Cię również zainteresować: