Pora na ostatni wpis na temat Twierdzy Modlin. Jej tereny doskonale sprawdzają się jako lokalizacje filmowe, które mogą przenieść widzów do zupełnie innych czasów. To sprawia, że zabytkowe fortyfikacje są jednym z najczęściej wykorzystywanych obiektów przez ekipy filmowe w Polsce. Jakie filmy i seriale nagrywano w Twierdzy Modlin?

Pan Tadeusz

Twierdza Modlin kojarzy się głównie z typowo wojennymi krajobrazami. Jednak na jej obszarze nagrywano zdjęcia do różnych filmów. Jednym z nich jest ekranizacja klasyki polskiej literatury, czyli Pana Tadeusza. W filmie wykorzystano architekturę zabytkowego spichlerza zbożowego w widłach Narwi i Wisły, który odegrał rolę zamku Horeszków. Efektowne dekoracje mogą sprawić, że trudno go będzie rozpoznać. Ujęcia przedstawiające paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza również nagrywano w Twierdzy Modlin, a dokładnie w jej wnętrzach.

C.K. Dezerterzy

C.K. Dezerterzy to chyba jeden z najbardziej znanych wojennych filmów. Wszystkie sceny koszarowe do tej kultowej komedii Juliusza Machulskiego nagrywane były w Twierdzy Modlin. W trakcie oglądania filmy na ekranach możemy zobaczyć Bramę Poniatowskiego, a także wiele innych obiektów.

Czas honoru

Czas honoru to polski serial, który cieszył się olbrzymią popularnością. To opowieść o grupie młodych polskich oficerów, którzy zostali zrzuceni na teren okupowanej Polski. Akcja serialu przenosi nas do czasów II wojny światowej, więc nic dziwnego, że tereny Twierdzy Modlin stały się doskonałym miejscem do nagrywania niektórych scen. Koszary obronne zamieniły się w obóz dla brytyjskich komandosów, a klub garnizonowy w kwaterę niemieckich oficerów.

1920 Bitwa warszawska

1920 Bitwa Warszawska to film, który przedstawia jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. To właśnie to wydarzenie uratowało Europę przed falą bolszewizmu. Na ekranie można zobaczyć nie tylko fikcyjnych bohaterów, ale też ważne postacie historyczne, np. Piłsudskiego. Nie zabraknie też plenerów Twierdzy Modlin – szczególnie koszarów obronnych.

Killer

Trudno uwierzyć, że do zdjęcia do Killera również  nagrywano w Twierdzy Modlin. W tej całkowicie współczesnej komedii trudno wypatrzyć militarne obiekty. W koszarach Twierdzy Modlin powstały sceny więzienne, m.in. ta, w której groźny bandyta udusił się zupą, do której wpadło denko solniczki.

Pozostałe filmy i seriale, do których zdjęcia nagrywano w Twierdzy Modlin: Sprawa Gorgonowej (1977), Pułkownik Kwiatkowski (1995), Przeprowadzki (2000), Avalon (2001), Oficerowie (2006), Jutro idziemy do kina (2007), Chrzest (2010), 1920 Wojna i miłość (2010), Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012), a także do programu Sensacje XX wieku.

Może Cię również zainteresować:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *