Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny blossom-travel zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/marial/domains/zusmiechemprzezswiat.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Książki z motywem podróży! - Z uśmiechem przez świat

Obecnie nasze możliwości podróżowania są znacznie ograniczone. Jednak nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z poznawania świata. W trakcie siedzenia w domu można sięgnąć po książki z motywem podróży lub różne przewodniki, które pomogą nam się przenieść w wyobraźni do innych krajów. Oto kilka propozycji!

Aleksandra Janiec: Tokio Lifestyle Book

Tokio

Tokio Lifestyle Book to pozycja,która pomoże nam się chociaż w myślach przenieść do stolicy Japonii. Z pewnością spodoba się najmłodszym czytelnikom, ponieważ stanowi połączenie albumu fotograficznego i bloga. Znajdziemy w niej wiele porad „lokalsów” na temat miejsc, które warto odwiedzić oraz przepisy na potrawy. Dzięki temu mamy możliwość spróbowania japońskich dań we własnym domu, a w przyszłości książka może stać się świetnym przewodnikiem po Tokio. 

Chyba najbardziej znany na świecie tokijski bar – uwieczniony w filmie Między słowami – mieści się na pięćdziesiątym pierwszym piętrze hotelu Park Hyatt Tokyo.
W Shinjuku znajduje się największa stacja kolejowa na świecie – codziennie przez jego perony przewija się ponad 5 milionów ludzi.

Kamila Sławińska: Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny

Nowy Jork

Nowy Jork to chyba jedno z najciekawszych amerykańskich miast. Różnorodne dzielnice sprawiają, że tam każdy znajdzie coś dla siebie, a żaden emigrant nie czuje się tu obco. Każdego roku miliony turystów przybywa, aby odkryć to niezwykłe miasto. Jednak najczęściej skupiają się na najważniejszych punktach z przewodników. Warto więc sięgnąć po książkę Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny i przekonać się, jak na co dzień toczy się życie w tym niezwykłym mieście. Autorka opisuje miejsca, które tworzą nastrój Nowego Jorku i etniczne enklawy emigrantów, opowiada o doświadczeniach emigrantki z prowincji Europy w wielkim mieście i powolnym stawaniu się nowojorczykiem.

Moje Miasto pełne jest muzyki, i nie tylko z powodu wielkiej liczby ulicznych grajków, wędrownych mariachi, filharmoników ćwiczących w metrze z braku sali prób. Wiele z tej muzyki to dźwięki, których przypadkowy przybysz pewnie by jako muzyki nie potraktował. Klaksony niecierpliwych kierowców unieruchomionych w korkach, niepokojące syreny straży pożarnej, piskliwy ton wydawany przez czytniki biletów w metrze, poranny stukot koszy na śmieci opróżnianych przez śmieciarzy. Dalekie syreny barek na East River, cykady w letnie noce, irytująca pozytywka samochodów firmy sprzedającej lody. Nowy Jork nie zna ciszy.

Alessandra Mattanza: Mój Paryż. Słynni paryżanie opowiadają o swoim mieście

Paryż

Paryż fascynuje ludzi z całego świata. Od dawna przyciągał artystyczne dusze, które w tym niezwykłym otoczeniu mogły tworzyć najlepsze dzieła. W książce Mój Paryż można znaleźć zbiór wspaniałych fotografii, które przedstawiają najpiękniejsze miejsca tego miasta. Natomiast o jego urokach opowiadają słynni paryżanie, m.in. aktorka Isabelle Huppert, reżyser filmowy Jean-Jacques Annaud, szef kuchni i właściciel restauracji Joël Robuchon, czy stylista Elie Saab. Dzięki temu na to niezwykłe miasto możemy spojrzeć oczami jego bardzo utalentowanych mieszkańców.

Paryż uwodzi bez trudu (…) niczym namiętny i doświadczony kochanek. Wie jak nie dać się zapomnieć – łamie serce i nie pozwoli odejść. Naznacza wspomnienia, przenika duszę.

Paryż można porzucić, ale nie zapomnieć.

Eliza Gilbert: Jedz, módl się i kochaj 

Bali

Tej pozycji nie może zabraknąć na liście książek z motywem podróży. Główna bohaterka to współczesna amerykanka, która porzuca swoje dotychczasowe życie, aby dokładniej przyjrzeć się swojej naturze. Wyrusza więc w podróż i odwiedza Włochy, Indie oraz Bali. Dzięki temu czytelnik również może odwiedzić te miejsca bez wychodzenia z domu. Na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule z Julią Roberts w roli głównej. 

W każdym razie na Bali dzień tygodnia, w jakim się człowiek urodził, jest ważniejszy od roku i dlatego, choć Ketut nie wie, ile ma lat, mógł mi powiedzieć, że bogiem patronującym dzieciom urodzonym w czwartki jest Śiwa Niszczyciel i że dzień ten ma dwa zwierzęce duchy przewodnie – lwa i tygrysa. Drzewem dzieci urodzonych w czwartek jest banian. Ptakiem – paw. Osoba urodzona w czwartek zawsze odzywa się pierwsza, przerywa innym, może być odrobinę agresywna, bywa raczej ładna, ale ma ma niezły charakter, doskonałą pamięć i potrzebę pomagania ludziom.

Zygmunt Miłoszewski: Szacki. Trylogia kryminalna

Biblioteka Narodowa, Warszawa

W polskiej literaturze również znajdziemy książki z motywem podróży. Doskonałym przykładem jest Trylogia kryminalna Zygmunta Miłoszewskiego. W każdej części w tle gości inne miasto. W Uwikłaniu możemy trafić na drobiazgowe opisy Warszawy, Ziarno prawdy przeniesie nas w różne zakamarki malowniczego Sandomierza, a w Gniewie lepiej poznamy Olsztyn. Te piękne polskie miasta stanowią doskonałe tło dla trzymających w napięci spraw prowadzonych przez Teodora Szackiego, najsłynniejszego polskiego prokuratora w XXI wieku.

Fantastyczna była główna sala czytelni, przypominająca salę balową klasycystycznego pałacu. Wysoka na dwa piętra, zdobiona pilastrami i stiukami, światło wpadało ze strony Koszykowej przez dwa rzędy okien. Było tu coś z atmosfery świątyni. Tylko zamiast chłodu kamiennych murów i zapachu kadzidła czuło się aromat dębowej posadzki i orzechowy zapach starego papieru. […] Jednak o niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca stanowiły mosiężne lampki o abażurach z zielonego szkła, oświetlające każdy stolik. W listopadowy wieczór czytelnia głównej miejskiej biblioteki była bez wątpienia najbardziej magicznym miejscem w stolicy.

Uwikłanie

O Sandomierzu: „Było piękne, było najpiękniejsze w Polsce, było włoskie, toskańskie, europejskie, niepolskie, było miastem, w którym chciało się zakochać od pierwszego wejrzenia, zamieszkać i nigdy nie wyjeżdżać”.

Ziarno prawdy

Przestało padać, podniosła się lekka mgiełka i boczna uliczka Emilii Plater zamieniła się w marzenie fotografa, przygotowującego album o warmińskiej melancholii.

Gniew

Może Cię również zainteresować:

3 komentarze

  1. O tak! Całkowicie się zgadzam. Choć wciąż nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek podróże, możemy wybrać inną drogę poznania świata. Z czystym sumieniem mogę polecić kilka reportaży podróżniczych. Inny, ale za to nowy i lepszy świat bez wychodzenia z domu.

  2. Nie musimy podróżować, aby poznawać najodleglejsze zakątki świata. Oczywiście nie ma to jak prawdziwa, namacalna podróż, podczas której możemy wypoczywać, poszerzać swoje horyzonty i nawiązywać nowe przyjaźnie. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy nie mamy takiej możliwości, książka daje równie wspaniałe możliwości. A co najlepsze, bardzo często się zdarza, że czytając książkę i wyobrażając sobie dane miejsce, okazuje się, że w naszej wyobraźni miejsce to było piękniejsze, niż jest w rzeczywistości.

  3. Pierwsza i ulubiona książka, która zakochała mnie w podróży to trzytomowa powieść przygodowa Juliusza Verne’a „Dzieci kapitana Granta”. Chyba każdy ją kiedyś czytał.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *